Vectra B2 Abs Beyni

emref

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Selam arkadaşlar 2000 model 2.0 vectra cdx aracımın bundan 1 hafta önce abs ve tc ışıkları yandı sürat göstergesi ve km sayacı durdu 5-6 dakika sonra söndü bu olay daha sonra tekrar etmeye başladı yanlız motor sıcakken yapıyo yüksek süratlerde motor soğuyunca sönüyo servise gittim bilgisayara bağladılar abs beynine giremediklerini beyinin yandığını yenisinin 1500ytl olduğunu söylediler beyin yandıysa nie arada bir geliyo gidiyo bozuk olan bişey aradabir çalışırmı?

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
beyinin kesin arızalı olduğunu tespit ettiler ise tamir konusunda yardımcı olabilirim.

emref

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilgisayar abs'e giremediği için yandığını söylediler ancak servise gittiğimde abs tc ışıkları yanıyodu km saati çalışmıyodu ayrıca yol bilgisayarı anlık tüketimi 1ookm/lt yerıne h/lt gösteriyo.abs ve tc ışığı söndüğü zaman bunlarda normale dönüyo abs beynine hiç giremediği için bilgisayardan hata kodunu alamadık.

hi_cazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilgisayar abs'e giremediği için yandığını söylediler ancak servise gittiğimde abs tc ışıkları yanıyodu km saati çalışmıyodu ayrıca yol bilgisayarı anlık tüketimi 1ookm/lt yerıne h/lt gösteriyo.abs ve tc ışığı söndüğü zaman bunlarda normale dönüyo abs beynine hiç giremediği için bilgisayardan hata kodunu alamadık.

aracın hız ve devir göstergeleri çalışmadığına göre litre hesaplamayıda rölantide çalışma hesabına göre yapıyor. O göstergenin normal koşullarda sadece araç durduğu zaman h/lt göstermesi gerekir.

emref

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hız ve km sayaç sensörleri absnin içindeymiş o devreye girmeyince çalışmıyolar böyle olunca araç duruyomuş gibi oluyo h/lt hesabı yapıyo ama tc ne alaka onu anlayamadım

bgmberk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abs beyni arızalı ve arabada abs devre dışı. Bir an önce yaptırmanı tavsiye ederim. Yanlız biraz masraflı.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende de aynı sorun var arkadaşım, ben sana kısaca açıklayayım:
ABS Kontrol ünitesi denen parça dört tekerlekten gelen dönüş bilgilerini toplar. Kadrana km/s olarak hız bilgisini gönderir. Eğer dört tekerlekten biri diğerinden daha yavaşta, bu tekerleklerden birinin kilitlenme durumuna işarettir Anti Blokaj devreye girer frenleri gevşetir. Yok eğer lastiklerden biri ya da ikisi daha hızlı dönüyorsa, bu patinaja kaldığını gösterir, o zamanda Traction Control (Çekiş kontrolü ya da anti patinaj olarak bilinir) devreye girer ve gazı keser.
ABS beyni arızalanınca (bende de durum bu) beyne giren hız verileri okunup işlenemediğinden aracın hızı anlaşılamıyor ve ABS ile TC ışıkları yanıyor.
Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu arada ben ABS beynini çıkma arıyorum, çıkması 500 TL civarında bulunabiliyor. Eğer OSTİM deki çıkmacılara bi uğrarsan kazalı bi Vectra dan alıp takabilirsin. Dikkat edeceğin tek nokta 12 delikli ( 3 sıralı da derler) girişi olması. Ya da yanında bi elektrikçi götür orda taksın çalıştığını gör parasını ona göre öde.

elpadre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2007 nının konusu yaw buu :D