Yol bilgisayarı ort. tüketim değeri mi, depo doldurma yöntemi mi?

imgqtr

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar,
2011 dizel yeni Astra sahibiyim. Aracımı tamamı şehir içinde 3000 km kullandım. Bir önceki yakıt alımımı yaklaşık 25 gün önce yaptım. O gün depoyu doldurup yol bilgisayarı ortalama tüketim değerini sıfırladım. Klimasız ve hepsi şehir içi 815 km. yol yaptıktan sonra yakıt seviyesi düşük uyarısı verdi. Yol bilgisayarı ortalama 6 lt. / 100 km. gösteriyordu. Dün tekrar depoyu doldurdum ve dolana kadar 52.25 lt. yakıt aldı. Doğru orantı ile hesap edip 55 lt ile 858 km yol yapabileceğimi saptadım. Depo hacmini de km'ye bölünce (55 / 858 ) ortalamada 6.4 lt. / 100 km. değeri olduğunu gördüm. Şunu da belirteyim depoyu doldururken şamandıra atana kadar doldurturum, daha fazla doldurmalarına müsade etmem.
Bu durumda hangi tüketim değerine itibar etmek gerekir? Depoda ilave yakıt alan bir bölüm mü vardır? Sizler neyi kullanıyor ve takip ediyorsunuz. Herkese teşekkür eder iyi bayramlar dilerim.

vehicle_dynamics

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Yol bilgisayarı ort. tüketim değeri mi, depo doldurma yöntemi mi?

Bu konu forumumuzda uzun uzadıya yazıldı, çizildi.
Arkadaşlar genelde fulleyip belli bir yoldan sonra yeniden fulleyerek ölçüm yapıyorlar.

Yol bilgisayarının ölçtüğü değer de çok farklı değil, fakat bir takım numerik yöntemlerle elde edilmiş hali.Arada fark olmasının sebebi bence boş viteste bekleme süresi.Biliyorsunuz araç durağan iken Litre/saat cinsinden gösteriyor.Bunu litre/100 km ye çevirirken belli bir katsayı ya da yöntem kullanıyor olabilir.