4 mevsim lastik önerisi

serkan1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar 2004 model ASTRA N/joy model arabam var (82000km.'de)Lastiklerini değiştireceğim...Ama piyasada yaz ve kış tipi lastikler var...

1- 4 mevsim içinde geçerli olan bir lastik için yaz lastiği mi almam gerekiyor???
2- 195*60*15 ebatları için şu an hangi lastiği önerirsiniz? Aile arabası olarak kullanıyorum yani sportif amaçlı kullanmıyorum...Ama iyi bir lastik markası olsun. 4 lastik için 800 tl 'ye kadar çıkabilirim.

3-Ustam continental öneriyor, forumlarda michellin öneriyorlar...siz ne dersiniz?
4- "Astra sert süspansiyonlu bir araba ,yumuşak yüzeyli lastik iyi olur" diyorlar,bu doğru mu?

Cevaplarınıza şimdiden teşekkürler....

murathoca42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İşin açığı ben de böyle bir konu açacaktım ama siz açınca ben de faydalanabilirim diye düşünüyorum. Bende de 1997 2.0 Cd var ve lastiklerim oldukça bayat. Yazlık lastiklerden ziyade 4 mevsim lastik almak istiyorum. Continental ve Kumho şu ana kadar aldığım tavsiyelerin başında geliyor. Ayrıca yaz günü pikniğe ve balığa gitme gibi zevklerim de olduğundan stabilize yollara çok giriyorum. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim. Serkan bey sanırım lastik konusunda ihtiyaçlarımız ortak. Kararınızı benimle paylaşır ve bana da ışık tutarsanız size minnettar olurum. Saygılar.

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 mevsim alacaksanız goodyear 4 seasons alın. zaten üzerine lastik yoktur. aynı markanın vector5 serisi var ama o bile bir alt modeli olan 4seasons kadar performans gösteremedi farklı mevsim şartları için. ben 4seasons kullanıyorum 2 yıldır ve yaklaşık 30000km'dir. gayette memnunum. lastiğin tek sıkıntısı biraz çabuk yıpranıyor özellikle kuru ve sıcak havalarda ;)

kuru performansı v deseni sayesinde yeterli. işin önemli kısmı ve ustalığı özellikle ıslak zeminde ortaya çıkıyor 4 seasons için.kızaklama olarak tabir edilen suda kayma kavramı için sınırı çok yukarı taşıyor. karda da çok denedim. yeterince başarılı. buz işin içine girince ortalama bir kar lastiği kadar etkili. çivi takılamıyor olmasının dezavantajı söz konusu ama sonuçta tam bir kış lastiği değil.

genel olarak benim kanım, 4 seasons 4 mevsim lastik olarak piyasada bulunsada %40 yaz tipi, %60 kış tipi lastik özellikleri gösteriyor.

Son düzenleme:

astracı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Asfalttan inmem diyorsanız michelin.Ancak stabilize ve kasisli yollar için kesinlikle lassa öneririm.Lassa michelin gibi konfor vermez ama daha dayanıklı bir lastik.Michelin kasisli yollarda yanaktan balon yapabiliyormuş.

onur_arslan_59

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
arkadaslar bende de aynı dert var. continental veya goodyear düşünüyorum. lassa ve yokohama da baktım. üzerinde pirelli p6 var ama hiç memnum kalmadım yol tutusu falan hiç hosuma gitmedi.

serkan1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Continental'in opel astra performansı nasıl acaba? Michelin asfaltta süper ama yıpranması fazla yorumları alıyorum acaba continental'de aynı yıpranmayı yapar mı?

Fiyat olarak michellin energy saver 190,continental 185 fiyatı aldım piyasadan ....iyi mi bu fiyat?

Son tercihim bu ikisinden hangisi olsun???

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bence 4 sezon lastik almayın 4 sezon lastik demek ne yazın yaz lastiğinin performansı nede kışın kış lastiğinin performansı demek öyle 2 arada 1 derede bir lastik oluyor ki kar lastiği olmadığı sürece karda kış lastikleri bile zorlanırken 4 sezon lastiklerin yaz lastiğinden neredeyse farkı kalmıyor

murathoca42

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Serkan Kardeşim, bugün ben de continental bayiine gittim ve aşağı yukarı senin aldığın fiyatları aldım ama hem michelin hem de continental için bozuk yollarda kullanıldığında çok çabuk balonlama yapıyor dedi bana bayiideki çalışan.Bilmiyorum ama bu lastik meselesi iyice canımı sıkmaya başladı. Geçen hafta da dunlop,lassa,michelin ve pirelli satan bir bayiiye gittim.Sahibi arkadaşım olur. Bana stabilize yollarda kullanacaksan michelin al, pirelli dayanmaz o yollara dedi.Al birini vur ötekine durumu yani.Hangisine inanacağımı şaşırmış durumdayım. Ama kumho solus 17kh kullanan bir arkadaşım var.Opel merivayla her türlü yola gidiyor.Lastikleri geçen sonbahar aldı ve kış lastikleri olduğu için baharda taktı. Yaklaşık 10000 km yol yaptı ve lastikte en ufak bir yıpranma yok. Lastikte 2 kauçuk,2 çelik ve 1 nylon var ve ayrıca yanakları oldukça güçlü görünüyor.Ne dersin kumho düşünülebilir mi?

serkan1976

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Murat kardeşim,bu konu başlığını ben açtım ve 4 lastiğimide değiştirmek istediğimi söyledim ama değiştirmek istediğim lastiklerim 5 senedir kullandığım KUMHO lastiklerdi...Kumho kore malı gayet güzel,ama yıllar geçtikçe aracın içine giren ses de belirgin artışın olduğunu gördüm tabi 5 sene kullanılan her lastik bu sorunu yaşatır...Benim şu andaki kumholar 5 senelik ,dişleri de iyi tutuşuda fena değil ama ben" 4-5 senede bir lastik değişmeli" görüşüyle lastiklerimi değiştiriyorum...Michellin bayine gidince "hocam kumho da lastik mi?"dedi tabi kendi pazarlamasını yapıyor her gittiğimiz bayi...Kumholarımdan birinde yan yüzeyde balon yaptığını gördüm henüz gördüm....Ama ben continental veya michellin almayı düşünüyorum,az biniyorum şehir içi asfalt yolda kullanıyorum,pahalı olmayan bir markada işini görür diyorlar ama ben bu 2 sinden birini düşünüyorum....
Benim asıl merak ettiğim şey" opel astra için asfaltta kullanıma en uygun lastik hangisi????

MURAT-KAYAA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba,
Michelin diğer lastiklere göre daha yumuşak bir lastiktir , aracı daha cok asvalt yolda kullanıyorsanız bence mantıklı, zira türkiyede asvalt yollardaki çukurlar ve yamalar dikkate alınırsa biraz koruması zor lastik. Benim önerim brigstone turanza ( orta sertlikte) sersi 2005 astra aracıma satmadan önce aldım 1 yıl kullandım gayet başarılı yeni aldığım astra arctada birgstone turanza mevcut bence başarılı.