"Akaryakıt fiyatları kanuna aykırı"ymış..

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MYNET HABERDEN ALINTIDIR..
EPDK akaryakıt fiyatlarının kanuna aykırı tespit edildiğine karar verdi. Akaryakıt şirketlerine 20 gün süre verildi.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), uzun süredir diğer ülkelere kıyasla yüksek olduğu nedeniyle gündemde olan akaryakıt fiyatlarının, kanuna aykırı şekilde tespit edildiğine karar verdi.
EPDK, serbest piyasa koşullarına da uymayacak şekilde belirlenen fiyat politikalarında değişiklik yapılması için akaryakıt şirketlerine 20 gün süre tanıdı.
Reuters'a değerlendirmede bulunan yetkililer, dağıtım şirketlerinin bu sürede durumlarını düzeltmemeleri halinde, EPDK'nın şirketler hakkında soruşturma açabileceği gibi Türkiye çapında akaryakıt dağıtım ve bayi satışlarına yönelik tavan fiyat belirleyebileceğini ifade ediyorlar.
EPDK'nın web sitesinde yer alan açıklamada, petrol piyasasında dağıtıcıların tarifelerde en yakın dünya serbest piyasasını dikkate almadığını, kanuna aykırılıkların giderilmesi için de şirketlere 20 Haziran'a kadar süre verildiğini belirtildi.
Açıklamada şöyle denildi: "Petrol piyasasında faaliyet gösteren dağıtıcı lisansı sahiplerinin fiyat uygulamalarında en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınmadığı anlaşıldığından, lisans sahiplerinin fiyat uygulamalarını söz konusu aykırılıkları giderecek şekilde 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanununun 10'uncu maddesinin 'Rafinerici ve dağıtıcı lisansı kapsamında yapılan piyasa faaliyetlerine ilişkin fiyatlar, en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak, lisans sahipleri tarafından hazırlanan tavan fiyatlar olarak Kuruma bildirilir' hükmüne uygun hale getirmeleri için 20 Haziran 2009 tarihine kadar süre verilmesine karar verilmiştir."

-*-*-**--*-*-*-*-*-*-**-*-

Peki şimdi ne olacak?? fiyatlarda düşme olacakmı, olacaksa ne kadar??

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
"En yakın erişilebilir dünya piyasası" kavramını tam anlayamadım ben. En yakın ülkenin piyasasını mı dikkate alacaklar yoksa dünyada bir kaç tane dünya piyasası mı var?

Eğer bir düzenleme yapılırsa, her halukarda düşer herhalde fiyatlar. Bizdeki kadar yüksek yer yok bildiğim kadarıyla. Dünyada ucuzladıkça bizde zamlandı çünkü akaryakıt.

emre16

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Bugun malesef benzini 3.18'den aldım. Fiyatlar aldı başını gitti umarım düşer :(

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
işin kolayını bulurlar, yunanistanı örnek gösterip işten yırtarlar,adamların gayesi yerli yabancı farketmez hepimizi sömürmek zaten...

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iran piyasasını baz alırlarsa ilk iş şöyle 5000cclik muscle car alırım :)

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sızce bu hukumet yarara ıs yaparmı??? aylık enflasyonu % 500 olan gerı kalmıs ulkelerı bı baz alırlar artık benzını 5 7 9 11lıra dıye katlana katlana ALAMAYIZ....

yakuzz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
valla enflasyonu %500 olan ülkelerde bile akaryakıt bu kadar pahalı değil.. hatta istatiksel olarak komşu ülkelerinde akaryakıt çıkan ülkelerde , petrol ürünleri görece daha ucuz olur. Ama ne hikmetse biz hiç bir istatistiğe tabi değiliz.

tunerrus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
1 bilemedin 2 kuruş indirirler bi hafta öyle gider sonra 15 kuruş zammı basarlar....