Opel Vectra 2.0 CD Hakkında

SwinseL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Abilerim Merhaba

Öncelikle aranızda yeniyim,bugün itibari ile Opel Vectra 2.0 Cd aldım doğal olarak forumdan faydalanmak için üye oldum.

Sormak istediğim ufak birkaç soru var eğer yanıtlarsanız sevinirim.

Aracı Ankara'dan babamla birlikte 3 aylık araştırma sonunda aldık aslında amacımız 2.0 Laguna Rxe almaktı fakat düzgün temiz bulmak gerçekten zor motor testinde çoğu pert çıktı.

Aldığımız arac belki inanmayacaksınız ama motor testinde %98 sağlam çıktı şok oldum.Cihaz mı bozuk acaba diye düşünmeye başladım çok büyük yemin ederim halen daha şokundayım.Sormak istediğim sorulara gelince araç benzinli haliyle çok yakıyor satıcılar diyorki az yakar orda bi durun düşünün gerçekten gaza dokun su gibi içiyo benzini :)

Bu araca Lpg taktırcaz sıralı sistem 900TL ama normal taktırsak sorun olur mu?Biraz araştırma sonucunda tamamen ölür dediler taktırırsan sıralı sistem taktırın dediler.Sizce nasıl yapmalıyız?

Diğer taraftan bizim aldığımız araç sunrooflu fakat satılık araçlara baktığımda birçoğunda manuel vites olanlarda bu özellik yok model farkı desem oda değil aynı model olanlarda da yok.Bizim aracımız manuel vites,bunun sebebi nedir?

Almadan önce benim gibi araştırma yapan arkadaşlarımın yolu bu foruma düşerse diye söylemek istiyorum.

NOT: Arkadaşlar eğer temiz Opel 2.0 Cd bulduysanız ve kaçırmayın açıkcası ben çok memnun kaldım tek sorun yakıt :)

Ben anlamam bizim milletimizi bu araba konusunda gider 98-99 model doğan-şahin alır 11-12 bin tl'ye (NOT:MESELA BABAM) ama dönüp bir bakmaz o fiyata başka ne alabilirim diye sorsan bunun piyasası yok der ama o aracı satarken 2-3 bin tl zararına satar.

Şu anda biraz araştırma ile 12 ile 15 bin tl arasında mükkemmel özellikte araçlar var akıllara zarar üstelik..

Saygılarımla

Şu anda Varsa Yoksa Opel (Hastası Olmamak Elde Değil):rakir:

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hoşgeldin aramıza, ben de 1 yıllık opelciyim, aynı araçtan bende de var. Aracın motorunun %98 çıkması biraz risk taşır, ölçüm yapan alet aracın beygir gücüne bakar, 136 hp üzerinden ölçülen araçta 133 beygir gibi bir sonuç elde edilir bu de %98 falandır, o testler yanıltıcı olabiliyor malesef, belki araca kısa süre önce sıfır motor yapılmıştır veya aracın motoru %95 diye alıp 1 ay sonra yatak saranlar olabiliyor, sen tamamen bu teste bel bağlama hayal kırıklığı olmasın.
Bir başka husus ise Laguna, zor karar vermişsiniz, ben de arkadaş tavsiyesi ile aldım iyiki almışım. Aslına bakılırsa Vectralar çok yakan araçlar değil, yol bilgisayarındaki ortalama tüketim bende 8.5 olarak gözüküyor, şehir içi buralarda sakindir ve düşük devirde aheste aheste kullanırım sinir bozucu bir durum olup dipgaz gitmeye başlayana kadar :) İyi bir ustanın elinde Atiker taktırın 900 küsür liraya, adam gibi montaj olur emek gösterilirse o aracın şehiriçi yakacağı miktar 30 kuruşu geçmez, çok zorlarsanız 35 kuruş olabilir, LPG nin motoru bitirmesi eski tip araçlarda olur, karbüratörlü sistemlerde hava gaz karışımı dengelenemeyince anlık fakire düşmeler motora derinden zararlar verir, sıralı sistemlerde bu tür hadiseler pek görülmez, taktırın ve az yakıta çok km gitmenin keyfini sürün, "opelin motoru zaten sorunsuzdur, elektrik aksamı berbattır" der herkes, haklılar da, sensörler seni üzebilir, aracın ansızın hantallık yapıp çekişten düşer, 4500 deviri geçemezse hiç dert etme, 75 liraya sensör yenileterek çözülüyor :) soğutma sistemini, hava filtre sistemini sağlan tut, hararet yaptırma aracın seni üzmez, opel harareti sever diyenlere de inanma, opeli çok üzer hararet :)

paroda

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baha kardeşim aracınız hayırlı olsun.. güle güle kullanın...
Ülkemizde benzin fiyatları fazla olduğundan aynı şartlarda az yakan bir araç bulamazsınız...En kısa zamanda Mert arkadaşımızın dediği gibi sıralı sistem LPG taktırırsanız inanın kuş serisinden daha az LPG tüketirsiniz.Ankara da akan trafikte, dur kalka çok az girerek, sakin kullanımda (sabah yarım saat erken çıkıp, akşam 1 saat geç çıkıyorum yola) 198 km de yol alıp aracımı fullediğim de 41.46 TL Lik (litresi 2.19TL) gaz aldı.ortama şu anda 25 kuruş yakıyor..dur kalk girersek 30 kuruşu geçmiyor.
Ama kesinlikle sıralı sistem taktırın.
Tahminimcek CD lerde 4 hava yastığı ve iklimlendirmeli dijital klima standart(ve ışıklandırmalı makyaj aynaları gibi ufak tefek bir sürü özellik), ısıtmalı deri koltuk, sunroof gibi özellikler o yıllarda opsiyonel sunuldu.İlk sahibi büyük bir ihtimal sunroofu opsiyonel seçmiş....mesela benim aracım 2000 cdx ama ne deri koltuk var ne de sunroof sadece standart 4 airbag, zenon, f23 şanzıman,dijital klima var....
Bakımlarını zamanında ve doğru düzgün bir serviste yaptırırsanız sizi üzeceğini düşünmüyorum.
Mert arkadaşımızın dediği gibi ufak tefek ama mide bulandırıcı sorunlar çıkarır. Aracın yaşı itibari ile bunlar gayet normal hatta az bile :)
Yıllarca kuş serisine binen biri olarak binme sebebim tamamen parça ve ikinci el sebebi ile idi.Ancak yaptığım yol itibari ile 6 ayda bir fren diski-balata ve ön takımı yaptırırdım.Doğru bir balata takımı 15 TL ama 6 ayda ya disk bozuluyordu ya balata çatlıyordu. Vectrada 100 000 km den fazla yol yaptım ve sadece 1 Kere balata değiştirdim 90 TL ye... Değdi mi Kesinlikle değer..Gecen gün kontrol ettirdim daha yarısından fazlası duruyor balatanın...
2.el olarak da satmak istediğimde kuş serisini... ucuz koydum yok taksiden çıkmamı dediler... pahalı koydum etmez o para dediler... ortasını koydum arayan soran olmadı... :)

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayırlı uğurlu olsun, Allah kaza bela vermesin. Sanroof aracı satın alırken ekstra satın paket olarak alınan bir özellik. Yani CD de olmaz CDX de olur diye bir kural yok, benim aracım CDX ama sanroof yok, deri koltuk var. Bazı CDX lerde deri koltuk da yok. Bu tamamen aracı alırken alınan paketlere göre değişiyor.
Sıralı sistem, düz sistem meselesine gelince kesinlikle düz yani eski sistem değil sıralı sistem ve işini iyi bilen bir ustaya taktırmanızı öneririm. Yakıt %40 a varan oranda düşecektir.

Buji, Buji kablosu, egr valfi, bobin, boğaz kelebeği, bunlar sık arıza yapan ve buji, buji kablosu 15 binde bir değişmesi lazım, lpg takıldıktan sonra tek tırnak orjinal gm veya bosch buji öneririm. Buji kablosu yan sanayi kesinlikle önermem, eğer yan sanayi alacaksanız Zetex vela Acdelco öneririm. Bunlar orjinalle aynı kalitededir, Acdelco zaten GM marka Buji kablosu da üretiyor. Elektrik tesisatını komple elden geçirtmenizi tavsiye ederim, çürümüz soyulmuş kısımları yeniden bez bantla sardırın veya mümkünse değiştirin, bunlara dikkat ederseniz aracınıza uzun yıllar binersiniz.

SwinseL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Yardımlarınız ve önerileriniz için çok ama çok teşekkür ederim.Benide hoşgörün bilmediğim için sizlere sormak istedim.

Hepinizden Allah Razı Olsun Teşekkürler.

selo06

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
forumun amacı bu kardes herkes bilmediğini sorup öğrenmeye çalısıyor :) sıralıyı taktır keyfine bak,opelin motoru diğer araçlara göre tasarrufludur ( BENZİLİLER ) Orasıyla burasıyla oynanmamıs ise bi sorun yaşıcanızı sanmıyorum,elektrik tesisatın sağlamsa,hiç bi zaman elletme sonra oldukca sorun cıkartır.Hararetinin 90 ı geçmemesi gerek normal olan budur,sonra 4 ayda bir buji çatlatırsın,bobin yersin.Yağ su eksiltmesine bakman gerek computere aldanma :) Kaç bin km de yazmamıssın.Sorun cıkartcağını zannetmiyorum,bendede cd var,geçen sene mayısta aldım doğru düzgün masrafım olmadı çok sükür :) kazasız belasız binmeniz dileğiyle :)