Yeni aldığım opel 1.2 corsa hakkında bi kaç soru

getrag84

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yeni motorun yakıt sarfiyatı 5000 km ve sonrası motorlardan fazla olur.
çünkü her ne kadar iyi işlenmiş olsada silindir yüzeyleri bir miktar pürüzlüdür.
bu nedenle sürtünme katsayısı daha fazladır.birkaç depo bitirdikten sonra motorun devirlenmesi kolaylaşacak bununla birlikte yakıt sarfiyatı da düşecektir.
yokuş aşağı vites boşta inmek hem tehlikeli (aracı kontrolsüz bıraktığımızdan)hem frenlere extra yük getirir hemde motorumuz rölantide
çalışırken yaktığı benzin kadar yakıt harcar.
viteste inersek motoru tekerlek çevireceği için cut-off sistemi devreye girerek yakıtı keser.sıfır sarfiyatla güvenli bir şekilde inmiş oluruz.
katalitik konvertör bulunan bir araçta süper benzin kullanmak hem lamda sensörünü bozar hem de k.konvertörün tıkanmasına sebep olur.

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani fabrika standartlarındaki yakıt tüketimine doğal ortamda kavuşmak bence çok zor kişinin sürüşüne de bağlı bi unsurdur çunkü bu

EKTOPEL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
walla yeni araçalrın parça uyumu sağlarken normalden fazla yaktığını duymuştum hatta bizzatta yaşadım fazla uzun sürmez bir kere uzun yola çık bi bas şöyle araba bi rahatlasın...

asustek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
maxwell' Alıntı:
İstanbul beylikdüzü evimin önünden ,akçakoca yazlığın evin önüne kadar 275 km.90-100 km yaptım saatte.Yakıt sarfiyatım 100km başına 5litre oldu.Sakin kullanmak,optimum fabrika verilerinde kullanmak ki bu corsa c için 90km/s 3000 devir'e denk gelir.

bende beylikdüzündeyim.
bende Corsa 1.2 / 2005 / Twinport / Easytronic var. inanki C mi? D mi? E mi? bilmiyorum.
düz yolda mesela kçekmece avcılar arası 3000 devirdeyken 110 km. hızla gidiyor.

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba...
Opelim.net e hoş geldin.;)
3000 devirde benim araç 5.vitesde kadran 90km/s hızla gidioyor.Senini araba 110 km/s hız yapması çok verimli:good: .Şöyle söyleyeyim.3000 deviri biraz geçince benim araçda 100ü görüyor aslında.Öğrenmeye çalışdığım tam 3000 devir iken mi 110km/s hız yapıyorsun.?Eğer öyle ise motoru çok iyi açmışsın gerçekten :good: ,bilemiyorum ama easytronic olmasının farkı var mı bunda?
Bu arada benim araç 14000 kmde ,sen aracı nasıl kullandın uzun yol,kısa yol mu daha çok hızlanmaların ve yaptığın hızlar yüksek miydi..

asustek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hoşbulduk.
ben aracı 2. el aldım ve şu an 16.000 civarında.
aracı aldığım arkadaş b.çekmecede oturuyor ve mimarsinanda çalışıyor.
ben beylikdüzü migros yanında oturuyor gürpınarda çalışıyorum.
demek istediğim araç neredeyse hiç uzun yola çıkmadı (ist. içine gidip gelmeleri saymıyorum)

sanırım easytronic şanjumanda son dişli oranında ki farkdan kaynaklanıyor.

sanzumangx1.jpg

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sanırım dogru söylüyorsun son dişli oranından fark edıyor.sonuçta easytronik 1.2 düz vites 1.2 den bir litre daha az yakıt harcıyor.Arkadasında 1.2 corsa var easytronik 110 km hız yapıyo senini gibi.Anlasılan easy daha performanslı bu konuda ama bir dez avantajıda olmalı...
artıları
*bir litre az yakıt harcıyor
*3000 devirde 110 km hız-5. vitesde
*kullanım kolaylığı
*beygir gucleri aynı maksımum 80 beygır.
:good:

asustek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
easytronic in tek beğenmediğim noktası, diyelimki bi rampa önünde kasis var ve yeterince yavaş geçip rampayı karşıladığında vites inatla 2 den 1 e inmiyor aklınca ağır ağır olsada hızlanırım diyor herhalde.
gaz pedalını köklediğimde 1 e düşmeye mecbur kalıyor, vitesdeğiştirme esnasında pedala normal seviyede tutunca patinaja kalmıyor.

farklı bikaç soru sorabilirmiyim..?

1.) avatarındaki Corsa C mi?
benimki de 2005 Twinport / Essentia diye biliyorum ama.

2.) Corsa 'nın süspansiyonu türkiye şartları için sert mi?
yoksa araç yoldaki sesleri çok mu içeriye alıyor?

arkadaşımın pejo 206 sına bindiğimde aynı yolda okadar ses gelmiyor da.

maxwell

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de tam bu noktaya değinmek istiyordum aslında;Corsa'nın içeri çok gürültü aldığı noktasına! Bence corsa sınıfındaki diğer araçlara nazaran kokpite daha çok gürültü alıyor nedenini bilmiyorum ve merak ediyorum.Acaba motor ile kokpit arasındaki yalıtım mı yeterli değil diye düşünüyorum.Sonuçda 1.2 motor fazla gürültü üretmez.Benim aklıma acaba dedim hava filtresi mi tıkandı diye geliyordu.Yani her araba zorlandığı zaman 'pırrrllaaamaa 'yapar ama sanki corsa 1.2 normalde de yapıyor bunu.
Benim araba 2005 corsa 1.2 yani c kasa seninkide corsa c.
Easytronic bence daha mantıklı daha tok bir sesi var yani daha dengeli bir güç aktarımı oluyor sanki gaza bastığında.:good: