Sigarayı Bırakmak Çok Kolaylaşacak

burak_1987

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
İlaç devi Pfizer tarafından İngiltere’de geçen ay piyasaya sürülen sigara bıraktırma hapı Champix’in, tiryakilerin bu alışkanlıktan kurtulma şansını 3 kat artırdığı ortaya çıktı.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan klinik deneylerde, günlüğü yaklaşık 4 dolara gelen ilaç, 2 bin 451 kişide test edildi. Kontrol grubu olarak da 2 bin 473 kişiye plasebo (etkisiz hap) verildi. 12 ay boyunca her gün Champix kullananların, diğer gruba kıyasla sigarayı bırakma oranının 3 kat arttığı gözlendi. 10 yıldan bu yana çıkan ilk sigara bıraktırma hapı olan Champix, nikotinle aynı beyin reseptörlerini uyarıyor ve dopamin adlı mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlıyor.

Böylece tiryaki sigara içmek istemiyor. İlaç ayrıca nikotinin beyindeki uyarıcı etkisini kısmen bloke ediyor. Bu sayede tiryaki sigara içse bile bundan herhangi bir “keyif” alamıyor.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

Sigarayı bırakma konusunda sizlere yardımcı olabilecek bazı küçük öneriler:

•Sigarayı bırakacağınız bir tarih belirleyin.
•Sigaralarınızı gözden uzağa kaldırın, veya çöpe atın.
•Sigara karşıtı bir terapi grubu, veya sosyal aktivite grubuna katılın.
•Aileniz ve arkadaşlarınızdan destek alın.
•Sigara içmeyen insanlarla vakit geçirin.
•Bir egzersiz programına başlayın.
•Kafein ve alkolden mümkün mertebe kaçının.
•Kendinizi devamlı meşgul tutun.
•Nikotini bırakmada yardımcı olabilecek sağlıklı bazı ürünleri kullanmayı deneyin.
•Doktorunuzla size yardımcı olabilecek bir ilaç tedavisi hakkında konuşun.

bu konuda çok söylenti var. değerlendirmekte fayda var tabii ki(sigara içenler için).

TheOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.serkanuser.com
Uzun zamandır sigarayı bırakmak istiyorum ve bununla ilgili ilk adımı geçen hafta atarak bir kutu " S-GA--TİKS " isimli drajeden aldım. Sigara hariç her şeyden tiksindim. 2 saat ne yemek yiyebildim ne bir şey içebildim. Ağzımdan atınca sadece sigara yakabildim o kadar...

Nikotin sakızını veya bandını deneyeceğim. Bu bantla sigarayı bırakan arkadaşlarım var.

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
TheOne' Alıntı:
Uzun zamandır sigarayı bırakmak istiyorum ve bununla ilgili ilk adımı geçen hafta atarak bir kutu " S-GA--TİKS " isimli drajeden aldım. Sigara hariç her şeyden tiksindim. 2 saat ne yemek yiyebildim ne bir şey içebildim. Ağzımdan atınca sadece sigara yakabildim o kadar...

Nikotin sakızını veya bandını deneyeceğim. Bu bantla sigarayı bırakan arkadaşlarım var.
Sakızı da denedim ama nafile :( Bant işe yarar belki ... :confused:

aquin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
keşke bırakabilsek

burak_1987

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
valla ben doğduğum günden beri yaklaşık yirmi yıl geçti başlamadım. bundan sonra bi yirmi yıl daha başlamayı düşünmüyorum. şunu unutmamak lazım sigarayı bırakmak için önce beynin içinden sigara içmek fikrini çıkarmak gerekir....

Neutral

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tam sigarayı bırakmıştım 2 gün geçti hatun kişiyle kavga veeeeeeeee sigaraya devam.birazda çevrenizin destek olması lazım. eğer sakız yada bandişe yararsa bana haber verinbu illetten kurtulalım,

1 yılda 1 milyar 500 milyon küsür para harcıyorum en az sigaraya.bırakıyım o parayı sevabına verecem bi kuruma

TheOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.serkanuser.com
tabii ki iş beyinde bitiyor. Bu arada sigarayı içenlerin aklından şüphe etmek lazım. Ben kendi aklımdan da şüphe ediyorum :)

Yahu üzerinde SİGARA ÖLDÜRÜR yazan yazı neden inandırıcı gelmiyor bizlere... Bile bile içiyorsak canımızı sokakta bulduk o zaman... Maalesef başımıza bir iş gelmeden veya doktor " bırakacaksın " demeden işimize gelmiyor. Ben bırakmayı kafaya koydum artık.

Bahadır

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
şüphelerde haklısınız bende aklımdan şüphe ediyorum ama bhu konuda bir şey yapmayı düşünmüyorum

ekselans0001

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
su an bırakmayı düşünmüyorum nasılsa 40 yaşından sonra patlak verecek mecbur bırakıcaz:)

arf68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pazar günleri 1paket içiyorum ama hafta içi masamda en az 3-4 paket gidiyor.işim çok sitresli 3 defa bırakmayı denedim.hap nikotin bantı falan ama beceremedim.galiba sigarayı bırakmak için benim önce işi bırakmam gerekiyor....