Alttan gelen Garip ses. :)

edusunceli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hee, uyduruyorum tamam. Burasıda teknik destek bölümü de değil zaten. Psikolojik sesler bölümü. :) :)

:D Hocam çok geçmiş olsun sana nasıl bir sıkıntı yaptığını tahmin edebiliyorum. Bende de garip bir ses var bende çözemedim uğraşıp duruyorum. uğultu değil ama metal parça titremesi gibi o da seyir halindeyken gaz pedalının belli bir noktasında ses geliyor ama dışardan bir yerden. Her neyse bulana kadar bende kafama takıp çözmeye çalışıyorum.

Senin araba için sadece tahmin yürütüyorum. Seyir halinde gelen hıza göre artan ses demişsin, çamurluk içi yada bagaj tabanında çıtayla tutunan bir parçadan dolayı hava alma uğultusu olabilir mi. Bagajı boşaltınca ses arttı dedin, tabanındaki ağırlık kalkınca sabitlenemeyip boş kalmasından düşündüm. İStersen bi tıka basa doldur bagajı. bazen çok büyük bir sorun gibi geliyor ama saçma sapan bir işlemle çözülüyor.

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D Hocam çok geçmiş olsun sana nasıl bir sıkıntı yaptığını tahmin edebiliyorum. Bende de garip bir ses var bende çözemedim uğraşıp duruyorum. uğultu değil ama metal parça titremesi gibi o da seyir halindeyken gaz pedalının belli bir noktasında ses geliyor ama dışardan bir yerden. Her neyse bulana kadar bende kafama takıp çözmeye çalışıyorum.

Senin araba için sadece tahmin yürütüyorum. Seyir halinde gelen hıza göre artan ses demişsin, çamurluk içi yada bagaj tabanında çıtayla tutunan bir parçadan dolayı hava alma uğultusu olabilir mi. Bagajı boşaltınca ses arttı dedin, tabanındaki ağırlık kalkınca sabitlenemeyip boş kalmasından düşündüm. İStersen bi tıka basa doldur bagajı. bazen çok büyük bir sorun gibi geliyor ama saçma sapan bir işlemle çözülüyor.
Sana sorunu soyleyim (ince tiz bir ses) devirdaim pompasindan geliyor.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Anladim derdiniz yok ne diyelim allah kolaylik versin.

Elbette herkes gibi irili ufaklı dertler sıkıntılar var. Lakin, hayat devam etmekte, ve forumun bu bölümü malumunuz problemler ile alakalı olan kısmında bunu dile getirmekte serbestiz :)

Ayrıca, tamirci usta mantığı ile yaklaşmayalım :) Onalrda böle diyor, Anca ciddi ses gelince gel deyip duruyorlar. Yaw kılız nabalım.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sana sorunu soyleyim (ince tiz bir ses) devirdaim pompasindan geliyor.

Her bir naneyi denedik ya.
Milletin sorununu bulan ben, kendi işimi halledemiyorum.

ARkada incelenmedik nokta bırakmadık. ALt, takımda incelenmedik yer yok.
Her parça zımba gibi. Takozlar sağlam. Gevşemiş yerler yok. Hatta tüm vidaları yokladık. KAtalizör veya susturucu gibi unsurlar, dururkende kontrol edilebiliyor malumunuz.

Tıkandık.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Bir de lastiklerin havasını tamamen boşalıp bir yüzünün janttan ayırarak iç kısmını kontrol edin derim. Belki montaj esnasında içeride bir şey kalmış olabilir.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir de lastiklerin havasını tamamen boşalıp bir yüzünün janttan ayırarak iç kısmını kontrol edin derim. Belki montaj esnasında içeride bir şey kalmış olabilir.
Savaş bey, oda denendi, bakıldı, edildi. Sonuç alamadık. Hatta yamuk jant'lardan da şüphelenip çıkma jant ile değiştirdik. Titreme gitti, ama seste en ufak bir değişkenlik olmadı.
En son dikkat ettiğimde arka kamber açıları bariz kaçıkmış. Gerizekalı rot' çı neresinden baktıysa artık. Gittim düzelttirdim. Fakat yine değişen olmadı.
Acaba, + kamber açısı bilyaları bozmuş olabilirmi tekrar diyeceğim, ama bilyalar değişmişti ses yine gitmemişti. En azından yeni bilyanın bozulması için bir zaman geçmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

Sesin geldiği zamanlar ve hızlar değişken....

Eskiden, parke yolda 65 hızda araçta duramazdık. Vuruntu sesi haricinde ( ki bu normal ) aynı uğultunun kat kat şiddetlisi geliyordu. Araç bir gün soğuk iken, yıkamacı sonrası bu ses gelmedi. Kısa zaman sonra gelmeye başladı.

Tutarsızlık diz boyu da seste değişkenlik yok. Bu günde, şiddetli hali parke yoda 57' ye düştü.

Ne sesler bulmuştum zamanında, en iyi ustaların bulamadığı sesleri. Hey be, tıkantık kaldık şuan :(

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Başka bir aracın jant+lastikleri ile de deneme yapıldığına göre aracın jant ve lastiklerinde sorun yok. Bu durumda sorunun kaynağı mekanik aksam ama hangisi?????? Benim eski nesil aracımın defransiyelinden 85-90 km civarında hafif bir uğultu geliyor, daha sonra kesiliyor. Acaba dişli aksamında, rulmanlarda minimal bir aşınma (soğukken ses yapmadığına göre) olabilir mi?

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Geçmiş olsun üstad. Ses gıcık edebiliyor insanı. Bende aynıyım, azıcık ses duyunca hemen sanayi. Hala bulamamış olmanız ilginç, çok saçma sapan bir yerden çıkacak bu sesin kaynağı.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tekrar merhaba. Sıcakların geçmesi ile biraz daha deneme yaptım.
Tabi şu an yine 40 larda. Şunu farkettim ki 25 derecelerde dahi ses geliyor.
Hava ısısına göre tespidim yersizmiş.

Şehiriçi denememdeki tespitlerim;

30 km hız civarlarında, asfalt değişimlerinde ses te direkt değişimler oluyor.
Misal, sıcaktan erimiş yayılmış asfalt varken, bu bir başka yamalı asfalta geçerken yada tam tersi durumda ses gidip geliyor. Bariz bu farkediliyor.
Kaymak asfalt da bu hızlarda ses çok çok çok az iken, birden hafif pütürlere denk geldiği anda ses artıp azalıyor.
120 km hız aralığında ise ses, rüzgar uğultusu halini alıyor. Mükemmel kalitede asfalt üzerinde bu hızlarda seyrederken arkada hanım bile uğultuyu bariz duydu.
Bu kadar düşük hızdaki bu tespidim yol titreşiminden etkilenen ve direkt şiidetli şekilde etkilenen bir parçaya işaret etmekte gibi. Kaliper, balata, amortisör takozları gibi.

Henüz elletmedim. Emin olduktan sonra başlamak istiyorum usta işine.