Otomatik vites olsa daha mı az yakardı?

ssdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle merhabalar. Tam bir aydır otomatik 2001 2.0 cdx vectra kullanıyorum 148000de . Aracım ilk aldığımda bütün bakımlarını yaptırıp kullandım. Şehir içinde devirli kullanmadan kullandığımda tam değer olarak 100km de 12 litre yaktı.Bunu da öncelikle depoyu fulledim. Daha sonra 100km gidip aynı benzinlikte bir daha fulledim aynı pompadan. Tam 12lt aldı. Özellikle dur kalklarda fazla yakıyor otomatik ister istemez. Daha sonra sıralı sisteme geçtim ve rahatladım. Herkese tavsiye ederim.

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otamatikler daha fazla yakıyoor arkadaşlar fabrika verileri bunu gösteriyor yalnız yeni otamatik vitesler uzun yolda daha az yaktıkları fabrika verilerinde de gözükmekte

cevatgüngör

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende otomatik vites araç kullanıcısıyım kesinlikle ve kesinlikle şehir içinde benzini sanki içiyor ama şehir dışında gayet memnunum

SATKOMANDO

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.leysamtan.com
arkadaşlar bende astradan önce 2001 civic 1.6 ies 120 beygir olan bir araç vardı... ş.içinde 350 falan yakıyordu ama ş.dışında 200 kuruşun altına bile düştüğünü gördüm... karabükten istanbula gidip gelecektim bayram için karabükte full depo doldurdum ; 90-100 ü geçmeden relax bir şekilde istanbula gittim ertesi gün aynı hız seviyelerinde tekrar geri geldim ve yolda hiç benzin almadan... yani 1 depo benzin ile otomatik civic ile 800 küsür km yaptım ...
otomatik araçlar ş.dışında düz vites araçlardan DAHA AZ yakıyor! ama ş.içinde 100 km de 1 litre falan fazla yakıyor... denemiş hatta çok denemiş bir kullanıcı olarak yazıyorum...

chaykesh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beyler düzdür otomatiktir derken, bugün sabah bir marşa basayım dedim. Birkaç gündür elim değmedi, gecede -20 leri gördü nerdeyse. Saba öyle bir zorlandı ki çalışmakta, acıdım opelime. Sonra vites donmuş sanırım. Çok diren di çok.. Yahu soğuktan korumanın bir yolu olmalı mekaniği...

drorhan66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra 100 Yıl

Çok yakmak göreceli bir kavram. Bilimsel veriler en doğrusu. Ama otomatik viteslerde gaz pedalına çok az bastığınız zaman daha düşük devirlerde vites geçişleri olması yakıt kullanımı azaltır. İlk arabam Vecta 100. Yıl. 128000 de aldım şu an 161000 de ilk zamanlar çok fazla yakıyordu şehir içinde 100km 14ltre yakıyordu.Atiker Tüp takdırdım 6. ayımdayım. şehir içinde benzinde ortlama 100km de 11 ltre şehirler arasında 100 km de 5,5 - 6 ltre yakıyor.

Daha dün uzun yoldan geldim ortalama saatte 100-110 km hızla giderken lpg de km 0,15 kuruş yaktı. (31,03,2008 afyon aygaz lpg= 1,78ytl)
100ü geçmesem daha da az yakacaktır.

Bu arada kırmızı ışıkta kalkışlarda her zaman lider kalkan otomatik vites arkadaşlara bir uyarım var her arabaya yapmayın bunu, ben bilemedim geçen bir bmw beni çok kötü geçti.
İşin diğer kötü tarafıda ışık yeşil olur olmaz daha onlar vitese geçmeden siz arayı 50metre açıyosunuz. sonra radar korkusuyla hızınız 100e sabitlediğinizde adamlar geliyor sizi 150-160 la geçiyor.
FRadar korkusu demişken kırmız ışıktan kalktım daha ne olduğunu anlamadan (7-8 sn) sonra sanırım polis çıktı önüme 93 le radar düştünüz beyefendi (hız sınırı 70 şehir içi) tam 222 ytl + 15 ceza puanı pis koyuyor arkadaşlar aman dikkat.

arifba

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
otomatik falza yakar fazla keyif verir...parasına göre :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
otomatik vitesli vectra b kullanan arkadaşlardan bir tüketim miktarı öğrenebilir miyim?
Selametle...
Benim otomatik A kasa şehir içinde ( 100 km de ortalama 10,5 lt ) B kasa manuele oranla az yakıyor. Uzun yolda da çok çok az fazla yakıyor ( Ankara İzmir arasında toplamda 10 YTL fark ediyor ). Yanlız yanıltmasın ikisi arasında beygir gücü ve ağırlık farkları var. Birde A kasada yol bilgisayarı olduğundan tüketim değerleri kolay takip ediliyor, psikolojik olarak gaza daha az basılıyor. Otomatiğin rahatlığını düşünürsek her zaman otomatiği tercih etmek daha mantıklı. Uzun yıllar düz vitesli araç kullanmıştım. Otomatiğe hiç olumlu bakmıyordum. Ta ki otomatik alıp rahatını görünceye kadar.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kim ne derse desin otomatik transmisyonlu bir vites kutusu daima fazla yakar en belirgin nedeni ise normal manuel şanzımanlara oranla ağırdırlar...