Vectra B Friedrich Motorsport Custom Manifold Uygulaması

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, yaklaşık iki buçuk ay kadar önce ( 10.10.2010 ) sitemizden 2001 Vectra B aracım için yurt dışından Lexmaul marka manifold getirteceğimi yazmıştım. ( http://www.opelim.net/forums/showthread.php?t=69374&highlight=lexmaul ) ancak fiyatının biraz yüksek olması nedeniyle Lexmaul dan vazgeçip yine ebay.com üzerinden bulduğum Friedrich Motorsport Marka Custom Manifoldu 380.-Euro ödeme yaparak satın aldım. Bir ay gibi bir süre geçtikten sonra ürün elime geçti, dün manifoldu PTT kargodan teslim aldım ve aracıma taktırdım. Performansa artı bir etkisi olup olmadığını merak edenler için söyleyeyim 3 bin devirden sonra performansta artı olarak bayağı bir fark oldu. Ayrıca orjinal döküm manifoldun çatlaması, patlaması v.s. gibi sorunum artık olmayacak bunu bilmek bile içimi ferahlatıyor. Aşağıda yapılan uygulama öncesi ve sonrası fotoğraflar var, yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

Orjinal Manifold ve egzos borusunun bir kısmı. ( Uygulama safhasında bu egzos borusu ortadaki esnek kısım kalacak şekilde kısaltıldı. Orjinal döküm manifold daha önce defalarca çatladığı ve kaynak yaptırıldığından kaynaklı kısımları birleşim yerlerinde görebilirsiniz.

1.JPG

Yeni Manifoldumuz kutusunda...

2.JPG

Kocaman bir kutu ile göndermişler, Ambalaj kalitesi ve malzeme kalitesi çok süper.

3.JPG

Çelik Manifold,

4.JPG

5.JPG

Yeni takıldı henüz araç çalışmadığından manifoldun rengi parlak krom,

6.JPG

7.JPG

On km lik bir deneme turundan sonra manifoldun rengi metalik sarımtrak bir renge dönüştü, egzos ustası böyle kalacak rengi , bunların özelliği bu dedi. Daha sonra da ısı yalıtımı kapağını taktık, uygulama bu kadar , yaklaşık iki saat sürdü.

8.JPG

Olası sorular için şimdiden birkaç bilgilendirme yapayım;

1) Ebay.Com veya herhangi bir siteden bizim şahıs olarak araba parçası getirtme gibi bir imkanımız yok. Şahıs olarak parça getirtmek için gümrük müdürlüğüne başvurup çeşitli işlemlerden sonra verilecek şifre ile işlem yapılıyormuş. Ben bu parçayı tanıdık vasıtasıyla gümrükten çıkardım,

2) 380.-Euro kargo dahil ödeme yaptım, normal posta ile gönderdiler, 17 günde Türkiye'ye giriş yaptı. Siz acele gelsin istiyorsanız 80.-Euro verip üç dört günde hava yoluyla getirtebilirsiniz. ( DHL kargo ile ) , manifold 13 gün PTT kargo bölümünde gümrükçünün gelip kontrol etmisini ve diğer işlemler için bekledi, bu süre illere ve gümrükte tanıdığınız olup olmadığı ile doğru orantılıdır.

3) 380.-Euroluk ürüne 142.-TL gümrük vergisi ödedim, toplamda elime geçme maliyeti 910.-TL yi buldu. Egzosçuya işçilik ücreti olarak 50.-TL ödedim, bununla bana maliyeti 960.-TL oldu.

4) Satın aldığım manifoldun TÜV sertifikası var yani muayenede sorun çıkarsa bu TÜV onayını gösterip muayeneden geçirebiliyormuşuz.

4) Friedrich Motorsport firmasından manifold, egzos veya başka parça getirtecekler buradaki görevlilere muhakkak uçak kargosu ile gönderip göndermediklerini, v.s. hepsini sorsunlar, aksi halde ücretsiz kargo deyip yavaş olanında gönderiyorlar.

Son düzenleme:

forged&carbon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maasallah, ciddi ve kaliteli urun.. ayrica soylemeden gecemiycem :) su sitede baslangic bile olsa, ciddi mod yapan birisi gormek mutluluk verici :)

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maasallah, ciddi ve kaliteli urun.. ayrica soylemeden gecemiycem :) su sitede baslangic bile olsa, ciddi mod yapan birisi gormek mutluluk verici :)

Evet maşallah kalitesi mükemmele yakın. İlk gün çekişte bir fark anlayamadım ama kullandıkça farkını gördüm, özellikle üst devirlerde çok fark etti. Vectralardaki kronik egzos manifoldu çatlağı probleminden de kurtulmuş oldum böylelikle çok şükür.

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
süper ötesi olmus gercekten cok güzel yakısmıs ben sizin aracınızda 4 lü manifold var sanıyordum yanılmısım şimdi tam bilgim oldu :)hayırlı olsun üst devirlerde vectra kendini boguyordu degil mi şimdi bunun sayesinde o bogulma gidiyor

mucipoz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
süper ötesi olmus gercekten cok güzel yakısmıs ben sizin aracınızda 4 lü manifold var sanıyordum yanılmısım şimdi tam bilgim oldu :)hayırlı olsun üst devirlerde vectra kendini boguyordu degil mi şimdi bunun sayesinde o bogulma gidiyor

Teşekkürler, dörtlü manifold evet. Benim de çok hoşuma gitti. Vectra zaten güçlü ve hızlı bir araç, bunu taktırınca daha da bir atik ve canlı hale geldi. Özellikle üst devirlerde süper diyebilirim.

Son düzenleme:

oktay38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
türkiyede satıs yokmu peki abi :) fiyatı bana cok yüksek geldi işin acıgı gerci gecen sene bir arastırmnıstım banda 850 tl demişlerdi