Vitesteki araç mı yoksa boştaki araç mı çabuk durur?

halilertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
tr.netlog.com
:good: konu çok gereksiz yere uzadı... onca açıklamaya rağmen halen tuhaf tuhaf fikirler gelior... isteyen istediği gibi bassın kardeşim..

kamyon otobüs vs ağır tonajlı araçların sistemlerinden bahsediliyor, motor freni deniyor adı üstünde FREN... ama halen ..
biz burada hem önünüzdeki aracın hem de sizin güvenliğiniz için açıklamalar yapıyoruz.. bilmiyorsunuz ok doğaldır.. soruyorsunuz cevaplanıyor ama halen önce boşa atalım sonra yok bilmem ne yapalım falan filann..

bilmediğinizi de kabullenmeyip oyle olmaz böyle olur diye ogrenmek isteyene de yanlıs bilgi veriyorsunuz... neyse ben bir makine otomotiv mühendisi olarak gerekli her açıklamayı yaptım.. bu arada sizden de alıntıyı size ithafen cevaplamak için değil tuhaf fikirler yazıp da 3.kişilerin aklını karıştıran şahıslara örnek olması dolayısıyla yaptım...

pardon arkadaşım seni kızdırdıysak bir daha fikir belirtmeyiz sende herkeze bu sayfalardan ışık tutarsın otomativ mühendisi olarak..bu arada motor freni nedir bi de onu da açıklada makine otomotiv mühendisinden öğrenelim..:good:

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
pardon arkadaşım seni kızdırdıysak bir daha fikir belirtmeyiz sende herkeze bu sayfalardan ışık tutarsın otomativ mühendisi olarak..bu arada motor freni nedir bi de onu da açıklada makine otomotiv mühendisinden öğrenelim..:good:

aradaki mesajlara bak arkadasım acıkladım zaten yeterince...

fikir soylemiyor milleti yanıltıyorsunuz sen veya başkaları...

motor freni ile arac daha uzun sürede durur once vitesi bosa alıp sonra frene basmak!!!! bu nedir ya.. hiç mi mantık yok... hiç mi düşünmeden yazılıyor....

bu fikir değildir. bunu sunan adamın da fikri kendine kalsın.. bilmiyen soruyor ögreniyor ama boyle sacma sapan seyler yazıp da sorusuna cevap arayan arkadasa da mantık dısı acıklamalar yapıyor...

buyrun atın simdi .. cevap vermek de lazım buna yine..

halilertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
tr.netlog.com
sevgili arkadaşım motor freni denen sistemi bir açıklarmısın makine otomotiv mühendisi olarak..ayrıca bu sistemi neden ağır tonajlı araçla koyarlar bir bunu açıkla..bu sistemi biz anlayalım nasıl çalıştığını(hani motora giden yakıtı kestiğini ve de frene aşırı yük bindirmeden sadece motorun devrini keserek büyük ölçüde frenaj kabiliyeti sağladığını)(bazı dikkatli arkadaşlarımız bilirler şehirler arası otobüslerde yolculuk ederken şoför direksiyonun sağ tafarfında bir klu yukarı aşşağı kedemeli olarak hareket ettirmek suretyle fren yaparlar bu da motor frenidir)..

s3f!k

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sevgili arkadaşım motor freni denen sistemi bir açıklarmısın makine otomotiv mühendisi olarak..ayrıca bu sistemi neden ağır tonajlı araçla koyarlar bir bunu açıkla..bu sistemi biz anlayalım nasıl çalıştığını(hani motora giden yakıtı kestiğini ve de frene aşırı yük bindirmeden sadece motorun devrini keserek büyük ölçüde frenaj kabiliyeti sağladığını)(bazı dikkatli arkadaşlarımız bilirler şehirler arası otobüslerde yolculuk ederken şoför direksiyonun sağ tafarfında bir klu yukarı aşşağı kedemeli olarak hareket ettirmek suretyle fren yaparlar bu da motor frenidir)..
bişey engineeri olmamakla beraber yukarda bahsettiğiniz olay egzos freni yada retarder denilen sistemdir. bknz. teknik servis sabit konu başlıkları fren sistemleri disk kamp.retarder limiter vs

acil bi durumda kaç kişi tekerleri kilitlemeden limitte frenaj(tekerlerin kilitlenme ve serbest olma arasındaki ince çizgi diyelim) yapıp vites küçültebilir allah aşkına sorarım..

araçların frenleme mesafesini ölçerken debriyaj ve frenin aynı anda kullanım amacınıda sormak isterim??

bi zamnlar tvde programlar wardı trafikle ilgili soru bu konuydu şıklarda önce fren sonra debriyajla vites küçültüp frenleme boşa alıp frenleme ve debriyaj ve frenin aynı anda kullanımı idi.doğru cevabı ise debriyaj ve frenin aynı anda kullanılarak aracın en kısa sürede duracağı idi..

imran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben bu işi nasıl yapıyorum kısaca aktarayım. Diyelimki yağmurlu bir günde kaygan bir zeminde virajı dönmem gerekiyor. fren yaparken debriyaja basmıyorum. direk frene basıyorum. yani motor fren devrede. gerekirse vites küçültüyorum. cünkü debriyaja basarak fren yaparsam kızaklama olabilir ve araç yoldan çıkabilir. zaten onu hissediyosun. arabanın kızaklamasındansa tekerlerin motor freni ile yavaşlayarak arabayı yavaşlatması yol tutuşu için gerekli. ama güzel bir günde yol tutuşunun maksimum olduğu bir günde motor freni ile uğraşmam. çok acil durmam gerekiyorsa debriyaj ve freni aynı anda kullanırım. aynı durumda motor freni yapınca daha uzak mesafe duruyorsun. discovery channel da 5.vites programinda tiff nell bunun testini yaptı. tartışmasız motor fren daha uzun mesafe duruyor. ama dediğim gibi yol durumu ve de şartlar bazen motor freni zorunlu kılıyor. zaten bu şekilde kullana kullana bende refleks oldu. şimdi n'apcam diye düşünmüyorum. kendiliğinden oluyor. 95 ten beri istanbul trafiğinde günde ortalama 100 km yol yapıyorum. hiç kazam olmadı Allah a şükür. saygılar

send111

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu konuya son nokta isteyenler baksın :) kendi deneyimlerimiz her zaman en dorusu değildir zaten ülkedeki kaza oranlarından belli :))

- Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak,
motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede dururuz!
Yanlış!
En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren sırasında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.

http://www.demirbukey.com/v2/faydalibilgiler_dby.asp

send111

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
durmak ve yavaşlamak iste bütün mesele bu:)

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bu konuya son nokta isteyenler baksın :) kendi deneyimlerimiz her zaman en dorusu değildir zaten ülkedeki kaza oranlarından belli :))

- Ani frenlerde önce frene basıp, durmaya yakın debriyaja basarsak,
motor kompresyonundan faydalanıp daha kısa mesafede dururuz!
Yanlış! En etkin yavaşlama frenle debriyaja aynı anda basılarak yapılır. Böylece fren sırasında motor devre dışı bırakılarak, motorun aracı ileri götürme kuvveti yok edilir.

http://www.demirbukey.com/v2/faydalibilgiler_dby.asp

:good:

buyur "ertekin52" arkadasım,
bilmem kaçıncı cevap olarak bu siteyi incele istersen...

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bişey engineeri olmamakla beraber yukarda bahsettiğiniz olay egzos freni yada retarder denilen sistemdir. bknz. teknik servis sabit konu başlıkları fren sistemleri disk kamp.retarder limiter vs

acil bi durumda kaç kişi tekerleri kilitlemeden limitte frenaj(tekerlerin kilitlenme ve serbest olma arasındaki ince çizgi diyelim) yapıp vites küçültebilir allah aşkına sorarım..

araçların frenleme mesafesini ölçerken debriyaj ve frenin aynı anda kullanım amacınıda sormak isterim??

bi zamnlar tvde programlar wardı trafikle ilgili soru bu konuydu şıklarda önce fren sonra debriyajla vites küçültüp frenleme boşa alıp frenleme ve debriyaj ve frenin aynı anda kullanımı idi.doğru cevabı ise debriyaj ve frenin aynı anda kullanılarak aracın en kısa sürede duracağı idi..

:good: :good: :good:

halilertekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
tr.netlog.com

konuyu uzatmanın anlamı yok demir bükeyde zaten debriyajla frene basın demiş..umarım herkez demir bükeyin kurallarına uyarda acil frene ihtiyacı kalmaz..ama ben söylediklerimin hala arkasındayım..