Yazın ve kışın lastik basınç değerleri ne olmalıdır? Lastik ömürleri ne kadardır?

alkar2782

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İnternette ne bir şey bulamadım. Tecrübeli arkadaşlar bu konuda öneri sunabilir. Lastik basıncı güvenli sürüş için bence önemli. Örneğin aracım 1.2 corsa d easytronic lastik ebatlarına göre tablolar verilmiş ancak otomatik araçlar düz vitesli araçlara göre daha ağırlar bu durumda lastik basınçları yaz ve kış için ne olmalıdır? kışın lastik havalarını indirin diyorlar doğru mu acaba?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Benim hesaplama şeklim jant çapı X2+2 Yani 14 jant 28 eder iki de fazladan etti 30 yıllarca bu şekilde kullanmaya devam ettim hiç bir sorun yok.

burakdoker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracinizin kapilarinda veya bir yerinde muhakkak 2 cesit yuke gore olmasi gereken lastik basinclari yazmaktadir. Genelde sofor kapisinin karsisinda yani kapida degilde kilitin bulundugu yerde bir plakada yazar. On ve arkalari ayri ayri belirtir.
Mesela sukadar yolcu ve su kadar bagaj ile su omali vs. diye iki olcu vardir. Bunlara gore ayarlamakta fayda var.

_KILIÇ_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin deposunun kapagında yazıyor. hatta orda bir zımbırtı var onunlada sibop kapaklarını sökmeye yarıyormuş ilk duydugumda cok şaşırdım ama ne işe yaradıgını ögrendim:)

alkar2782

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benzin deposuna baktığımda petrol ofisi stickerini gördüm. sora söktüm ve altında ön lastikler yüksüz 200kpa(kilopascal)=29psi arka lastikler 180kpa=26psi olarak yazıyor. kışın genleşme muabbetinden 1 psi indirilerbilir.