yardım tuhaf bir chek oil level durumu !!!

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba arkadaşlar , aracım 1.8 vectra b 132.000 km de şehir içinde kullanımda hiç yağ eksiltme yok hiçten kastım hiç.
ancak geçen sene otoyola cıkınca yağ seviyesi ikazı yandı ve kenara çekip kontrol ettiğimde 5. ci cizgiden 2. cizgiye kadar yağ inmişti yağ ilave edip devam ettim, aracım otomatik silivriyi geçene kadar tem 2 şerit ve trafik vardı yavaşlayıp hızlanmalarda aracı sıkıştırmak zorunda kalmıştım. ben ona yordum bu durumu çünkü dönüşte ortalama 150 ile gelmeme rağmen yağ uyarısı bir iki defa yandı bakmadım istanbulda kontrol ettim yağ eksiltmemişti.
Bu sene yine aynı yola gittim yine uyarı çıktı yolda mola verip kontrol ettim 5 ten 3 e düşmüştü seviye yağ ekledim.
bugün dönüşte dikkati gelmeye çalıştım bir sorun çıkmasın diye 3000 devirde 120 - 130 km gibi ,
yazı tekrar çıkmaya başladı tesadüfmüdür bilmem iki defada yavaşlarken çıktı yazı. 5 çizgiden 2 - 3 gibi olmuştu , yağ ekledim . ancak canım sıkıldı bende biraz bastım 4.000 devir 150 - 160 km. gibi kullandım yolun yarısını hiç yazı çıkmadı istanbula gelince yağı kontrol ettim hiç azalmamıştı.
yağım 1 yıllıktı en fazla 5 - 6 bim kmdir. eklediğim yağ aynı marka shell 10 40 , ya bu nasıl bir sorundur tirigerin orda keçede yağ kaçağı var (terleme gibi ) ama bu kadar eskiltmeye her yerin yağ içinde kalması gerekir öyle bir durum yok arabanın altında kaçak yok . hatta şehir içinde kesinllikle eksiltme yok . ha bide ustanın bir tanesi iticilerin sesli çalışıyor ama idare eder demişti , iticiler sesli çalışıyor.
arkadaşlar yardım lütfen.

Son düzenleme:

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yag basinci ile ilgili sanirim.... yag ince oldugundan o hizla gider iken basinc yetmiyordur,vazla basincada tekrar pompanin verdigi basinc yeterli geliyordur...
sonucta pompa iki dislidir kapagindada onun meafesini koruyan yuvalari vardir zaman ile asininca pompa dislilerin arasindaki mesafe acilinca basinc yetmiyordur...yani belli hizda basincda düsme oluyordur...yapilacak eger devamli olursa kapagi degistirmek..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yağ azalması neden olur.?

Yag yakmasi eger normal sartlarda az ise yani 10000km de 1-2 litre ise normal dir...nede olsa yeni motor degil problem degil kafana takma...birde basinca yüksek devirde sikistirma sonucu her arac biraz eksiltir...