Yakıt Kodlama...

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Arkadaşlar bugün arabanın kaputunu kaldırıp içine bakıyordum...

Birden gözüme yakıt kodlama soketi ilişti, arabanın kullanım kılavuzunda görmüştüm, bir bakayım dedim ve soketin görünen tarafında 98 yazıyordu... Kullanım kılavuzundaki resimde 95 yazıyor... Ben de zaten arabayı aldığımdan beri birkaç kez Total'den deneme amaçlı 97 oktan benzin almak dışında hep 95 oktan benzin kullandım... Şu an depoda da 95 oktan benzin var...

Kullanım kılavuzunda "daha yüksek oktanlı benzinler ise her zaman kullanılabilir" diyor... Fakat ben kodlanandan daha düşük oktanlı benzin kullanıyorum...

Acaba bu soketin 98 oktana ayarlı olmasının bir sakıncası var mı, varsa nelerdir?... Soketi 95 oktana alayım mı, yoksa öyle kalsın mı?...

Son düzenleme:

KAAN ARSLANLI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Soketi eğer 95 oktan yakıt kullanıyorsanız 95 oktan a alın, aksi takdirde araçta vuruntuya neden olabilirsiniz . siz aracın dwell açılarını 98 Oktana göre ayarlattırıp bu araca 95 oktan yakıt kullanıyorsanız aracınız da mutlaka ufak da olsa bir probleminiz olabilir ( motorun gereğinden fazla ısınması, Bujilerin erken bozulması vb)

Arkadaşlar bugün arabanın kaputunu kaldırıp içine bakıyordum...

Birden gözüme yakıt kodlama soketi ilişti, arabanın kullanım kılavuzunda görmüştüm, bir bakayım dedim ve soketin görünen tarafında 98 yazıyordu... Kullanım kılavuzundaki resimde 95 yazıyor... Ben de zaten arabayı aldığımdan beri birkaç kez Total'den deneme amaçlı 97 oktan benzin almak dışında hep 95 oktan benzin kullandım... Şu an depoda da 95 oktan benzin var...

Kullanım kılavuzunda "daha yüksek oktanlı benzinler ise her zaman kullanılabilir" diyor... Fakat ben kodlanandan daha düşük oktanlı benzin kullanıyorum...

Acaba bu soketin 98 oktana ayarlı olmasının bir sakıncası var mı, varsa nelerdir?... Soketi 95 oktana alayım mı, yoksa öyle kalsın mı?...

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Arkadaşım bence fazla kurcalama derim

Kurcalamak değil...

Kullanım kılavuzunda daha önceden okudum, ne zamandır bakacaktım, bugüne kısmet oldu...

Engelli olduğum için sürekli arabanın aksamlarıyla ilgilenen biri değilim, böyle fırsat buldukça ancak bakabiliyorum...

Bunu sormamın sebebi de; dediğim kullanım kılavuzu ile bir zıtlık olması... Kılavuz bana kodlanandan yüksek oktanlı benzin kullanabilirsin diyor... Fakat ben kodlanandan düşük oktanlı benzin kullanıyorum...

Volkan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.raksotek.com
Soketi eğer 95 oktan yakıt kullanıyorsanız 95 oktan a alın, aksi takdirde araçta vuruntuya neden olabilirsiniz . siz aracın dwell açılarını 98 Oktana göre ayarlattırıp bu araca 95 oktan yakıt kullanıyorsanız aracınız da mutlaka ufak da olsa bir probleminiz olabilir ( motorun gereğinden fazla ısınması, Bujilerin erken bozulması vb)

Cevabınız için teşekkür ederim...

Peki bu durumun yakıt sarfiyatına ve/veya çekişe etkisi var mıdır?...