vectra c motor yagı 4lt? 4.5tl?

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
savaş abi doğrusun ama sonradan opelin yaptığı bir düzeltme ile x20xev'lere 5 litre yağ konuyor... servise gönderilen bir düzeltme notunda kendim gördüm ve x20xevler için önerilen yağ miktarının filtre değişimi ile beraber 5 litre olması gerektiği yazıyordu...
Servis faturalarına baktım dediğin gibi B kasalar 5 litre, A kaslar 4 litreymiş.(Ama ilginç olan yetkili servis faturasında 5 Lt, özel servis faturasında 4,5 Lt. geçiyor:))

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Servis faturalarına baktım dediğin gibi B kasalar 5 litre, A kaslar 4 litreymiş.(Ama ilginç olan yetkili servis faturasında 5 Lt, özel servis faturasında 4,5 Lt. geçiyor:))
Abi ben 5 lt dolduruyorum.Yağ çubuğu tam dolu çizgisini gösteriyor. (b kasa 2.0 motor ,filitre değiştirerek)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Formun güzelliği, faydaları işte böyle ortaya çıkıyor, her zaman kitaba güvenmek doğru değilmiş.

icemaker

Kayıtlı Kullanıcı
48-Muğla
Siteyi ziyaret et
Savaş abinin çizelgesi doğru

Çünkü vectra B 2.0 yani XEV motor yağ değişiminde 4.25 litre alır ama fabrikalar her zaman değerleri yağ çubuğunun min-max değerinin ortasına göre verirler bizler yağ koyarken değeri üst çizgiye göre koyduğumuz için 1/2 litre daha ekleriz olur sana 4,75 litre, tabii biz direk 5 litreyi koyarız ama yağ soğuk olduğu için akıcılığı azdır son halini alması için 10 dakika beklemek gerekirken biz 1 dakika beklemeden çubuğa bakarız tamamı süzülmediği için tam görürüz daha sonra tabii filtre değiştiği için önce içi dolsun diye marşa basar bir süre çalıştırır yağın bir miktarını üst kartere taşırız sonra stop eder bakarız yine tam görürüz çünkü bu defada yağın 250 gramı üst karterdedir ve henüz aşağı süzülmemiştir mutlu şekilde 250 gram fazlayla evin yolunu tutarız :)

Son düzenleme:

GALERİCİ

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkürler 4.3 litre alıyormuş yetkili servisten ögrendim

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bizim sanayilerde genellikle normal yağ seviyesi olarak max çizgisi kabul ediliyor. Halbuki yağ seviyesi min. ile max. çizgisinin ortası olmalıdır ki bu iki çizgi arası 1 litre yağ alır.

Tanbaron

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Savaş abinin çizelgesi doğru

Çünkü vectra B 2.0 yani XEV motor yağ değişiminde 4.25 litre alır ama fabrikalar her zaman değerleri yağ çubuğunun min-max değerinin ortasına göre verirler bizler yağ koyarken değeri üst çizgiye göre koyduğumuz için 1/2 litre daha ekleriz olur sana 4,75 litre, tabii biz direk 5 litreyi koyarız ama yağ soğuk olduğu için akıcılığı azdır son halini alması için 10 dakika beklemek gerekirken biz 1 dakika beklemeden çubuğa bakarız tamamı süzülmediği için tam görürüz daha sonra tabii filtre değiştiği için önce içi dolsun diye marşa basar bir süre çalıştırır yağın bir miktarını üst kartere taşırız sonra stop eder bakarız yine tam görürüz çünkü bu defada yağın 250 gramı üst karterdedir ve henüz aşağı süzülmemiştir mutlu şekilde 250 gram fazlayla evin yolunu tutarız :)
Hocam, bu fazla 250 ml'nin bi zararı olur mu ?Oluyorsa,bundan sonra daha az doldururuz.

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vectra c 1.6 4 lt alıyor , 2.0 5 lt alıyor, max çizgide olmasının bildiğim kadarıyla bir zararı yok herkes öyle kullanıyor.

Sercan Tankut

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar şimdi her zamanki normal sorumuza geldi yağ değistirmek gercekten kolay iş ama yağı ne alacaz ben aksama kadar inceledim ben ıspartada yasıyorum en -10 derece ile 35 derece sıcalıkta motoru en ii koruyan yağ türkiyede kolaylıkla bulabileceğin castrol edge 0W-30 dediler sizin yorumlarınızıda bekliyorum yarın sabahtan gidip değiştireceğim aracım 11.000 olmus değiştreni yol bilgisayararı demese yağ seviyesini kontrul et diye unutcaz gitcez