sürüş teknikleri

m1976x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar buzlu yollarda araba kayınca direksiyonun kayma yönünde çevrilmesi gerektiğine dair bir bilgim vardı. bugün arabam kaydı ve kayma yönünde çevirdim ama arabayı 360 derece dönderdim. allahtan yol boştu ve herhangi bir yere çarpmadım. nedir bu işin püf noktası, nasıl davranmak gerek..anladım ki ben kaygan zeminde bayağı bir acemiymişim..

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önden çekişli araçta her zaman kayma eğiliminin tersi yönünde çevir ve hafif gaz ver. kayma yönünde çevirirsen araç kaymaya devam ediyor. Ankara da yaşadığım yıllarda o zamanki Corsa'mla bunu çok tecrübe ettim :D
Arkadan itişli araçta ise karlı yolda zincirsiz elin kolun bağlı. Direksiyonla istediğin kadar oyna fayda etmez. Bi kez kaydı mı, sadece kayma yönünü az bişey etkilersin, toplama şansın çok zayıf.
En sağlamı adamakıllı kış lastikleri ya da bütçen müsaitse en azından önlerde çivili lastikle yol almandır. Elazığ'da çivili lastik şart bence.

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç burundan (önden kayıyorsa) gaz kes arkadan kayıyorsa gaz wer

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Edinmiş olduğun bilgi yanlışmış ve seni olası bir tehlikeden şans eseri kurtarmıs.Direksiyonu hiçbir zaman kaydığın yöne çevirmemelisin,tam tersine diğer yöne doğru çevirmelisin ancak bu çevirme senin savrulma oranına göre değişebilir.ufak bir kaymada aksi yöne çok fazla cevirmen durumunda da işler iyice sarpasarabilir.En basit anlatımla,direksiyonu herzaman gitmek istedigin yöne cevirmelisin.Diğer taraftan gaz ve fren ile çok fazla oynamanı öneremiyeceğim çünkü bunlar aslında tamamen otomatikman yapılması gereken ve tecrübe ile orantılı gelişen hareketlerdir.Aynı şekilde bu tepkileri de aşırı verirsen iyice kontrolden cıkma ihtimalin vardır...

En önemli nokta savrulma anında gaz ve frenle oynamadan önce direksiyonu ters istikamete çevirmen,arabaya yönvermendir.Özellikle karlı buzlu ortamlarda fren yapmanın hemen hemen hiç faydası yoktur,olabildigince direksiyonla yön verip arabayı kurtarmaya çalışmalısın...

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kışın arac kullanmak çok tecrube ıster sadece kendı aracını degıl karsı tarafıda sen kullanmalısın vede herseyden evvel gayet yavas gıtmelısın vede 4 lastıgınde kar tıpı olmalı!! kaydıgın tarafın tersıne cevırmelısın bırde gaz fen ve debrıyaja yavas basıp yavas cekmelısın

bozcurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
m1976x' Alıntı:
arkadaşlar buzlu yollarda araba kayınca direksiyonun kayma yönünde çevrilmesi gerektiğine dair bir bilgim vardı. bugün arabam kaydı ve kayma yönünde çevirdim ama arabayı 360 derece dönderdim. allahtan yol boştu ve herhangi bir yere çarpmadım. nedir bu işin püf noktası, nasıl davranmak gerek..anladım ki ben kaygan zeminde bayağı bir acemiymişim..

senın yaptğın driffte oluyor

M

mdellal

Bilgi Girilmemiş
gdonmez77' Alıntı:
önden çekişli araçta her zaman kayma eğiliminin tersi yönünde çevir ve hafif gaz ver. kayma yönünde çevirirsen araç kaymaya devam ediyor.
+98765 :good:

kutluhan23

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kaydımı şansın yok bence nereye çevirirsen abs biraz işe yarar belki yoksa sürüş marifeti değil bence tecrübeyle alakasız gibi geliyo bana

volkanx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.volkanx.tr.cx
abs hiç bişeye yaramıo valla buzda,bizim garajın girişi buz tutmuş dün akşam ve takır takır saydırıo abs i ama gram etki etmio, ama el frenini kullanarak indim o olmasa bi yere girerdi araba...

dewilking08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kesnlkle fren yapma.ters yönde çewir az gaz wer çok kayıosa gazı arttır ki kaydıın yöne de çok fazla kayma.toparlamaya başlayınca da gazı azalt..