Yardım !!! Arka frenlerin farklı tutması,nedeni ve tamiri

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
1. aks 239-233
2. aks 179-173
el fireni 159-19

el fireni tek taraflı sapma %90 hafif kusur

2 hafta önce vizede çıkan değerler bunlar. ilk başda arka firenlerde kusur vardı işik testtinde renk kırmızı yandı. fakat vizeden geçti. nedenini sorduğumda.
-abi valla bende anlamadım ben bmw servisinden geldim sorunu opel servisinden gelen arkadaşa söledim oda verctrada olan bi özellik dedi yani problem yok deyip vizeyyi verdi.
şimdi sendeki sorunu anlayamadım fakt bende ki sorun yanlış aklımda kalmadıysa balataların önce birisi sonrada diğeri temas ediyomuş yani araba kendini buzlu zeminde sanıp kendi kendini toplamaya çalışıyomuş. yada buna benzer bişey.

__1998OHC__

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1. aks 239-233
2. aks 179-173
el fireni 159-19

2 hafta önce vizede çıkan değerler bunlar. ilk başda arka firenlerde kusur vardı işik testtinde renk kırmızı yandı. fakat vizeden geçti. nedenini sorduğumda.
-abi valla bende anlamadım ben bmw servisinden geldim sorunu opel servisinden gelen arkadaşa söledim oda verctrada olan bi özellik dedi yani problem yok deyip vizeyyi verdi.
şimdi sendeki sorunu anlayamadım fakt bende ki sorun yanlış aklımda kalmadıysa balataların önce birisi sonrada diğeri temas ediyomuş yani araba kendini buzlu zeminde sanıp kendi kendini toplamaya çalışıyomuş. yada buna benzer bişey.

Bende senin sorunu anlamadım.
Test sonuçların el freni dışında iyi
İlk baştaki arka frenlerlerdeki sorun neydi ve nasıl giderildi?
Birde bu konuşmaları yapan kimler? Tuvturk te servislerden gelen adamlar mı çalışıyor.

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bende senin sorunu anlamadım.
Test sonuçların el freni dışında iyi
İlk baştaki arka frenlerlerdeki sorun neydi ve nasıl giderildi?
Birde bu konuşmaları yapan kimler? Tuvturk te servislerden gelen adamlar mı çalışıyor.

sorun..
arka firende tek taraflı sapma.
firenleri konrol ederken görmüşündür.araba tekerleri tamburların arasında iken firene basılıyo ve karşıda ışıklı saatli bir gösterge var işiklar firen esnasında yeşil ise geçer kırmızı ise kalır. benim arka firenler full kırmızı yandı. hatta arka fireni 4-5 defa denedi hatta görevli arka tarafa 2 kişiye yüklenmesini söledi ne amaçla yaptı anlamdım. adam ilk defa böğle şeyle karşıladım dedi bakalım bi defaki aynı model arabadada olucakmı demişdi. yani senin anlıcan sorun giderilmedi araç muaynesni yapan görevli birisine sormasa banada git yaptır gel dicekti.

bu konuşmalr aracı muayne yapan görevli ile benim aramda geçti.
istasyonlarda görevli kişiler genelde servisden gelen adamlar yada tamirciler çalışıor. bence bu normal bi şey oranın müdürü ben olsam muhasebeci pazarcı yerine bu işden anlayan birini alırım..

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Araç 94 Vectra 2,0i

Arka servis freni:fren etkisi farkı kabul edilebilir düzeyde değil.
Fren Testi: Sol Sağ

1.Aks :227 228

2.Aks :174 113

El Freni: 107 94

1. aks 239-233
2. aks 179-173
el fireni 159-19

Birinci arabanın arka frenlerindeki fark fazla olduğu için ağır kusur olarak değerlendirilmiş olabilir.

İkinci arabanın arka frenlerinde fazla bir fark yok denebilir.

Bu tablo sonucu; Hareket halinde özellikle yüksek hızda yapılabilecek panik bir fren sonucu hangi arabanın emniyetli duramayacağı ortaya çıkıyor.

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arka sağ fren merkezine baktırın gerekirse yenileyin(arkaların 2 sini yenilerseniz daha iyi olur) Disk(kampana olabilir tam bilmiyorum) ve balatalara baktırın düzensiz bir aşınma veya arka diskteki yamukluk sebeb olabilir.

Arkalar harici bir anormallik görmedim önlerin daha yüksek değer çıkarması normal önler frenaj olarak daha güçlü.

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araç 94 Vectra 2,0i

Vize için muayene sonucu arka servis frenlerinin farklı oranlarda tuttuğu
ortaya çıktı.Neden olur ve tamiri nasıl yapılır?

Arkalar disk frendir.Bazı ustalar disk frenler de ayar olmayacağını tamir edilemeyeceğini söylediler.
Kimiside ayar yapılabilir diyorlar.Aşağıdaki tabloya
göre el freni de farklı tutuyor.Ama onun farkı kabul edilebilir seviyede.
Neler yapmam lazım?

Arka servis freni:fren etkisi farkı kabul edilebilir düzeyde değil.

Fren Testi: Sol Sağ

1.Aks :227 228

2.Aks :174 113

El Freni: 107 94

Balatanın orda piston var o kirlenmiştir yada miyadı dolmuştur. :)

hasali

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar merkezi falan bilmem ancak,
ben aracı ilk aldığımda sol arka neredeyse tutmuyordu, el firenini çektiğim anda amortisörler çapraz olarak sapıyordu, frenciye gittim adam bijonları söktü boşa çıkan tekeri bile çıkarmadan ekseninde çavirip biryer buldu tornavida ile bişeyler yaptı bijonları taktı tamam dedi:)
ne iş anlamadım fakat el freni artık muntazam...
biraz tıklanmaya ihtiyacı varmış:)