1 depo ile 1050km (1.4 turbo, 5.1lt ortalama tüketim)

• Konuyu başlatan 1423
  • Başlangıç tarihi
1

1423

Bilgi Girilmemiş
      herkese merhabalar.bugunlerde trabzondayım.istanbul'dan trabzona olan yolculuğumu hem konforlu hem de ekonomik gelmek için sakin kullandım ve elde ettiğim değerler beni çok şaşırttı. toplam tolculuğum 13-14 saat sürdü ve klima sürekli açıktı. yolculuk detaylarını sizlerle paylaşmak isterim..

perşembe günü işlerimi hallettikten sonra hiç uyku uyumadan ,gece 23 de, 1100km'lik yolu tepmeye başladım.
      depoyu shell'den 95 oktan ile fulledim, yola çıktığımda araç 19.995km de idi.     

mg0754.jpg

yolculuğumun yüzde 95' ini 90km hızda gittim.aşağıdaki resimdeki gibi hız ve devirde sürdüm ve klima gece-gündüz hep açıktı                     

mg0759.jpg

71 km sonra körfez'e vardığımda ortalama tüketimim 4.7 ile uzun yolculuğuma çok güzel başladım.

mg0763.jpg

fakat çok geçmeden yol çalışması yüzünden 20 dakika dur kalk ile yol aldım.yakıt ortalamam 5.2 lt.                                         

mg0772.jpg

bolu-(gerede)'den otoban çıkışında yani 305 km sonra ki ortalamam 5.2 de sabit kaldı.     

mg0782.jpg

çerkeş tarafı yolları kilometrelerce bozuktu.ılgaz dan sonra yeni yollar kismi açılmış olsa da  gidiş gelişli yollardı.sollama yapmadan duramadım.nadiren de olsa tır zincirini güvenli sollayabilmek için max. devir de çevirdim 

mg0796r.jpg

740 km sonra samsun'a vardığımda ortalama tüketimim 5.2 olarak devam etti.

mg0832.jpg

ve büyük son'a ulaştığımda 13-14 saat geçmişti.aslında yavaş gelmedim.ideal hızda sürdüm ve gerektiği zaman 1.4 turbonun 140 hp lik gücünü kullandığım zamanlar oldu.çok zevkli sollamalar ve konforlu bir uzun yol tecrübem daha oldu.
          1072 km sonra ortalama hızım 80.2km hız oldu,ortalama tüketimim 5.1 lt gerçekleşti.

mg0842.jpg

mg0844.jpg

sonuç olarak,benim yorumum; 1.4 turbo yaktığı birim olarak dizellere yakın fakat dizellerden daha ekonomik olamıyor. bu motorun en etkileyici yanı ister ekonomik ister performanslı kullanılabiliyor olması. öyle anlarda güce ihtiyaç vardı ki iyiki 1.4 turbo almışım dedim.

işte bu verileri bir örnek olsun diye fotoğrafladım.amacım rekor kırmak değildi.keyifim bozulmasın diye ne sollamadan eksik kaldım ne de klimamdan.saygılarımla yorumlarınızı bekliyorum..   

T

tonyhawk

Bilgi Girilmemiş
Ynt: 1 depo ile 1050km (1.4 turbo, 5.1lt ortalama tüketim)

uzun yol belgeseli cekmıssın resmen vallahı super keyıfle okudum . bravoo 1,4 t ıcın bence cok guzel bır deger yakalamıssınız.

tomacco

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dizel almayı düşünüyorum nasipse şimdi bu yazdıklarınızı görünce kafa karışıyor ister istemez. :D

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Valla hocam imrenerek okudum. Güzel bir paylaşım olmuş. Uzun yolda kullanacak arkadaşlar için bir referans olabilir. 90 ila 100 arası sabitleyince gerçekten çok fazla yakmıyor aracımız. Dizeller kadar ekonomik olmasını beklesek zaten Turbo almazdık. Ancak araç istediğin zaman seni kurtarabilmeli derim hep, siz de bunu özellikle belirtmişsiniz. 1000 km'nin gerçekten hayal bir rakam olmadığını göstermişsiniz. Ben de her kullandığımda iyi ki 1.4T almışım diyorum. Aracı kullanmak çok keyifli. Benzin 5 tl'da olsa (az kaldı!) yine bunu alırdım.

Paylaşım için teşekkürler. Böyle mesajlar okudukça memnuniyetim bir kat daha artıyor :)

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

hiç kafanızı karıştırmayın arkadaşlar...
samsun ile antalya arası 1000 km aşağı yukarı,
arkadaş 1.4T astraj'si ile bu yolu 300 küsür liraya geldi...
bir iki yere uğradım şehir içinde ve orduya falan geçtim, (1250 - 1400 km arasıdır)
toplam yakıt ordan buraya nerdeyse 500 Liraya geldim diyordu...!!!

bence tamamen;
bu arabanın bu ortalamayı çıkarması
1) 1423'ün kullanım marifetinden ...
2) yolun kaymak gibi olmasından ...
kaynaklanıyor olsa gerek ...!!!

ben kullansam bu aracı şehirler arası km'de 30 kuruş, şehiriçide km'de 40 kuruş rahat yakar...
dizel ise şehiriçi km'de yeni zamlarla 24 kuruşu bulabilir, ona göre hesabınızı yapın işte...!!

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

araç düzgün bir yolda 90-100 arası hızlarda cc ile bu ortalamayı 1.4t çok rahat tuturuyor güzel bir test olmuş kuruş bilmem ama şehirler arası 140 kadar hızlarla 7lt 140 üstü ve limitlerde kullanımla 8 lt sakin kullanımda bu ort. rahat tutturuluyor siz kafa karıştırmayın bence ama sn 1423 marifetine bir söz söyleme gibi bir amacım yok

onderak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
jb.iphoneturkey.net

almayı düşünenler beni dinleyin pişman olmazsınız....
1000 km yolu 300 liraya gitmek var, 180 - 200 liraya gitmek var...
normal kullanımda, iki araç arasında bu kadar fark var...!!

Gökhan_55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

çok güzel paylaşım olmuş bende denemek istiyorum....

eyupuzger1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bende hep denemek istiyorum ama yapamıyorum :( sağ ayağımla gaz pedalı arasında seviyeli bir ilişki var :)

CotYorA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

onderak link' Alıntı:
almayı düşünenler beni dinleyin pişman olmazsınız....
1000 km yolu 300 liraya gitmek var, 180 - 200 liraya gitmek var...
normal kullanımda, iki araç arasında bu kadar fark var...!!

Arkadaşım ben seni anlamadım. Ekonomi isteyen tabiki gidip dizel alacak hatta tüp taktıracak, performans isteyen de Turbo. Parası bitince de kullanmayacak. Ama bizim ve arkadaşımızın burada yapmak istediği, aracı insan gibi sakin kullanırsanız ne kadar az yakabileceği hakkında bilgi vermek. Yolun kaymak gibi olması gibi bir durum da yokmuş anlattığına göre, dur kalklarla ve ani hızlanmalarla bu ortalamayı yakalamış.

Ben eski 1.2 benzinli Corsa'dan sonra ekonomi mi performans mı sorusunu sordum kendime performans dedim 1.4T aldım, memnunum. Ancak şuan hem rodaj olduğu için hem de borçlardan ötürü bir süre insan gibi kullanacağım.

Ama her zaman derim araç dediğin seni kurtaracak bastınmı gazı alacak, hızlanacak. Bastığında koparacak bir arabanın altında olmasının güvenini ben hissettim tavsiye ediyorum o kadar. Arkadaşın sürüş başarısına birşey demiyorum ama zaten yol bilgisayarı değerleri bunlar anladığım kadarıyla...