triger kayışı değişimi

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhabalar sormak istediklerim var

1) triger kayışı kaç bin km bir değişir.en son 30000 km önce değişmiş değişim vakti gelmişmidir?

2)triger kayışımın üzerinde küçük küçük (karınca boyutunda ) birden çok çatlak gördüm normalmidir ?

3)triger kayışımın üzerine çatlamasın diye gress yağı sürebilirmiyim ?

4)araç muayenede triger kayışına bakılır mı ?

5)triger kayışım seyir halindeyken koparsa FİAT daki gibi olduğum yerde kalır mıyım yoksa ,opel de durum farklı mıdır? araç gitmeye devam eder mi ?

6)triger kayışım koparsa ve kurtarıcı bulamazsam sanayiye kadar aracı kendi imkanlarımla götürme durumunda kalırsam geçici olarak triger kayışı görevi görebilecek şey ne olabilir?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1- triger kayışı ya 60binde veya 4 senede bir değişir
2- triger kayışında çatlaklar varsa hemen değişmeni tavsiye ederim koparsa ağır masrafın olur
3-tirger kayışı yağlanmaz :)
4- muayenede trigere bakılmaz
5-a seyir hailde koparsa piston delinir sibop lar eğilir ve daha bunun gibi çook ağır masrafın olur, b-bu her araçta aynıdır. gidemezsin
6- koptuğu yerde motoru çalıştıramazsınki artı triger koptukdan sonra ne kullanacaksın kilotlu çorapmı? bu ancak V kayışında olur :)
ama artık yeni motorlarda buda olmaz

Son düzenleme:

opel_zede

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
30,000 erken gibi acaba lpg sıcaklıklığından mı çatlıyor .

deri kemer kullananları duymuştum.işe yarar mı ?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Nuri sana şöyle izah edeyim alta koyduğum resme iyi bak
images

Triger kayışında dişli görüyorsun bunların görevi bu iki kamşaftın artı altda kranmili bu dişli sayesinde aynı rutinde döner zamanlama bu dişli sayesinde oluyor ateşlemede bunların posisyonuna göre aldığı sensor verileri ile çalışıyor yani kısa oldu ama öz oldu anlatabildim ise,şimdi kayış bunu nasıl yapacak? öyle duyma laflara aldırma bu öyle basit iş değil tavsiyem çatlama varsa değiştirt başın ağrımasın

BlueLive

Kayıtlı Kullanıcı
14-Bolu
Siteyi ziyaret et
ben aracı ikinci el aldım ve aldığım kişi trigerin ne durumda olduğunu bilmiyordu. kendisi değiştirmemiş. değişm zamanının gelip gelmedğiini nerden anlarım? (98 vectra gt x20xev)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben aracı ikinci el aldım ve aldığım kişi trigerin ne durumda olduğunu bilmiyordu. kendisi değiştirmemiş. değişm zamanının gelip gelmedğiini nerden anlarım? (98 vectra gt x20xev)
V kayışını çıkarır triger plastik koruyucu kapağı çıkarır ordan trigeri komple incelersin gergi durumu çatlak dişli vs durumuna bakarsın iyi ise ok, ama anlamam içimde rahat etsin dersen değiştirmek en iyi yoldur

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2. el araç aldıysanız ilk işiniz her zaman triger + yağ + antifriz olsun ;)

efsane66

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiç uğraşmadan trgier kayışını değiştirin 150 - 170 tl arası işçilikle birlikte..daha sonra başınızı agrıtmasın agır masraflarla

muammer yaşar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
triger koptukdan sonra ne kullanacaksın kilotlu çorapmı?

abi alemsin yaw..:kop: