Yolcu Hava yastığı her kaza durumunda açılıyor mu ?

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar....

Merak ettiğim ve bulamadığım bi şey var.

Yolcu tarafında kalan Hava yastığı ve Emniyet kemeri için olan aktif gergi sistemi ( yanlış bilmiyorsam öyle deniliyor ) önden darbe anında, yolcu olmasa bile devreye giriyor mu ?

Bazı araçlarda yolcu emniyet kemeri bağlı değilse devreye girmediğini duydum ve merak edip bilenlere sormak istedim.

Aracım;
Corsa C '02 1.2 Comfort

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim bildiğim bizim Astra G lerde akıllı hava yastığı denilen bir teknoloji var koltuktaki sensörler sayesinde araç koltukta birinin oturup oturmadığını algılayıp hava yastıklarını ona göre açıyor

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
daha önce birkaç arkadaş, tecrübelerinden, emniyet kemerinin çalışmasının kemer takılı olmasına bağlı olmadığını söyledi ama bilmiyorum.bazı araçlarda, yolcu koltugunun dolu olmadıgını anlamak için sensörler var ama corsa da yok sanırım

gokalp

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o koltukta biri oturmuyosa devreye girmez diye biliyorum

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
koltuğu bilmemde emniyet kemeri takılı olmazsa açılmadığını biliyorum.böyle bir sistem olursa zaten yolcu yokkende emniyet kemeri takılı olmayacağından yolcu yok olarka algılar açılmaz.bende böyle duydum...

buraki

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yok abi koltuğundan değil. emniyet kemerine bağlı olarak açılıp açılmıyor hava yastığı. oda birisi bindi mi binmedi mi onu ölçmek için değil. kaza anında emniyet kemeri olmadan hava yastığına çarpmak suratını dağıtabilir yada bi çouğun boynunu çok rahat kırabilir. çünkü aşırı derecede basınçla açılıyor hava hastıkları.
bir arkadaşım kaza yaptı ve hava yastığı açıldı. emniyet kemeri takıyomuş o sırada tam korna basacağı için hava yastığı direk elinde açılmış ve parmaklarını kırdı.

aker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aslında soruyu eksik ve yanlış sorduğumu fark ettim. Bu durumda yolcu emniyet kemeri takmadığı zaman kaza anında yolcu hava yastığı açılmıyor. Sormak istediğim de buydu.

koltuğu bilmemde emniyet kemeri takılı olmazsa açılmadığını biliyorum.böyle bir sistem olursa zaten yolcu yokkende emniyet kemeri takılı olmayacağından yolcu yok olarka algılar açılmaz.bende böyle duydum...

yok abi koltuğundan değil. emniyet kemerine bağlı olarak açılıp açılmıyor hava yastığı. oda birisi bindi mi binmedi mi onu ölçmek için değil. kaza anında emniyet kemeri olmadan hava yastığına çarpmak suratını dağıtabilir yada bi çouğun boynunu çok rahat kırabilir. çünkü aşırı derecede basınçla açılıyor hava hastıkları.
bir arkadaşım kaza yaptı ve hava yastığı açıldı. emniyet kemeri takıyomuş o sırada tam korna basacağı için hava yastığı direk elinde açılmış ve parmaklarını kırdı.

113

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar yaklaşık 3 sene önce acı bir tecrübeyle öğrendim. benim oturduğum koltukta (yolcu koltuğunda kemer bağlı olmadığı için) hava yastığı açılmadı. Kazadan sonra opel yetkili servisinin söylediğine göre kemer takılı seğilse hava yastıkları açılmıyor.