Vites geçişlerinde aşırı zorlanma

osmankulu

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar.
Aracım 2005 Opel corsa 1.3 cdti essentia. Son zamanlarda vites geçişlerinde ciddi anlamda sıkıntı yaşamaya başladım. Özellikle geri vitese çok zor geçiyor. Ben bile çok zorlanıyorum, eşim daha da zorlanıyor. Tecrübe ettiğim bşy var, aracımı yola paralel yani düz parkediyorum. Direk kalkıyorum. Sonra geri vitese takıyorum, gayet rahat geçiyor. Yani aracın byiraz ileri gitmesi yetiyor. Aracı ters parketme ihtiyacı olduğu zaman, geri çıkacağımda sıkıntı oluyor. Sıcak yada soğuk hava farketmiyor. Baskı balata dicem, başka sorun yaşamıyorum. Tek problem vitesin zor geçmesi. Ayrıca, geçerken kemikli bi ses geliyor. Yumuşakla sert arası, sanki plastik aksam üzerinden sıyrılıyor gibi. Bilgi verirseniz ve yardımcı olursanız çok sevinirim.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
debriyaj bilyası bozulmuş olabilir. pedal muhtemelen tam ayırmıyor böylece hem zor geçiyor hem de sürtünüp ses yapıyor.

osmankulu

Kayıtlı Kullanıcı
42-Konya
Siteyi ziyaret et
debriyaj bilyası bozulmuş olabilir. pedal muhtemelen tam ayırmıyor böylece hem zor geçiyor hem de sürtünüp ses yapıyor.
ama araç hareket ettikten sonra ,vites normal düzende çalışıyor.yani geçişlerde herhangi bir sıkıntı olmuyor.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
benim tahminim debriyaj bilyası ve debriyaj hidroliği. hidrolik yağ aracın hareketiyle normale döndüğünü varsayabiliriz. şanzıman yağının filtresi vardır belki o filtre de yağ geçişini yavaşlattığı için zor geçişe neden olabilir. bu arada benim dediğim bu varsayımlar ve başkalarının söylediği ne varsa direk değişim veya onarım yoluna gitmeyin. araştırmalarınızda bu fikirler size yol gösterecektir. gideceğiniz tamirci veya servisin ne yapacağını sorup alakasız bir yanıt alırsanız orada müdahale edebilirsiniz. inşallah sorun düzelir.

mustafa 26

Kayıtlı Kullanıcı
26-Eskişehir
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadas.muhtemelen şanzıman yagin değişme zamanı gelmiş.eger araç isindiktan sonra bu sorun ortadan kalkiyorsa sorun şanzıman yagindandir.ozelligi bitmiş demektir.eger ısınması farketmiyor sürekli yapıyor diyorsanız ucuzdan pahalıya doğru yazarsam
1.sanziman halatı:halat eskimiş ise yeterli hareketi veremez değişmesi gerek.
2:senkromenc:şanzıman açılması gerek.