15-40 Yağ Motora Zarar Verir Mi?

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
5-40 yağ daha ince galiba. km çok motorlar için uyğun degil heralde...

Murat 5-40 yağ evet ince ve daha akışkan bir yağdır. Motoru fazla aşınmamış ve hava sıcaklığı (-)'nin altına düşen yerlede araçlarda kullanılabilir; ama 100000 km devirmiş ve don olayı olmayan sıcak mevsimlerde diyelim yorulmuş yıpranmış motorlarda kullanırsan ortaya aşırı yağ yama sorunu çıkabilir.

Örnek verecek olursak aracın 10-40 yağ ile uyumlu ve fabrika bu yağı kullan diyorsa sürekli 10-40 yağ kullanılması uygundur. Şayet aracın motoru yıpranmaya başlamışsa ve 100000 km devir miş ise hem yağ yakma sorununu bi nebze olsun azaltabilmek için 15-40 yağ kullanılabilir.

Ya da aracın motoru fazla km yapmamış yıpranmamış bir motorsa ve bulunulan iklimde hava soğuksa adana gibi sıcak bir iklime sahip değilse ve fabrikanın 10-40 yağ kullanılabilir dediği motorlarda 5-40 kullanabilirsin.

weSti555

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
0w-40 yada 5w-40 gibi yaglar 10w-40 yada 15w-40 yağlardan sadece çalıştırma esnasında daha ince bir davranış gösterirler kısa süreli çalışmanın sonucunda motorlar biraz ısınacak ve 40 numara gibi davranmaya başlıyarak aynı kalınlığa sahip olacaklardır.Yani bu yaglar arasında ki kalınlık farkı sadece ilk çalıstırmada ilk 5 -10 dakikalık zaman için geçerlidir.

0w-40 ile 10w-40 yaklaşık 10 dakika çalıştıktan sonra aynı kalınlıktadır.

yağın kalınlığı ile ilgili ölçü ilk rakamdan çok 2.ci rakamdan alınmalıdır.
(kalın yağ için şu yağları örnek verebiliriz 5w-50 yada 10w-60 bu yaglar diger bahsettiğimiz yaglardan kalınlardır.)

yatak sesi itici sesi etek sesi yapan motorlarda sesi kesmek yada daha az yağ eksiltmek için 5w-50 yada 10w-60 daha kalın yağlar kullanılabilir.(yakıt tüketimini arttıracaktır)

tam sentetik yağlar mineral bazlı yağlara oranla çok daha fazla dayanıklıdırlar.

cem_utku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bende 1 senedir yagı değiştirmedim ama 10000 km yi geçmedim değiştirilmeli mi sizce?

EGR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bende 1 senedir yagı değiştirmedim ama 10000 km yi geçmedim değiştirilmeli mi sizce?

Bence değiştirmelisin yağın belli bir süresi var yağ kutusundan motora döküldükten sora istersen aracınla hiç gezme örneğin senede 2000-3000 km yol yapsanda o yağ motorda bozulur.
Yağ bozulunca ne olur? Yağ pompası bozulu ve araba yatak sarar.

Örneğin benim aracıma kattırdığım yağ 10 bin km gidiyor; ama ben 7-8 bine gelince değiştiriyorum işi garantiye alıyorum.

cem_utku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben en iyisi değiştireyim noolur noolmaz 50 lira için okadar masrafa girmeye değmez şimdi :)