Vectra CD'yi GT ye çevirmek

vectra cosworth

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumun birinde arkadaş demişki :

Vectra CD'ye GT yazılımı yükleyebilir miyim?

1997 Model Opel Vectra CD sahibiyim. Bildiğim kadarıyla aynı kasa Opel Vectra GT ile chip yazılımları dışında motorları aynı. Vectra GT'nin yazılımını aracıma yükleterek 150 HP'ye çıkartabilir miyim? Bu mümkün ise servis imkanları ile bu yapılabilir mi? demiş

Kıymetli onno ustada şöle değerlendirmiş :

1997 model olan Opel Vectra CD aracınızın Ecotec motor özellikleri ile Vectra GT araçların 150 HP olan özellikleri arasında ciddi teknik farklılıklar vardır. Piston çapı ve strok değerleri aynı olan bu iki farklı motorun öncelikle pistonları, silindir kapağı, supaplar, emme ve egzoz manifoldu ve işletim sistemi tamamıyla farklıdır. Bu nedenle sadece chip tuning ile her ne kadar 150 HP güç mevcut motorunuzdan elde edilebilse de 150 HP versiyonu ile aynı olmayan işletim sistemine bu versiyonun programının yüklenmesi de zaten mümkün değildir. Mevcut işletim sistemine uygulanan chip tuning ile 153 HP'ye kadar güç elde edilebiliyor ancak yukarıda da bahsettiğim motor uygulama fiziki farklılıklardan dolayı 150 HP versiyonun torku elde edilemiyor.

ve çoğu kişi topicin devamında onno ustayla dalga geçmiş...

bence çok doğal ve mantılı konuşmuş adam ??

onno ustayıda hiç tanımam ama üstün bilgilerini hep duyarım.... derginin birinde bu onno dayının fiat üzerine baya bir üstün çalışmaları olduğunu ve mükemmel bilgieri olduğunu duymuştum siz nedersiniz?

Son düzenleme:

MadeN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
silindir kapağı aynı diye biliyorum. egzantirikleri değiştirip üzerinede egsoz manifolduyla çıkışı rahatlatırsanız üst devirlerde ciddi güç artışı elde edersiniz tabi komple egsoz yapmakda gereklidir. bu güç artışını her devirde almak isterseniz chip tuning uygulamasıyla 2.0 16V 136hp vectradan 170hp ve üzeri güç artışı elde edilebilir.

onno usta belliki opel motorunu pek irdelememiş :D

detaylı bilgi almak isterseniz bunu türkiyede ilk olarak uygulayanlardan ve sitemizde moderatör olarak görev alan Respect "Emre bey" yardımcı olacaktır. Şahsen ben bunları onla tartışarak öğrendim ve uygulanmış örnekleri sitemizde "fotoğraf arşivi" bölümünde mevcuttur.

Son düzenleme:

karacakayali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam benim araç ise vectra b gt.orjinal halinde araç.chip tuning olursa 170-180 beygir gücüne gelir mi?nerde ve nasıl bi işlem.zararları var mı.tabi bide maliyeti nedir?

meridian

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teknik olarak yapaılabilir bende kendi aracım icin dusunmustum ama maliyeti dunurseniz mevcut aracı satıp bır gt almak daha mantıklı gibi.

siberdin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba
onno ustaya katılıyorum Çok farklılık var. emme manifoltu eksoz manifoltu chip, kısa şanzıman, dereceli eksantrik. Bunların hepsinin birkatkısı var. Sadece yazılımla olucanı zannetmiyorum. Birde chip değişiminde yakıtınız ne olucak. Şu an vectra b gt 1998 sahibiyim. Ş.içi=0,250 ş.dışı:0,190 yakıyorum.

kayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Başlığı çok iyi hatırlıyorum...
Evet o topikte Onno ustayla dalga geçenler (eğer yazılanları dağla kabul ediyorsanız) arasında bende varım çünki Onno usta orda A kasa Vectra GT ile CD arasındaki farklılıkları söylemiştir. Söylediği doğrudur A kasa GT ve A kasa CD arasında silindir kapağı (birisi 8valfe gt 16 valfe ) farklılıkları vardır.

Ama B kasa GT ile B kasa CD arasında silindir kapağı, farklılıkları yoktur.

CD motorunu Gt ye çevirmek için;
Dereceli egzantrik, Egsoz manifoldu ve yazılım uygulamaları yeterlidir.
Şanzumanı da aynı orana çewirmeyide unutmamak lazım;)