Vitesler zor geçmeye başladı

Fixx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1999 makyajlı Vectra B 1.6(X16XEL) aracımın vitesleri dün sabah birden geçmemeye başladı. Hiçbir sorun yoktu şimdiye kadar şanzumanda, hatta gayet de kolay geçen viteslerim vardı :p , serçe parmakla bile geçirebiliyordum vitesleri ancak dün sabah arabayı çalıştırıp 1'e takmak istedim ve geçmedi, debriyajı 1-2 defa pompalayıp tekrar denedim bu sefer geçti anca yol boyunca vites geçişlerinin 5'de 4'Ünde böyle yaptı, giderken takmak istediğim vitese geçmiyor, debriyajı 1-2 pompalıyorum öyle geçiyor, bazen direk eskisi gibi geçiyor, bazen de hafif zorluyorum öyle geçiyor. Düşük vitesleri(1-2) zorlayarak geçirmek imkansız gibi ama 3-4-5'de debriyajı pompalamadan, vitesi biraz zorlayarak geçirebiliyorum.

Geri vites geçişlerinde de her seferinde garç sesleri çıkarmaya başladı, 3 denememde falan -o da çok yavaşça geçirerek- geçebiliyorum geri vitese, aracın genel sürüşünde veya kavrama noktasında bi değişiklik yok.

Aracım 90.000'de bu arada, şanzuman yağı hiç değişmedi diye hatırlıyorum. Araç hala aynı durumda, rastgele olarak geçip geçmemezlik yapıyor.

got_the_life

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ya bende de bu ara olmaya basladı 1. ve 2. viteste zor geçiyor .... ben sanzıman yagını bi degiştircem bakalımm devam ederse gitti bizim baskı balata.....:)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
vites kutusunda bir dişli var sorun ondan kaynaklanıyor olabilir. yani çogu zaman değişmesi yada ayar yapılması gerekiyor. bende de 1. vitese geçislerde sorun olusmustu. usta bişiler yaptı düzeldi.

zzr13

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valabenım oncekı arabamda astrada olduu sanzıman da dıslı kacırıo dedı ustaa
sanzıman ıncekk dıslı deıscek fln dedıler

s3f!k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi bizimkindede var öyle bi durum ya 2 vites sadece 1 den geçerken genelde kolay 3 ten küçültme yapınca geçmiyor 1 e doğru itipde geçiyo ses mesde yok ama bi fırsat bulursam gitcem servise paylarışım burdanda

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sankı sorunun debrıyajdan gıbı gelıyor bana...

Fixx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar, haftaiçinde sınavlarım olduğundan ilgilenememiştim arabayla, ama hiç de kullanmadım onu, bıraktım öyle.

Dün servise götürmek için bindim arabaya, binerken yerdeki paspas biraz yamuk geldi gözüme, onu düzelttim, bindim, giderken bakıyorum bütün vitesler direk geçiyo, eskisi gibi:) , nasıl olur ki diyodum ki anladım, en son araba yıkatmamda adam paspası biraz gelişigüzel koymuş, üst kısmı da debriyajın altına gelmiş tam, haliyle debriyaja tam bastığımda bile debriyaj tam ayırmıyomuş(ayrıca kavrama noktam da çok erkendir). Yani sorunun debriyajdan olduğunu söyleyenler doğru tahmin etmişler:D.

Paspası iyice düzeltip bi test sürüşü yaptım, hiç bi sorun yok, eskisi gibi, bayaa sevindim tabi böyle basit bi şekilde çözülmesine sorunun, 2 gün debriyajı ve şanzumanı biraz sürttürmüşümdür belki ama, pek bi sorun olacağını sanmıyorum aşınma açısından, umarım zarar gelmemiştir.