ÖTV indirimi uzuyor!

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ÖTV indirimi otomotivde 3 ay uzatılıyor

Gülümhan GÜLTEN - VATAN

EKK, ÖTV ve KDV indiriminin uzatılmasıyla ilgili dünkü toplantısında otomotiv sektöründe indirimin 3 ay uzatılması yönünde görüş bildirdi. Karar 16 Haziran’dan önce çıkacak

Ekonomİ Koordinasyon Kurulu 6 gün sonra sona erecek olan ÖTV ve KDV indirimlerini görüştü. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan başkanlığında toplanan EKK’ya Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ile ilgili kurumların üst düzey yöneticileri katıldı. Toplantının ana konusunu otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve konut sektörüne getirilen vergi indirimlerine ilişkin değerlendirmeler oluşturdu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, konuyla ilgili “Uygulamanın bitim tarihi olan 16 Haziran’a bir ya da iki gün kala kararımız netleşir, açıklama yaparız” dedi. Önceki hafta uygulama sonuçlarıyla ilgili çalışma yapması konusunda görevlendirilen Maliye Bakanlığı’nın EKK’ya bilgi sunduğu öğrenildi. Bu kapsamda bakanlık, otomotivde uygulanan ÖTV indiriminin yüzde 42’yi aşan oranda gelir sağlandığı, ancak beyaz eşya ve elektronikte yüzde 6’ya varan oranda bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Sözkonusu rapor ışığında ekonomi yönetiminin eğilimi de şekillenmeye başladı.

Beyaz eşya ve elektronikte bitecek

Buna göre EKK’daki genel eğilimin otomotiv sektöründeki ÖTV indirimini 3 ay daha devam ettirmek yönünde olduğu belirtiliyor. Ancak beyaz eşya ve elektronikte uygulanan ÖTV indiriminin kesilmesi düşünülüyor. Öte yandan ekonomi yönetiminde konut ve mobilyada uygulanan KDV indiriminin de sürmesinden yana bir eğilimi olduğu belirtildi. Babacan, uygulamanın hangi sektörlerde, nasıl bir sonuç verdiğine detaylı olarak bakılacağına, ekonomide bir hareketlilik getiren ürünlerde bu uygulamanın sürdürülebileceği “ cevabını vermişti.

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
devlete vergi hiç gelmeyecek diye bi tarafları tutuşuyor.. ondan...

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Otomotiv üreticileri bu gidişle 2009 u rekorla kapatacaklar...

Hayırlısı bakalım, inşallah vatandaşa faydası dokunuyordur, benim pek inancım yok çünkü bu konuda...

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hayırlısı olsun

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vatandaşın cebinden gene aynı para cıkıyor ama para devlete değil satıcılara gidiyor satıcılar arabayı ucuzdan aldılar şimdi zam yaparak satıyorlar ee adam 3 degıl 13 kar ediyor artık.... siz hiç bu devlette indirim gördünüz mü??????? ben hiççç görmedim......

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
REZALET vallaha rezalet.. milletin cebindeki 3 kuruşuda tutuo otomotive yönlendiriyorlar ya ne deyim; Allah bildiği gibi yapsın. Ülkede fabrikalar kapanırken, haciz memurları bile olana bitene isyan ederken; memlekete 5 kuruş faydası olmayan otomotive yönlenmek olsa olsa dış güçlere teslim olmaktır. Beyaz eşyaya, elektroniğe aynı indirimi yapmamaları ise ayrı bir facia. Yahu biz beyaz eşyayı, elektronik ürünleri üretip dünyaya satabilen bir ülkeyken, bu sektörü baltalayıp, bize ait tek markanın dahi olmadığı otomotive yol vermekde ne şimdi.. Böyle kriz yönetimimi olur? Lüks tüketime yol verip, zorunlu tüketim ürünleri hiçe saymakda ne? Yapacaksan mesela akaryakıta indirim yap; yapki herşey ucuzlasın, millet bir oh desin. Hatta herşeye yap indirimide devletliğini bilelim; hükümetliğini görelim.. İktidarsızlığını zaten biliyoruz.

msm89

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mustafa Bey söylediklerinize harfiyen katılıyorum fakat bu ülkenin yönetim kadrosu ( iktidar muhalefet hepsi ) kendi devletini, kendi milletini değil dış ülkeleri düşündükleri için bu durumda değilmiyiz ;) ee bizim üreticimiz kapatsa ne olur asıl önemli olan başka ülkelerin istihdamı :( :( yazıklar olsun bu adamlara, yazıklar olsun ATAMIN BİZE BIRAKTIĞI BU CENNET VATANI BU HALE GETİRENLERE :(