1.4 Turboya Lpg...

goxb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 Turboya Lpg...

Hiç dizel araç kullanmasak inanırız belki. Her koşulda TL bazında dizel araç benzinlinin yarısı kadar yakar. Arkadaşın mantığıyla hareket edecek olursak benzinli araca LPG dönüşümü yaptırdığımız zaman araç dizellerin yarısı kadar yakacak  :-[ Yok böyle bir mantık arkadaşlar. Benim araçta benzinli. Kendimizi kandırmayalım.

markopasa86

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben bir önceki benzinli 206 ma göre Astra ile 2,5 katı fazla yol yaptığımı daha öncede söylemiştim, bir kez daha söliym dedim :)

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
dizelim olduğu için aracıma ekonomik demiyorum. ekonomik olduğu için dizel aldım..dediğim gibi koklamadığı muhakkak ama benzinli araçlara göre kesinlikle çok daha az yakıyor..
[quote author=eketen link=topic=1314.msg37336#msg37336 date=1308606866]

Bakın sevgili dostum aracı (1.6 t den bahsediyorum) çığırından çıkarmak sizin elinizde Lakin burada 2200 ile 5400 devir aralığında 230 Nm gibi bir torku sabit verebilen son teknoloji bir motordan bahsediyoruz. Bu, eğer turbo kullanmayı biliyorsanız eğer gazı çiğnemek denilen yanlışı yapmıyorsanız bu motora 115 lik 1.6 dan daha az yaktırırsınız demek 
sn.eketen, dizelinizide bu şekilde kullansaydınız o da az yakardı. bence karşılaştırmaları iki ayrı seçeneği aynı şartlar altında denerseniz daha sağlılklı sonuçlar elde edersiniz..

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar sözü fazla uzatmaya gerek yok Akın bey nerede gördünüz dizelin daha fazla yaktığı hakkında bir yorumumu Bakın ben size sayısal veriler üzerinden konuşuyorum Siz işi gırgıra vuruyorsunuz Deseniz ki hayır arkadaş 180 lik araç ş.içi 1e9 gitmez uzun yolda 1e 14 -16 gitmez Dizel ş.içi 7-8 litrenin altında yakar O zaman bunları tartışırız Ama yok Neymiş her şartta dizel yarısını yakarmış 206 gibi küçük sınıf bir aracın 2.5 katı yol yapılıyormuş Yok böyle bir tartışma ortamı Bana böyle mantık yok diyen arkadaş lpg ne yakıyor Bana sayısal ifadeler sunun Ben sizlere matematiksel veriler sunuyorum sizin itirazınız soyut afaki şeyler iki katı yakar gibi. Uzun yolda hadi en kötü ihtimalle 206 15 km gitsin 2.5 kat ne demek 37,5 km. Ne dediğinizin farkındamısınız arkadaşlar Neyse amaç tartışmak kırgınlık değil Birşey söyleyecekseniz lütfen şu araç şu km yapıyor şu litreyi yakıyor diye somut, sayısal veriler sunun onun üzerinde fikir alışverişi yapalım kim neyi ne kadar kaç kat yakıyormuş Saygılar

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ercub link' Alıntı:
[quote author=eketen link=topic=1314.msg37336#msg37336 date=1308606866

Gerçekten dizel çok hesaplı diyen arkadaşlarımız kendilerine samimiyetle bir sorsalar dizel aracımız olduğu içinmi bu kadar iyimseriz yoksa bu araçlar gerçekten bu kadar muazzam ekonomik mi diye 
dizelim olduğu için aracıma ekonomik demiyorum. ekonomik olduğu için dizel aldım..dediğim gibi koklamadığı muhakkak ama benzinli araçlara göre kesinlikle çok daha az yakıyor..
eketen link' Alıntı:
  Bakın sevgili dostum aracı (1.6 t den bahsediyorum) çığırından çıkarmak sizin elinizde Lakin burada 2200 ile 5400 devir aralığında 230 Nm gibi bir torku sabit verebilen son teknoloji bir motordan bahsediyoruz. Bu, eğer turbo kullanmayı biliyorsanız eğer gazı çiğnemek denilen yanlışı yapmıyorsanız bu motora 115 lik 1.6 dan daha az yaktırırsınız demek 
sn.eketen, dizelinizide bu şekilde kullansaydınız o da az yakardı. bence karşılaştırmaları iki ayrı seçeneği aynı şartlar altında denerseniz daha sağlılklı sonuçlar elde edersiniz..
[/quote]

Sevgili ercub partner ile astra aynı zamanda bende mevcut olan araçlar değil Yani kendimi psikolojik olarak kandırmak gibi bir durum yok Emin olun astra nasıl kullanılmışsa partner da aynı şekilde kullanılmiştır Size söylediğim sonuçlar neresinden ele alırsanız alın gerçek ve tarafsız sonuçlardır Neticede benzinli motorun mucidi ya da dünya benzin imparatoru değilim birinden birine taraf olacak... sevgilerle...

ercub

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sevgi bizden..maksadım kısır bir tartışma yaratmak ya da işi inada bindirip fikrimi empoze edebilmek değildir. kırılma gücenme olmasın.. ama ile başlayan bir cümlede kurmayacağım..dostlukla kalalım..aracımızı seviyor ve bize, heveslerimize tam olarak hitap edebildiğini biliyorsak geri kalan sadece lafı güzaftır...saygılarımla

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tabiki sayın ercub hepimiz aynı duyguları paylaşıyoruz emin olun ben de bir fikri empoze etmeye çalışmıyorum Sadece bizzat yaşamış olduğum bir durumdan yola çıkarak benim için aradaki farkın gözardı edilebileceği fikrimi paylaşmaya çalıştım. Olay sadece budur Sevgi ve saygı ile...

narkoz1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

EVET ARKADAŞLAR BİZZAT BEN ARABAYI ALDIKTAN 1 HAFTA SONRA LPG TAKTIRDIM LANDİ RENZO GAYET MEMNUNUM HERHANGİ BİR SERVİS SIKINTISI ÇIKARMADI. AMA TURBO KİTLİ LPG SİSTEMİ BUNUDA BELİRTEYİM..

(admin: lütfen büyük karakter kullanmayınız)

Huseyin4

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: 1.4 Turboya Lpg..

Hayatımda hiç dizel kullanmadım.Önceki aracım 115 lik astra cosmo otomatikti,şimdiki 180 lik cosmo otomatik. fabrika verileri aksini yazsada 180 lik turboda daha az yakıyorum.Sn eketen burada haklı ayrıca güzelde açıklamış.180 hp lik bu araçla. 100 km de (%70 şehirdışı)220 krş yakıyorum.(lpg nin litresi izmirde 2.20tl,yani tam 10Lt gaz).yani benzine çevirecek olursak Lpg parasal olarak %40 Tasarruf sağlar.yani 220 krş hangi sayının %60ı ise bu araç benzinde o kadar kuruş yakacaktır(hesapladım:benzindede 366 krş yakacakmış)Benzinin litresininde 4.40 olduğunu hesaplarsak:bu araç 1 lt benzinle 12km gidebilir.başka bir deyişle 100 kmde 8.2lt )Zaten benzin-lpg tüketim miktarı oranlarınada denk geliyor.( kmde 0.01 lt lpg yakarken, 1kmde 0,0083lt benzin tüketimi gerçekleşiyor).Ayrıca dizel aracı olan birçok tanıdığım var parasal olarak 3 aşağı 5 yukarı aynı yaktığımız kanaatine varıyoruz.(çoğundan az bazılarından fazla yakıyor bendeki araç lpg de) Belki bir fikir oluşturur nede olsa dizelcilerede benzincilerede eşit uzaklıktayız 005hihih

joseph33

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Huseyin link' Alıntı:
Hayatımda hiç dizel kullanmadım.Önceki aracım 115 lik astra cosmo otomatikti,şimdiki 180 lik cosmo otomatik. fabrika verileri aksini yazsada 180 lik turboda daha az yakıyorum.Sn eketen burada haklı ayrıca güzelde açıklamış.180 hp lik bu araçla. 100 km de (%70 şehirdışı)220 krş yakıyorum.(lpg nin litresi izmirde 2.20tl,yani tam 10Lt gaz).yani benzine çevirecek olursak Lpg parasal olarak %40 Tasarruf sağlar.yani 220 krş hangi sayının %60ı ise bu araç benzinde o kadar kuruş yakacaktır(hesapladım:benzindede 366 krş yakacakmış)Benzinin litresininde 4.40 olduğunu hesaplarsak:bu araç 1 lt benzinle 12km gidebilir.başka bir deyişle 100 kmde 8.2lt )Zaten benzin-lpg tüketim miktarı oranlarınada denk geliyor.( kmde 0.01 lt lpg yakarken, 1kmde 0,0083lt benzin tüketimi gerçekleşiyor).Ayrıca dizel aracı olan birçok tanıdığım var parasal olarak 3 aşağı 5 yukarı aynı yaktığımız kanaatine varıyoruz.(çoğundan az bazılarından fazla yakıyor bendeki araç lpg de) Belki bir fikir oluşturur nede olsa dizelcilerede benzincilerede eşit uzaklıktayız 005hihih
Turbo motorlar için
36,6 kuruş-22 kuruş= 14,6kuruş km de avantajlı
lpg kiti ort 2800 lira olsa
280000 kuruş/14,6 kuruş= 19178 km sonra amorti ediyor.