99 model otomatik vites opel astra cd şanzıman sorunu

ali.ozel

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,
Aracım 99 model otomatik vites opel astra cd. Araç ile seyir halindeyken şanzıman ışığı yanıyor ve asr devre dışı kalıyor. Kontak kapatıp açıncaya kadar da düzelmiyor ayrıca tek seferliğe mahsus olmadan motor ısınıncaya kadar 3 4 defa tekrar ediyor acaba sorun nedir? Ustama götürdüm cihaza bağladı ama bilinmeyen hata olarak gösteriyor.
5a2e102aa70cf1ed1ac6fcb0ba0b2afe.jpg

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Önce pozisyon şarteli denen parça var onu temizletin. Sonra sorun devam eder ise valflerden kaynakla bilir.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bu işi rastgele bir yerde değil de özellikle Opel aracının otomatik şanzumanı iyi bilen bir yerde yaptırmanızı tavsiye ederim yoksa sıkıntı yaşamaya devam edersiniz.
Sanırım aracı D konumunda kullanıyorsunuz, tavsiye olarak aracın şanzuman yağı ısınana kadar (7-8 km kadar) 3 nci viteste kullanın, daha donra D konumuna geçin, büyük ihtimalle o lamba yanmayacaktır (ben 2 aydır o lambaya bu şekilde çare buldum).

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Ben de basit bir hata veya eskiyen bir parça nedeni ile neredeyse 5-6 aydır otomatik şanzuman sorunu yaşayan birisiyim. Bu arıza motor soğukken, özellikle de kış aylarında oluyor. Aracımdaki arıza mekanik veya elektronik bir nedenden dolayı olsaydı her zaman olmaz mıydı? Bir otomatik şanzuman ustası illa şanzuman açılacak dedi, tamam açın, aracı bir süre kullanır test ederim, arıza düzelmezse beş kuruş ödeme yapmam deyince geri adım attı. Önerilen çeşitli ustalarla görüştüm, hiç birisi de aklıma yatan bir cevap veremedi. En son İzmir'de isim yapmış, evime çok yakın olan bir özel servisi önerdiler, dün gittim, mesafe yakın olduğu için doğal olarak motor tam ısınmamıştı, servisinin önünde demene yaptım araç geri vitesi algılamadı (vites kolu hareketleri sorunsuz, R ye geçiyor, geri vites lambaları yanıyor ama araç geriye gitmiyor). Durumu gözleri ile görsün diye ustayı çağırdım, istemeye istemeye aracın yanına geldi "bizde şu an cihaz yok" dedi, ben de sadece durumu gör diye geldim, yardımcı olursan müsait olduğun gün gelirim dedim ama bu sefer de cihazılarının olmadığını, o nedenle yardımcı olamayacaklarını söyledi. Ömrünün epeyce bir kısmını sanayilerde geçirmiş birisi olarak ustanın mesajını almakta zorlanmadım.;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben de basit bir hata veya eskiyen bir parça nedeni ile neredeyse 5-6 aydır otomatik şanzuman sorunu yaşayan birisiyim. Bu arıza motor soğukken, özellikle de kış aylarında oluyor. Aracımdaki arıza mekanik veya elektronik bir nedenden dolayı olsaydı her zaman olmaz mıydı? Bir otomatik şanzuman ustası illa şanzuman açılacak dedi, tamam açın, aracı bir süre kullanır test ederim, arıza düzelmezse beş kuruş ödeme yapmam deyince geri adım attı. Önerilen çeşitli ustalarla görüştüm, hiç birisi de aklıma yatan bir cevap veremedi. En son İzmir'de isim yapmış, evime çok yakın olan bir özel servisi önerdiler, dün gittim, mesafe yakın olduğu için doğal olarak motor tam ısınmamıştı, servisinin önünde demene yaptım araç geri vitesi algılamadı (vites kolu hareketleri sorunsuz, R ye geçiyor, geri vites lambaları yanıyor ama araç geriye gitmiyor). Durumu gözleri ile görsün diye ustayı çağırdım, istemeye istemeye aracın yanına geldi "bizde şu an cihaz yok" dedi, ben de sadece durumu gör diye geldim, yardımcı olursan müsait olduğun gün gelirim dedim ama bu sefer de cihazılarının olmadığını, o nedenle yardımcı olamayacaklarını söyledi. Ömrünün epeyce bir kısmını sanayilerde geçirmiş birisi olarak ustanın mesajını almakta zorlanmadım.;)

Başka sıkıntılı konuda bu zaten abim opel aracın varsa birde usta olacak. Sorunlara nokta atışı şu diyecek. Ama 10 yıldır opel kullanıyorum. Böyle bir nokta atışı yapan birine denk gelmedim. Sök tak işi anlayacağın.Oda olur ise ne ala olmaz ise para harca zaman harca sorun çözüldü mü? Hayır...kaldı yerden devam.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Usta geçinen zat, araç için yaptıklarımı dinleme zahmetine katlansa ortada cihazlık bir işin olmadığını anlayacak ama ne gezer. Ben de bir ustanın her şeyi bilemeyeceğinin bilincindeyim, şehir dışından Opel ustası olan bir arkadaş tavsiye etti gittim, onun önerdiğini söyledim, insan hiç olmazsa onun hatırı için dinler. İşte böyleleri önce hava basıyorlar, ondan sonra kalkıyorlar piyasada iş yok, müşteri bulamıyoruz diye ağlaşıyorlar. Şeytan diyor ki, bu yaştan sonra uğraşma sanayilerde, gir tekrar borca, al bir sıfır araba, ölene kadar rahat et ;)

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Usta geçinen zat, araç için yaptıklarımı dinleme zahmetine katlansa ortada cihazlık bir işin olmadığını anlayacak ama ne gezer. Ben de bir ustanın her şeyi bilemeyeceğinin bilincindeyim, şehir dışından Opel ustası olan bir arkadaş tavsiye etti gittim, onun önerdiğini söyledim, insan hiç olmazsa onun hatırı için dinler. İşte böyleleri önce hava basıyorlar, ondan sonra kalkıyorlar piyasada iş yok, müşteri bulamıyoruz diye ağlaşıyorlar. Şeytan diyor ki, bu yaştan sonra uğraşma sanayilerde, gir tekrar borca, al bir sıfır araba, ölene kadar rahat et ;)

Şimdi ağzın bal yesin abim. Benim de aynen yapacağım zaten o pusuya yatmış bekliyorum zaten. En kısa zaman içinde sıfır marka önemli değil sıfır alıp bineceğim engelli olmamdan dolayı da beş yılda bir hakkım var ÖTV indirimli beş yıllık zaman dolunca direk bayiye bırakıp bir sıfır daha alacağım.

yasin_6154

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muhtemelen üzerinde Aisin verner 4 ileri şanzıman var bu şekilde arıza lambası yaktırıyor ise şanzıman aşağı indirilip elden geçmesi gerekiyor şanzıman kendini korumaya almış ayrıca orj cihaz bağlatıp o şekilde arıza sorgulaması yaptırmanız gerekiyor bunu yaparsanız size arıza kodunu verecektir belki elektriksel bir arıza vardır

cumaligunay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benimde aynı aracım var bende aynı sıkıntıyı yaşıyorum.
araştırdığım kadarıyla pozisyon şalterinden yada motor beyninden kaynaklanıyor olabilir.
Bi arkadaşta aynı sıkıntıyı yaşamış ve motor beynini değiştirerek sıkıntıdan kurtulmuş.
sorunun giderileceğinin bilsem hemen değiştirecem motor beynini fakat emin olamıyorım.
Bi arkdaşta çıkma şanzıman bulmuş taktırmış tabi masraflı biraz sıkıntı doğal olarak geçmiş.