yol bilgisayarı lpg oranı

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracıma lpg taktırdığım usta yol bilgisayarında anlık tüketimin ve ortalama tüketimin benzinde çalışırken benzini, gazda çalışırken de gazı gösterdiğini söylemişti.forumu takip ettiğimde gördüm ki anlık tüketim ve ort. tüketimin sürekli benzin değerlerini gösterdiğini lpg için bu değerleri 1.2 ile çarpmam gerektiğini öğrendim.en son bitmiş depoya yaklaşık 36 lt lpg aldım. yol bilgisayarını sıfırladım.gaz tamamen tükendiğinde yol bilgisayarında toplam 40 lt yakıt kullandığım gözüküyor.(hep şehir içi kısa mesafe old. için benzin tüketimi fazla)ben bunu şu şekilde yorumladım.araç 36lt lpg ve ilk çalıştırmalarda da toplamda yaklaşık 4lt benzin tüketti.yani yol bilgisayarı doğru ölçüm yapıyor.orada yazan ort. tüketim örneğin 8.5 lt ise bu lpg de de geçerli.acaba ben mi yanılıorum?opel servis müdürüne de bunu sordum.kit opelin garantili taktığı motor kodunuza göre gelen landirenzo kit.bu kitin beyni araç beyniyle birebir aynı çalışıyormuş.bundan dolayı yakıtım doğru ölçülüyor olabilir mi?yoksa benim bilmediğim başka bir şey daha varmı?bilgilendirirseniz memnun olurum...

bekirs

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende lovato kit var. lpg deposunu doldurdum. uzun yola çıktım. yani hemen hemen hiç benzin tüketmedi. tekrar aynı istasyona aynı pompaya yanaştım. tekrar fulledim:yol bilgisayarı: 12.9 lt ölçmüş ben tam 17.9 lt lpg aldım. oran benimkinde bu şekilde çıktı.

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
En doğru hesap LPG özkütlesi ile benzinin özkütlesinin oranlanması ile bulunur ancak nette LPG özkütlesine ulaşamadım:S

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracıma lpg taktırdığım usta yol bilgisayarında anlık tüketimin ve ortalama tüketimin benzinde çalışırken benzini, gazda çalışırken de gazı gösterdiğini söylemişti.forumu takip ettiğimde gördüm ki anlık tüketim ve ort. tüketimin sürekli benzin değerlerini gösterdiğini lpg için bu değerleri 1.2 ile çarpmam gerektiğini öğrendim.en son bitmiş depoya yaklaşık 36 lt lpg aldım. yol bilgisayarını sıfırladım.gaz tamamen tükendiğinde yol bilgisayarında toplam 40 lt yakıt kullandığım gözüküyor.(hep şehir içi kısa mesafe old. için benzin tüketimi fazla)ben bunu şu şekilde yorumladım.araç 36lt lpg ve ilk çalıştırmalarda da toplamda yaklaşık 4lt benzin tüketti.yani yol bilgisayarı doğru ölçüm yapıyor.orada yazan ort. tüketim örneğin 8.5 lt ise bu lpg de de geçerli.acaba ben mi yanılıorum?opel servis müdürüne de bunu sordum.kit opelin garantili taktığı motor kodunuza göre gelen landirenzo kit.bu kitin beyni araç beyniyle birebir aynı çalışıyormuş.bundan dolayı yakıtım doğru ölçülüyor olabilir mi?yoksa benim bilmediğim başka bir şey daha varmı?bilgilendirirseniz memnun olurum...

bence kırmızı ile çizdiğim yazınızda ölçüm hatası şu: boş depoya 36 lt LPG doldurup bitirdiğinizde 36 lt LPG kullanmış sayılmazsınız. depoyu fuller yakıtı yakar ondan sonra tekrar fulleyince kaç litre yaktığınız ortaya çıkar (ikinci fullediğinizde aldığınız yakıt kadar yakmış olursunuz)

benim tecrübelerime göre ortalama tüketim değeri yol bilgisayarında 8,7 lt görünürken fiili olarak ortalama 10-10,5 lt LPG yakıyor yani 1,2 ile çarpılması doğru gibi. 8,7 lt dediği benzine göre ölçülmüş rakam o yüzden 1,2 ile çarpıp LPG yakışını buluyoruz.

sizin dediğiniz gibi benzin+LPG ölçüyor olsaydı yol bilgisayarında 8,7 lt ortalama yazmazdı yani 10-10,5 lt ortalama LPG yakmış olduğu halde bunu ölçmemiş. bence sadece benzine göre ölçüyor :) ama landirenzo kiti bilmiyorum ayrıca benzin deposunu hiç fullemediğim için ne kadar benzin yakıyor bir depo LPG'ye karşılık onu da bilmiyorum.

Son düzenleme:

cago022

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim cevaplar için.demekki 1.2 ile çarpacağız.