2013 ASTRA J 1,4 TURBO 140 HP ARIZA IŞIĞI SORUNU

SER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba; değerli forum üyeleri. 2013 model astra 1,4 turbo benzinli aracım var. aracımdan çok memnunum her sürüşümde muhteşem keyif aldığım tek arabam. uzun yolda özellikle yolun hiç bitmemesini istiyorsunuz. LPG taktırmadım benzinde de gayet memnunum.
Sormak istediğim sorum; arada bir arıza ışığı yanıyor birkaç gün sonra kendiliğinden sönüyor. Ustama gösterdim Manifolttan dolayı yanıyor dedi. Manifoldu temizledi sönmedi. Ustam bir müddet bin yine sönmezse getir manifoldu değiştirelim dedi. Gerçekten bir hafta yandı sonra 1 hafta kadar söndü ve yine yanmaya başladı. Manifoldu temizletmek yeterli midir, yoksa değiştirmem mi gerekiyor? Aracımın performansı süper hiç kayıp yaşamadım.

Mustafa Feyzi

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba; değerli forum üyeleri. 2013 model astra 1,4 turbo benzinli aracım var. aracımdan çok memnunum her sürüşümde muhteşem keyif aldığım tek arabam. uzun yolda özellikle yolun hiç bitmemesini istiyorsunuz. LPG taktırmadım benzinde de gayet memnunum.
Sormak istediğim sorum; arada bir arıza ışığı yanıyor birkaç gün sonra kendiliğinden sönüyor. Ustama gösterdim Manifolttan dolayı yanıyor dedi. Manifoldu temizledi sönmedi. Ustam bir müddet bin yine sönmezse getir manifoldu değiştirelim dedi. Gerçekten bir hafta yandı sonra 1 hafta kadar söndü ve yine yanmaya başladı. Manifoldu temizletmek yeterli midir, yoksa değiştirmem mi gerekiyor? Aracımın performansı süper hiç kayıp yaşamadım.
Hocam ustanızı bir değiştirin derim. Düzgün bi yere gidin aracı bilgisayara bağlasınlar arızayı hafızaya almıştır diye tahmin ediyorum. Bu arabalarda lpg yoksa eğer bu tür arıza veriyosa daha iyi yetkili bir servise gidin diye tavsiye ederim. Hatta yandığında direk götürün pc ye bağlayıp baksınlar.

• Beğen
Tepkiler: SER

SER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
pcye bağladılar ilk etapta "hava emme akış sistemi" diye arızası çıktı, manifold temizlendi. dediğim gibi arada bir yanıp sönüyor. temizlemek çare değil mi? illa değişmesi mi gerekiyor. yetkili servis gaziantep teymura sordum manifold temizliği yapmıyoruz dediler sadece parça değişimi yaparız masraf 3.000 tl

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Hocam sorun tam olarak neymiş söyledimi ustanız ? İlk serilerde manifolttaki bir hata nedeniyle opel bunları ücretsiz değiştirmişti sonrasında yazılımsal olarak sorunu çözdüklerini söylüyorlardı. Şu videoyu bi izleyin hocam müsait zamanınızda.

Görüntüleme: https://www.youtube.com/watch?v=IIBEmilMF6c

SER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Opellerde kronik arıza olduğunu söyledi, zaten pcde de "emme hava akış sistemi" olarak geçiyor. Bu arada ustayı değiştirdim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine yarın aracımı göstericem. Gaziantepte yeni olduğum için usta konusunda biraz sıkıntı yaşadım. Servise gitmeye pek sıcak bakmıyorum çünkü hem gereksiz masraf çıkarıyorlar hem de ustalıklarını beğenmiyorum özellikle yetkili servislerin. tecrübeli usta tercihim.

tuleybihayat

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Arıza kodu tam olarak nedir?
Maf sensörü de temizlendi mi?

Mi A1 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mtunc

VIP Üye
33-Mersin
Siteyi ziyaret et
Emme hava akış sistemi arızası p1101kodlu arizadir. Problem yapmana gerek yok. İlk seri 1.4 t Astra ve Insignia modellerde kronik bir hata. Araca herhangi bir zararı yoktur. İlk zamanlar servis emme manifoldunu değişim yaparak sorunu çözmüştü. Şimdi o kadar para verip değişmeye gerek yok. Ben 95 bin km dir bu şekilde biniyorum. Olsaydı şimdiye sorun olurdu. Arada yanacak sönecek. Yeterli o ışık başka sebepten yanmasın.

SER

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Eyvallah Mtunç kardeşim ve ilgilenen arkadaşlar teşekkür ederim.

faruk_atabay52

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
2012 model 1.4turbo astraj aracim var arac yoldagiderken sanki firen yapar gibi yigiliyor nedendir

cheyvii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Semih bey aynı P1101 kodlu hata benim başıma da geldi. Öncelikle ustam gaz kelebeğini sökerek temizledi. Sonrasında gaz kelebegini yerine takıp, emme manifoldunun üzerindeki 3 adet sensörü de temizleyip, yerine taktı. ustamın tavsiyesi üzerine aldığım wurth marka benzinli motor boğaz kelebeği temizleyici sprey ile boğaz kelebeğinden içeri püskürterek emme manifoldunu da temizlemiş oldu. son olarak aracı bilgisayara bağlayarak gerekli tanımlamaları yaptı ve yaklaşık 3 aydır hiç yanmadı.

---- Seri mesaj engellendi. Mesajlar birleştirildi. (Opel Forum) ----

Semih bey aynı P1101 kodlu hata benim başıma da geldi. Öncelikle ustam gaz kelebeğini sökerek temizledi. Sonrasında gaz kelebegini yerine takıp, emme manifoldunun üzerindeki 3 adet sensörü de temizleyip, yerine taktı. ustamın tavsiyesi üzerine aldığım wurth marka benzinli motor boğaz kelebeği temizleyici sprey ile boğaz kelebeğinden içeri püskürterek emme manifoldunu da temizlemiş oldu. son olarak aracı bilgisayara bağlayarak gerekli tanımlamaları yaptı ve yaklaşık 3 aydır hiç yanmadı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: SER