Opel Corsa C aracımı alalı 2 hafta oldu ve takıldığım sorunlar..

SelimGunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar
Foruma yeni üye oldum öncelikle herkese kendimi tanıtmak isterim.
Adım Selim ve 22 yaşındayım makina mühendisliği 2.sınıf ogrencısıyım..Sorunlarıma gelicek olursam..
2 Hafta önce 2001 Model 1.4 lpg li opel corsa c kasa tek kapı aracımı aldım..
Bundan önce Fiat bravo vardı ve opele geçiş beni çok rahatlattı hem güvenilir bi marka olması hem yedek parça sorunu olmadıgından dolayı.Ayrıca fiattan inip opele binince (abs eps klima) bu zamana kadar araba kullanmıyormuşum onu anladım.Opele teşekkürlerimi sunuyorum..

Sorunlarım Şunlar (Yani daha doğrusu sorun mu bilmiyorum) arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum..
Aracın harareti 90-95 arası gezıyor ve genel olarak 93-94 civarı sabit kalıyor arada bi 90a inip tekrar yükseliyor vs vs..Egzosum patlaktı usta harareti biraz yükseltebilir dedi onu zaten tamir ettirecektik ve ettirdim değişen bişey olmadı şüphelendiğim bi yer daha var sanırım sogutma suyu olarak tamamen antifiriz koyulmuş araca su tamamen kırmızı gozukuyor içinde pek su oldugunu zannetmiyorum..Benim bildiğim hararet 90ı gecmemesi gerekir ama bu hep gecıyor ve fan genel olarak ne zaman baksam calısıyor 90-91e düşünce duruyor fan..Sizce bu bi sorun mudur sogutma suyunu değiştirip uygun oranda antifiriz su karışımı mı uygulayım yani adapazarında yaşıyorum kışın en soguk zaman 3-4 dereceden aşagıya düşmüyor..Tamamen antifirizin sudan ısı ıletım katsayısı dusuk oldugundan radyatorde su kadar kolay sogumuyor diye duymuştum.

İkincisi meşhur direksiyon kutusu olayı en mantıklı cozum direksiyon kutusunu
tamir kiti ile mi yaptırmalıyım yoksa komple sistemi mi değiştirmeliyim tamirine 150 komple degisimine 300 tl istedi özel opel servisi..

Kusura bakmayın arkadaslar opele çok yabancı oldugum için sorularımı sordum..Opel c hararet ile ilgili pek bilgi bulamadıgım için açtım bu konuyu Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler..

Son düzenleme:

poyraz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hararet sorunu termostattan kaynaklanıyor olabilir. Termostat 91 derecede açıyordur. Aslında çok yükselmiyorsa sorun olmaz.

SelimGunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani en fazla 94ü gördüm daha fazla yükselmiyor..Bu bir problemmidir sizce tamamen antifirizle doldurulan motor suyunu değiştirip su antifiriz karışımı yapmalı mıyım ?

halil ulaş

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani en fazla 94ü gördüm daha fazla yükselmiyor..Bu bir problemmidir sizce tamamen antifirizle doldurulan motor suyunu değiştirip su antifiriz karışımı yapmalı mıyım ?

Öncelikle hoşgeldin Selim. Opel in genelde yüksek hararetle çalışır motorları 105 dereceye kadar kesinlikle sorun yaşamazsın. (118 derece ile arkadaşım arabasını sanayiye zor attı ama hiç sorun yaşamadı)corsa c sahibi olarak bugüne kadar 95 dereceyi hiç geçmedi aracım. Soğutma suyu sadece antifiriz oluncada soğutma iyi olmuyor o yüzden soğutma suyunu değiştirmen gerek ölçüm yaptığında -20 dereceden fazla olmazsa iyi olur.düşük devir gezmediğin sürece hararetin 85-95 derece arası olur Buda çok normaldir

Sent from my iPhone using Tapatalk

SelimGunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoşbulduk Teşekkür ederim Halil bey bilgileriniz için bende çok endişelenmeye başlamıştım bu konuda çünkü eskı aracım 90 dereceye sabitlenip kalıyordu.İlk işim tamamen antifiriz dolu olan depoyu boşalttırıp antifiriz su oranını ayarlattırmak olucak..Büyük bi sorun olmaması içimi rahatlattı teşekkürler.

bugra07

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende astra g var sıkıştırınca bıde dur kalk oldugunda maxımum 92 93 çıkıor sonra zaten 88 90 arası oynuyor. sıkıntı olacagını sanmıyorum.

SelimGunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnşallah bakalım antifirizi değiştirdikten sonra tekrar bi ölçüm yapıcam bakalım sonuc nasıl değişecek...

osmannn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar
Foruma yeni üye oldum öncelikle herkese kendimi tanıtmak isterim.
Adım Selim ve 22 yaşındayım makina mühendisliği 2.sınıf ogrencısıyım..Sorunlarıma gelicek olursam..
2 Hafta önce 2001 Model 1.4 lpg li opel corsa c kasa tek kapı aracımı aldım..
Bundan önce Fiat bravo vardı ve opele geçiş beni çok rahatlattı hem güvenilir bi marka olması hem yedek parça sorunu olmadıgından dolayı.Ayrıca fiattan inip opele binince (abs esp klima) bu zamana kadar araba kullanmıyormuşum onu anladım.Opele teşekkürlerimi sunuyorum..

Öncelikle hayırlı olsun. Aracınızda esp yoktur aracınızı bu durumu dikkate alarak kullanmanızı öneririm. EPS o elektrik destekli direksiyon anlamına geliyordu sanırım.

SelimGunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim evet evet pardon hocam EPS olucaktı harf hatası :) İlk mesajımdada düzelttim..

Son düzenleme:

yigitekimdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.tamindir.com
108 dereceye kadar sorun olmaz, zaten bu derecelere de fanda sorun olmadıkça çıkması zor, en fazla 100 olur şehir içinde. Sizin aracı biraz daha soğuk yapmış opel bizim modeller şehir içi 95-100 arası geziyor, şehirlerarası 90-95 arası. Antifiriz sistemini %50 su %50 antifiriz olacak şekilde baştan doldurtun bi ustaya, sadece antifiriz devirdaimi bozar.

tamir ile yeni direksiyon kutusu arasında fark çok gelmedi bana, 300 verip sıfır takmak daha avantajlı gibi. direksiyon bu şakaya gelmez :)