Tok bir ses alıyorum ama...Egzos mu Motor mu ?

roviss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ismailsu.com
Sevgili arkadaşlar bugünlerde motor mu egzos mu olduğunu kestiremediğim bir yerden tok egzos sesi gibi bir ses alıyorum.

Gaz kelebeğinde birçoğumuzun yaşadığı giderken aniden gaz yememe sorununu hallettik bu günlerde. Yüksek devirlerde araç hemen arıza lambasını yaktığı için ben emin olmak adına bugünlerde aracı biraz devirli kullanıp, ısıtmaya çalışıyor ve tatmin olmak adına deneme yapıyorum. Bilmiyorum doğru mu yapıyorum ama devri birden 6000'e dayayınca direkt ışığı yakıyordu benim yavru ceylan. Çözdük sanırım, gaza tepki vermesinde ve gidişte bir sorun yok şükür.

Ancak aracın devrine zulüm ederken başka bir yerlerine mi zarar verdim acaba diyorum:

60-100 arası gibi bir hızda(-ki bu hızlara çok çabuk çıkıyorum), 4000-6000 devir civarında,tok egzos sesine benzeyen bir ses alıyorum. Gaz kelebeğinin temizliğinden sonra araç gaza çok çabuk tepki vermeye ve çok çabuk devirlenmeye başladı. Aldığım ses çok kısa bir süre sonra geçtiğinden camı açıp sesin geldiği yeri kestirmek bile kısmet olmuyor. Aracın bir yerinde sorun da yok...

Fikirlerinize ihtiyacım var. Devirli kullanmak daha doğrusu çabuk ve yüksek devir vermek, egzos ya da motorda böyle bir sese, işlev sorununa neden olur mu ? Veya bu devirlenmeler sırasında egzosa yüklenip bir yerlerde tıkanma gibi bir soruna mı neden oldum...

* Bu arada egzosumun yayvan kısmında minik bir yırtık var ama etrafında da bir kaplama var. Egzosumun ucunda ise estetik görünen ama ses çıkarmayan egzos uçlarından var.

Kazasız belasız günler dilerim. İyi akşamlar.

Son düzenleme: