Opel Vectra B2 - Eskiyen vites körüğünü yenisiyle değiştirmek (Resimli anlatım)

oytun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba, forumda araştırdığım kadarıyla eskiyen vites körüğü değiştirme işlemini -forum üzerinde- resimli anlatan güncel bir konu yok. Ben de az önce kendi başıma değiştirdiğim vites körüğünün fotoğraflarını ve anlatımını foruma eklemekte beis görmedim.

1. Adım: Sökme işlemi

Aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir vites körüğünü sökmek için, orta konsol ve körüğün alt kısmının birleştirdiği yerlerden hafifçe çekmek yeterli olacaktır. Eğer olmazsa tornaviyı araya sokup hafifçe ittirerek de çıkartabilirsiniz.

2. Adım: Yerinden çıkarmak ve kelepçeyi sökmek

Vites körüğünün topuz tarafındaki sabitleme plastik kelepçe ile yapılmıştır. Alt parçayı yukarı doğru çekince kelepçeyi görebilirsiniz. Ben basit bir bıçakla kestim, yanımda keski yoktu. Keski ile hemen koparabilirsiniz.

3. Adım: Yeni körüğü takmak

Körüğün altınının takıldığı yer üstü ve altı farklı uzunluklarda olduğundan, yeni körüğün alt tarafını da uygun yönde tutup yerine ittirin. Orijinal malzeme tam oturabilir fakat B2'ler için orijinal bulmak yerine 10-15 TL'ye yerli üretim malzeme de temin edebilirsiniz. (Maltepe'de belediye karşısındaki benzincinin sokağından girince 100m ilerde soldaki Opel yedek parçacısından aldım)

Alt tarafı oturttuktan sonra, üst tarafı da körükle birlikte gelen plastik kelepçeyle sıkıştırın. İyice sıkıştırdıktan sonra uzun kalan parçayı kesip (yeni parçadaki kelepçe siyah renkli ve dış tarafta duruyor fakat göze çarpmıyor düzgün kesildiğinde) yeni bir körükle Opel'imizi şımartıyoruz :)

Eski ve yeni körük