Vakum Değeri

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Aracımdaki vakum değerlerini Torque diagnostik programı ile izleme olanağım var.
Doğru değer ne olmalı? Ya da değerler neye göre hangi aralıkta gezinir??

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımdaki vakum değerlerini Torque diagnostik programı ile izleme olanağım var.
Doğru değer ne olmalı? Ya da değerler neye göre hangi aralıkta gezinir??

araçtan araca değişir. aynı motora sahip olanla karşılastırmak lazım. sizin değerlerin sıcak motor rolantideki ekran görüntüsünü paylaşın bi sorun varmı anlamaya çalışalım.
LTFT (long term fuel trim)
STFT (short term fuel trim)
throttle
vacuum
rev
load
maf/map

birde lpg varmı?

1.6 turbo motorda -23 -25 aralığı rolantide normali...

sas_sas

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
araçtan araca değişir. aynı motora sahip olanla karşılastırmak lazım. sizin değerlerin sıcak motor rolantideki ekran görüntüsünü paylaşın bi sorun varmı anlamaya çalışalım.
throttle
vacuum
rev
load
maf/map

birde lpg varmı?

Tşkrlr. LPG var. Geçenlerde AFR ayarı yaptırdım..LTFT VE STFT ideal noktaya çekildi.
Ben Vakum ölçümlerinden yola çıkarak motorun sağlığı ve verimi ile ilgili sonuçlara ulaşabilşriz diye duyduğum için ideal değeri öğrennek istedim.
Torque kadranında sanki 0 ile +4 aralığında olmalı gibş bir izkenim edindim benimki -2 ile -4 arasında geziyor..
Acaba durum nedir??

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tşkrlr. LPG var. Geçenlerde AFR ayarı yaptırdım..LTFT VE STFT ideal noktaya çekildi.
Ben Vakum ölçümlerinden yola çıkarak motorun sağlığı ve verimi ile ilgili sonuçlara ulaşabilşriz diye duyduğum için ideal değeri öğrennek istedim.
Torque kadranında sanki 0 ile +4 aralığında olmalı gibş bir izkenim edindim benimki -2 ile -4 arasında geziyor..
Acaba durum nedir??

ltft stft normalse.motor titresimsiz calisiyosa sorun yoktur.vacuum degerindeki birim ne peki?

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hocam bildiğim kadarıyla ltft ve stft nin toplamı -5 ile +5 arasında olması lazım . Aft yarından önce nasıldı .şimdi nasıl

İsmail58

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
throttle
vacuum
rev
load
maf/map

birde lpg varmı?

Benim aracımda 16 civarında vakum değeri. Sorun nelerden kaynaklı olabilir?

İsmail58

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
Yabancı kaynaklardan araştırma yaparken şöyle birşey buldum.

İrtifaya göre motorun vakum değeri değişmektedir diyor. Ben kayseride ikamet ediyorum. Kayseri yaklaşık olarak 3500ft civarında. Aşağıdaki tabloya göre 3000 ila 4000ft arasında araçta 15 ila 19 in/Hg vakum olması bir sorun olmadığını gösteriyormuş. Bu kaynağa göre bir sıkıntı gözükmüyor.

Ekli dosyalar

• IMG_9912.png
    IMG_9912.png
    100.5 KB · Görüntüleme: 2