Uzun yol için lastik basınç önerisi

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar yakın zamanda uzun yola çıkacağım 2 yetişkin 2 çocuk bagaj full dolu valiz malzeme lastik basınç kaç psı yapmalıyım uzun yol deneyimi arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum SAYGILAR

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Lastik ölçülerim 215/50/R17 continental

Son düzenleme:

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Aynı sartlarda 1 çocuk olarak lastikçiye götürdüm uzun yol için ön 33 arka 38 bastı yeterli bu demişti yolda bir sıkıntısını görmedim.

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Aynı sartlarda 1 çocuk olarak lastikçiye götürdüm uzun yol için ön 33 arka 38 bastı yeterli bu demişti yolda bir sıkıntısını görmedim.
Şu an önler 34 inik gibi duruyor tek kişi kullandığım halde

Ergun U.

Kayıtlı Kullanıcı
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
Hafızam yanıltıyor olabilir haftaya cuma ya da cumartesi ben de yola çıkacağım öncesinde yine lastikçiye uğrayıp basınçları kontrol ettirrim. O zaman daha net konuşurum şimdilik kusurumuz olduysa affola ama aklımda kalan buydu ;)

• Beğen
Tepkiler: Murat

tayfux

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
38 çok yüksek geldi bana. ben 32 - 32 basıyorum .. en kötü önler 34 arkalar 32 yapıyorum

• Beğen

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Hafızam yanıltıyor olabilir haftaya cuma ya da cumartesi ben de yola çıkacağım öncesinde yine lastikçiye uğrayıp basınçları kontrol ettirrim. O zaman daha net konuşurum şimdilik kusurumuz olduysa affola ama aklımda kalan buydu ;)
Estağfurullah Ergün hocam;)

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Lastik Hava Basıncı

LASTİKLERİNİZİN HAVA BASINCINI HER AY KONTROL EDİNİZ!

Doğru hava basıncı aracınızın kontrolünü kaybetme riskinizi azaltmaktadır. Aynı zamanda, lastiklerinizin vaktinden önce aşınmasını ve içyapısında geri dönüşü olmayan hasarın oluşmasını engellemektedir. Lastik hava basıncı küçük delikler, lastiğin bileşenleri yoluyla havanın doğal olarak kaçması veya hatta ortam ısılarında bir azalma nedeniyle düşebilmektedir. Yedek lastik dâhil olmak üzere lastiklerinizin havasını aylık olarak ve herhangi bir uzun yolculuktan önce, tercihen lastikleriniz soğukken kontrol ediniz (en azından 2 saat boyunca hareket etmemişken veya düşük hızda 2 milden daha az hareket etmişken). Sıcakken test edildiklerinde, ölçülen basınca 4 PSI ilave ediniz. Lastik hava basıncının ayda bir kontrol edilmesi önemlidir çünkü:
  • Düşük hava basıncı lastiklerinizin hasar görme riskini arttırmaktadır.
  • %20 fazladan basınç lastiğinizin ömrünü yaklaşık olarak 10.000 km azaltabilmektedir.
  • Doğru lastik hava basıncı yakıt tasarrufu da sağlayacaktır.

293x311_Content_RightPressure.jpg

Tavsiye edilen lastik hava basıncı lastiğin üzerinde YER ALMAMAKTADIR. Lastiğin yanağı üzerinde gösterilen şişirme basıncı sadece azami lastik şişirme basıncıdır.

Önerilen lastik hava basıncı:
  • Aracınızın Kullanım Kılavuzunda.
  • Sürücü koltuğunun yanındaki yan kapının üzerindeki etiketlerde.
  • Sürücü koltuğuna yakın torpido gözünde.
  • Yakıt deposu kapağının iç yüzü üzerinde bulunabilir.

• Beğen
Tepkiler: Hasip ve Murat

Cemil

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Öncelikle şimdiden hayırlı yolculuklar kardeşim.Sağ sağlim gider gelirsiniz inşallah...Bu araçla ben, önler ve arkalar 36 ile şehir içi veya şehirdışı dolaşıyorum..Virajlarda veya frenleme tepkisi ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım...Camlar açıkken de çok fazla ses hissetmiyorum...Yani bence 34 veya 36 arasında kararını ver..

• Beğen

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Öncelikle şimdiden hayırlı yolculuklar kardeşim.Sağ sağlim gider gelirsiniz inşallah...Bu araçla ben, önler ve arkalar 36 ile şehir içi veya şehirdışı dolaşıyorum..Virajlarda veya frenleme tepkisi ile ilgili bir sıkıntı yaşamadım...Camlar açıkken de çok fazla ses hissetmiyorum...Yani bence 34 veya 36 arasında kararını ver..
ön ve arkaları 35 yaptım abi çok teşekkür ederim sağol

• Beğen
Tepkiler: Cemil

Murat

Yönetici
Başkan
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Abi bugün ön ve arkaları eşitledi 34 yaptım ama hata işareti gitmedi halaIMG_20180812_084745.jpg