Uzaktan Kumanda İle Bagaj Kapağı Açma Projesi

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Son Hali için Video: http://www.facebook.com/video/video.php?v=1204468800740
Daha önce forumda bu konu gündeme gelmişti. Benimde orjinal uzaktan kumandam eskiyince orjinal kumanda yerine sanayiden sustalı anahtarlı uzaktan kumanda kiti aldım. Aldığım uzaktan kumanda kiti 3 kanallı. 3. kanal bagaj açma fonksiyonu. Ama malum bizim Vectra B'lerde böyle bi fonksiyon yok. Uzaktan kumanda kitini pazar günü monte ettim. Sorunsuz şekilde çalışıyor.
img00103714921.jpg

img00113723979.jpg

Dedim madem uğraşacağım bagaj açmayı da yapayım hepsi tam olsun dedim.

Önce bagaj kilidini açmak için sanayi de oto elektrikçiden marş otomatiği aldım. Bagaj kapağının içine kilidin karşısına monte edebilmek için bir de ayak yaptım marş otomatiğine.

img00083574984.jpg

img00093607817.jpg

Bunları monte etmek kolay. Asıl problem olan bagaj kapağı için gazlı hidrolik. Vectra B'lerde bagaj kapağı yaylı. Yay kendini içe doğru çekiyor. Onun yerine gazlı hidrolik taksam tam ters görev yapıyor o da dışa doğru itiyor.
Kolun arkasıda hidrolik monte edebilecek kadar müsait değil. Şuan için düşünmedeyim. Sizden de bu konuda fikir alayım dedim.

Aklımda normal apartman kapılarında kullanılan "door closer" denilen hidrolikler var. Küçük ve çok kaliteli olanları var. Onlardan uydurabilirmiyim diye düşünüyorum.
Şimdiden fikir veren arkadaşlara teşekkürler.
Bu arada projeyi yarım bırakmayacağım. İnşallah sonunu getireceğim sizinde sayenizde...

Montaj bittikten sonraki hali:
img0087n.jpg

Birde maliyet çıkarayım:D
Sustalı Anahtarlı Uzaktan Kumanda Kiti: 25 TL
Marş Otomatiği: Beleş :D (Sanayi de tanıdığınız oto elektrikçi varsa onlarda istemediğiniz kadar çok bulunuyor:D)
El Emeği: Paha biçilemez :D

Son düzenleme:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
kolay gelsın şımdıden ıyı calısmalar beklıyoruz en kısa zamanda

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor lu sistem yapak yerine sadece kilidi açacak bi sistem düşünsen böylelikle hidrolikli düzenek kullanmaya gerek yok ama genede sen bilirsin tabi senin projen. hadi bakalım hayırlısı diyelim. bakarsın begeniriz bizde kapını çalarız bir gün :D

vectra34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu uzaktan kumanda kiti her aracın anahtarına uyarmı bende vectra c var anahtarı açma kapama bagaj olarak üçe ayrılmış ancak çok yıprandı hatta lastikleri koptu uzaktan kumanda kiti alsam uydurabilirmiyiz...

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motor lu sistem yapak yerine sadece kilidi açacak bi sistem düşünsen böylelikle hidrolikli düzenek kullanmaya gerek yok ama genede sen bilirsin tabi senin projen. hadi bakalım hayırlısı diyelim. bakarsın begeniriz bizde kapını çalarız bir gün :D

Hidrolik sistemini kapak hızla açılıp arkaya çarpmasın diye yapacağım. Hani BMW'lerde yavaşça kalkıyo bagaj kapağı onun gibi.:D
Yoksa bu hali ile çok sert açılıyo

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu uzaktan kumanda kiti her aracın anahtarına uyarmı bende vectra c var anahtarı açma kapama bagaj olarak üçe ayrılmış ancak çok yıprandı hatta lastikleri koptu uzaktan kumanda kiti alsam uydurabilirmiyiz...
Bu kumanda orjinal kite uymaz. Komple yeniden uzaktan kumanda kiti eklemek gerekir benim yaptığım gibi.

Ek olarak; çift kilit sistemi iptal oldu. Sebebi de kit ikinci kez kitleme butonuna basınca ikinci bi tetikleme sinyali göndermiyor.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şu an açma işlemi bitti. Kapağı kumanda ile açabiliyorum:D ama kapak ağır olduğu için yukarı doğru kalkmıyor:D Bi hidrolik işi kaldı sadece.

Video çektim. bugün içinde eklerim inş.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar bütün işlemler bitti. Sadece video eklemek kaldı:D

Kapak kumanda ile açılıyor ve BMW'lerde ki gibi kendiliğinden yukarı kalkıyor. Sona gelince iyice yavaşlayıp duruyor. Video bugün-yarın eklerim inş.

MerifasT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
HAdi bakalım :) hayırlı olsun