Yakıt sarfiyatlarımızı karşılaştıralım

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
20180214_080433-min.jpgŞehiriçi

20170910_225653-min.jpg
Şehirdışı
20180201_074219-min.jpg
Bu da Adana'nın dondurucu:) kış günlerinde...
Bu sene pek kış görmedik aslında... gerçi adananın kışı da yok diğer şehirlere göre ama :) ortalama sıcaklığın 7-8 dereceyi geçmediği bir dönemde çekmiştim fotoyu.
Ortalama hızın da etkisi büyük ort. Yakıt üzerinde...
Screenshot_20180214-133556-min.png
6 aylık yakıt fiyatı değişimi

Screenshot_20180214-133614-min.png
Bu da gerçek tüketimim.
Not: Aracım göstergedeki değerden % 8-13 fazla yakıyor.
Astra j 1.6 cdti 136hp otomatik

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabii elektronik göstergenin (yol bilgisayarının da) manuel yakıt tüketimine göre 100 km kaç litre az veya çok saptığını da yazmak lazım.
Benimkinin ilk on bin km değerleri de böyle, Mesela ilk foto Antalya şehiriçi, ikinci foto ise Antalya İstanbul uzun yol ortalaması. Tabii elekronik göstergesi, manuel yakıt yüklemeye göre 100 km de 0,3-0,6 litre arası az gösteriyor.

şehiriçşi.jpg

uzunyol.jpg

Son düzenleme:

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Tabii elektronik göstergenin (yol bilgisayarının da) manuel yakıt tüketimine göre 100 km kaç litre az veya çok saptığını da yazmak lazım.
Benimkinin ilk on bin km değerleri de böyle, Mesela ilk foto Antalya şehiriçi, ikinci foto ise Antalya İstanbul uzun yol ortalaması. Tabii elekronik göstergesi, manuel yakıt yüklemeye göre 100 km de 0,3-0,6 litre arası az gösteriyor.

Ekli dosyayı görüntüle 440

Ekli dosyayı görüntüle 441
Maşallah sizin araç şehir içinde şehirdışı gibi yakıyor, start/stop'un etkisini bu denli beklemiyordum.
Yalnız bir dipnot aküleriniz bizimkinden iki kat pahalı, tabi ettiğiniz müthiş tasarruf gerçeğini etkileyemeyecek kadar küçük bir etken bu, benim ş.içi yakıt sarfiyat değerime bakınca.
S/S'lı ve S/S'sız iki araç yılda 15000km yapsa, akü ömrü 2 yıl desek 30.000km,
Km'de ş.içi benden 0,023lt az yakıyorsunuz
30000km'de 690lt az yakıt harcarsınız Bu da 3500tl yapar, akü fiyat farkı da 300tl... S/S özelliği ile bu kadar tasarruf edilebildiğini bilmiyordum. Allah kısmet ederse sonraki aracımı S/S özellikli almaya çalışacağım...

Maşallah, güle güle kullanın aracınızı...

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet nerde ise her şeyinden bilhassa da yakıtından gayet memnunum. Tabii sırf star stop S&S etkili değil bu tüketim değerinde. Aracın kullandığı düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerinden havasından tutunda (Continental ContiEcoContact™ 5) vites tipine, hp gücüne oranlarına , vs. kadar değişiyor ecoflex modeli benimki. Bazı yıllarda 30 bin km yol yapıyorum.Bu yolun 20 bin km si şehir içidir. Yakında yol bilgisayarı ve manuel tüketimden 10 bin km ortalama yol değerini paylaşırım.

zentopiax

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet nerde ise her şeyinden bilhassa da yakıtından gayet memnunum. Tabii sırf star stop S&S etkili değil bu tüketim değerinde. Aracın kullandığı düşük yuvarlanma direncine sahip lastiklerinden havasından tutunda (Continental ContiEcoContact[emoji769] 5) vites tipine, hp gücüne oranlarına , vs. kadar değişiyor ecoflex modeli benimki. Bazı yıllarda 30 bin km yol yapıyorum.Bu yolun 20 bin km si şehir içidir. Yakında yol bilgisayarı ve manuel tüketimden 10 bin km ortalama yol değerini paylaşırım.
Hocam..Ecoflex demisken..hem benzinlide hem dizelde de var mi?Ayrica teknik olarak ayni beygirde olmasina ragmen ecoflex olmayanlarla aradaki bu devasa tuketim farki nerden kaynaklaniyor..hic arastirdiniz mi..ben biraz baktim ama pek birsey bulamadim

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Hocam..Ecoflex demisken..hem benzinlide hem dizelde de var mi?Ayrica teknik olarak ayni beygirde olmasina ragmen ecoflex olmayanlarla aradaki bu devasa tuketim farki nerden kaynaklaniyor..hic arastirdiniz mi..ben biraz baktim ama pek birsey bulamadim

SM-J700F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Bezinlide yok bildiğim kadarıyla. Yukarıdaki iki aracı örnek verecek olursak;
Ecoflex 1.6 cdti dizel motor 110hp start/stop manuel vites.
Ecoflex olmayan 1.6 cdti dizel motor 136 hp start stop yok ve otomatik vites.
Şehir içi 100km'de 2,3lt fark var aralarında, bunun sebepleri ile ilgili fikirlerim,

1-adı üzerinde ecoflex motor zaten ekomomi için üretilmiş. Yazılımı ve donanımı ona göre... hemen hemen aynı hızlarda ş.dışı iki motor arasındaki 100km tüketimindeki 0,2 lt fark resimlerde görülüyor
2-Biri manuel biri otomatik. En az 1lt burdan.
3-Biri start/stop'lu biri değil. 1lt burdan desek.
4-iki aracın ş.içi ortalama hızları arasındaki 9km/h farktan da 0,2 lt rahat oynar...
iki aracı da aynı sürücü kullanmıyor, birçok etken var... tüm farklılıkları göz önüne aldığımızda 2,3lt çok ta devasa bir değer olmaz diye düşünüyorum.

Son düzenleme:

u.uçar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakında 10 bin km değerini paylaşırım demiştim bir önceki mesajımda ama 10 bin km de yol bilgisayarı sıfırladığından foto çekemedim. Ama göstergede 4,6 değeri okunuyordu tabii manuel yakıt alımında +0,3 ve veya +0.6 bir fazlalık var. Yani gerçekte ortalama 5,0 gibi değer verebilirim. Bu kullanımın %70' i şehir içi %30 'uda şehir dışı kullanım.

Önceden Opelin resmi satış sitesinde ecoflex araçlarla ilgili detaylı açıklamalar vardı ama şimdi kaldırmışlar galiba. Hatırladıklarımın bir kısmını bir önceki mesajımda yazmıştım. Benim aracın torku 300 nm, olduğundan da ayrıca memnunum bana göre hantal kalmıyor kalkış ve sollamalarda, bu tüketim değerine göre.

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Yakında 10 bin km değerini paylaşırım demiştim bir önceki mesajımda ama 10 bin km de yol bilgisayarı sıfırladığından foto çekemedim. Ama göstergede 4,6 değeri okunuyordu tabii manuel yakıt alımında +0,3 ve veya +0.6 bir fazlalık var. Yani gerçekte ortalama 5,0 gibi değer verebilirim. Bu kullanımın %70' i şehir içi %30 'uda şehir dışı kullanım.

Önceden Opelin resmi satış sitesinde ecoflex araçlarla ilgili detaylı açıklamalar vardı ama şimdi kaldırmışlar galiba. Hatırladıklarımın bir kısmını bir önceki mesajımda yazmıştım. Benim aracın torku 300 nm, olduğundan da ayrıca memnunum bana göre hantal kalmıyor kalkış ve sollamalarda, bu tüketim değerine göre.
Hantal kalması imkansız, iki aracın arasındaki tork farkı sadece 20nm. Hissedilir büyük bir fark değil bizim gibi standart kullanıcılar için...
Benim de gerçek değerim 7,4 lt %100 ş.içi 27km/h ort. Hız...

Son düzenleme:

destur

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2006 astra 1.3 dizel 170 bin km de aracın şehiriçi ortalama yakıt tüketimi ekranda görünen 7.1/100km bu normalmidir

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar 2006 astra 1.3 dizel 170 bin km de aracın şehiriçi ortalama yakıt tüketimi ekranda görünen 7.1/100km bu normalmidir
Aracınızın ş.içi 6,2lt fab. değeri https://www.auto-data.net/tr/opel-astra-h-1.3-cdti-90hp-2346
Bence çok anormal bir değer değil 7,1lt , ama 1.3 cdti kullanıcıları daha sağlıklı bilgi vereceklerdir...