sabahları aracınızı nasıl ısıtıyorsunuz?

aracınızın soğuk motorunu nasıl ısıtıyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    217

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hatirliyor musunuz?! Cocuklugumuzda arabalar nasil isitilirdi, dakikalarca yüksek gazla!!??!!

ben de onu diyorum. eskiler bunun söyler. şahinde hala böyle yapıyorum...

Rolantide ısıtmak ile yolda ısıtmak arasında motora verilen zararla ilgili bir fark yok. Kitapta da belirtildiği gibi, motorun ısıtılması sırasında rolantide beklerseniz benzini boşa harcamış oluyorsunuz. Basıp gitmek benzin tasarrufu sağlıyor.

yaw belki yeni arabalarda bu böyle. ama eskiler hep ısıtın derler. tamamen sıkış mı yani bu?

bence yeni sistem araçlarımızda farketimiyodur. hatta hiç beklemeden sakince ilerlemek daha doğrudur. ama eski araçlarda beklerken ısıtmak daha doğrudur. peki değişen ne? karbüratörlü - enjeksiyonlu farkı mı ki?

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
yaw belki yeni arabalarda bu böyle. ama eskiler hep ısıtın derler. tamamen sıkış mı yani bu?

bence yeni sistem araçlarımızda farketimiyodur. hatta hiç beklemeden sakince ilerlemek daha doğrudur. ama eski araçlarda beklerken ısıtmak daha doğrudur. peki değişen ne? karbüratörlü - enjeksiyonlu farkı mı ki?
Eski araçlarda motor ısınmadığı zaman stop etme olasılığı yüksektir. Gaz yememezlik yapar. O nedenle yerinde rolantide ısıtıp yola çıkmak daha yolda stop etmemesi için gereklidir. Önceki arabadan biliyorum (92 model R9 Broadway / Benzinli) kışın zor çalışırdı ve hemen yola çıkmaya çalışınca stop ederdi, ben de mecbur ısınana kadar beklerdim. Ancak yeni sistemlerde bu sorunlar yok. Araba stop etmiyor çalıştıktan sonra. Bu nedenle rolantide beklemek gereksiz yakıt sarfiyatına neden oluyor.

mhakkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jiklenin iğrenç sesi gidene kadar bekliyom sonra devam. 1dk sürüyo bu ses.

Vladimir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kullanma klavuzunda ne diyorsa o bin çalıştır yüksek devir devirmeden ısınana kadar yoluna devam et hatta 1 dk beklemenin 5kmlik yolun benzinini yediği yazıodu yalnış hatırlamıosam tabii corsa 1.2için

çesil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bir kaç dakika beklerim ve yola çıkarım.gaza fazla basmam.

ismailturk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Oto kullanım klavuzunu karıştırmışsanız arkadaşlar düşük devirde düşerek ısıtmanın yapılması gerektiğini görebilirsiniz. hani doğru bilinen yanlışlar vardır ya bu da onlardan biri olsa gerek....

Hatta yakıt sarfiyatını %50 kadar azaltmak için vites hızlarını şöyle vermişler,

4--->50 kmh
5--->70 kmh

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabayı çalıştırı 5-10 sn yağlamasını bekliyorum ondan sora DEVAM...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
20sn kadar olduğum yerde rölantide beklerim, sonra turboyu devreye sokmayacak devilerde sakin sakin yoluma bakarım. 3-4 dk veya 1-2 km sonra normal kullanıma geçerim.
arkadaşlar bu turboyu devreye sokmak deyimini,cümlesini ben pek anlayamıyorum turbo zaten her an devrede gaza tepki veren bir alet değil mi bunu nasıl devre dışı bırakıyoruz anlamadım bu nos değil ki istediğin zaman devreye sok araç ısıtma ise marşa basıyorum acelem varsa anınbda kalkıyorum yoksa yağlamanın tam olması için 1 dk bekliyorum ama doğru ama yanlış bende ki uygulama bu şekilde

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
arkadaşlar bu turboyu devreye sokmak deyimini,cümlesini ben pek anlayamıyorum turbo zaten her an devrede gaza tepki veren bir alet değil mi bunu nasıl devre dışı bırakıyoruz anlamadım bu nos değil ki istediğin zaman devreye sok araç ısıtma ise marşa basıyorum acelem varsa anınbda kalkıyorum yoksa yağlamanın tam olması için 1 dk bekliyorum ama doğru ama yanlış bende ki uygulama bu şekilde
Turbo pervaneleri her an devrede oluyor mu tam bilmiyorum ama turbonun hava basması ayarlanan bir devirden sonra oluyor. Genelde 2500 devir civarında açıyor turbolar. Seat Ibiza Cupra Dizel de 2800 devirde açıyor, açtığı andan itibaren kendini hissettiriyor turbo. Sanırım onu kastetmiş