Titreme Proplemini Hallettim

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
Daha önce de bahsetmiştim. Derin bir sudan geçtikten sonra araçta titreme olmuştu. Buji kabloları silinip takılınca geçmişti. ancak arasıra yine oluyordu.
Bir akşam markete gittim. Markete kadar herşey yolundaydı. Çıkışta aracı çalıştırınca titremeye başladı. Bir müddet gittim, aynı. Stop edip yeniden çalıştırdım aynı. Performansı da düştü. İşin ilginç yanı motor arıza lambasının yanmaması.

aracın sesi kötüydü. Direksiyon ve vites her gaza basışımda titriyordu. Vakit de akşam olduğu için karanlıkta bir şey göremiyordum. Buji kablolarını da söküp takmak işe yaramamıştı. aracı sokak lambasının altına çektim, çalıştırdım. Görünce çok şaşırdım. motordan gelen buji kablolarının bağlandığı aparat (distribütör mü ne?) onun dibinden kıvılcım çıkıyor. Dokunmaya çekindim, çarpar marpar.

Buji kablolarının bağlı olduğu bu dörtlü plastik, (fotoğram makinam aracın altında kalıp ezildiği için resmini çekemedim, ben de çizdim :)) yanından biri ince diğeri onun iki katı kalınlığında iki kablo geçiyor. Bunları ben kırmızı ve yeşil olarak renklendirdim.

Bu kalın olanın yanından kıvılcım atıyordu. Yerini değiştirdim, yani biraz daha buji kablolarından uzaklaştırınca düzelti. Baktım kıvılcım yok, bir tur attım titreme gitmiş.

Nedir bu? Buji kablolarından kıvılcım değil, kablonun takılı olduğu tek parça sert kahve renkli plastik var onun ile kalın kablo arasından kıvılcım geliyordu.

Bunun için bkz. örnek resim.
896710SPARKPLUG.JPG

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
kabloyu korumak için

şekildeki gibi, işe yaramayan bir mouse pad'ini 1 ytl lik metal para ile yuvarlak çizdim. İçini de oydum ve ortasından makasla keserek şekildeki gibi bir şey elde ettim. Kabloyu sökmeden bu yüzük şeklindeki plastik parçaları kabloya geçirdim.

Bu şekilde yaklaşık 10-12 cm lik kablo koruması oldu. Kablo ile buji kabloları böylece uzaklamşmış oldu.
17624plug.JPG

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
bu kıvılcım konusunda bilgisi olan yada başına gelen var mı? Buji kabloları ile daha 1000 km bile yapmadım. Buji ve buji kabloları opel gm.

bciplak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işi kendine göre iyi halletmişsin ama bu yetmez. sonucta o kabloda hasar var. elktrikiğin kalitesini düşürür. yenilemen lazım bence

alpago

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.muayyer.com
işi kendine göre iyi halletmişsin ama bu yetmez. sonucta o kabloda hasar var. elktrikiğin kalitesini düşürür. yenilemen lazım bence

Haklısınız. Kablonun yan tarafı yanık gibi zaten. Diğer taraf sert plastik. Ona birşey olmamıştır ama kıvılcım alan diğer kablo yanık.

Bu arada, resimlere ne oldu yahu?

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
resim ölü :D