arac muayenesi (vize)hakkında

yusufaltintepe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar ben geçtiğimiz cuma günü İstanbul / Kemerburgaz'da muayneyi yaptırdım henüz yeni sistem değil o yüzden 40 dk içinde işimi bitirip çıktım inanın motor şase numarası haricinde hiç bir şeye bakmadılar :)

phoenix78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ankarada yaşıyorum aracımda 06 plaka, tatil için izmire gelmiştim, 2005 model aracın 3 yıl muayene süreside dolmak üzereydi sırf macera olsun hemde aracıma güvendiğim için TÜV' e gittim. Sonuç kısa far ayarım bozuk olduğu için hafif kusurlu olarak raporumu aldım. Muayene uzmanına ya araçta far yükseklik ayarı falan var bir baksaysın dedim. "Baktım siz merak etmeyin dedi" "bişey olmaz hafif kusur bu kafaya takma al git dedi" bende belki yeni şeyler bulurlar ne olur ne olmaz diye biran önce kaçmak için artık razı oldum :=))). Dikkat edilmesi gereken hususları ve izlenimlerimi aşağıda belirtmeye çalışayım.

Dikkat edilmesi gereken Hususlar:

1. Araçta iki adet üçgen reflektör olacak
2. Doldurulabilir tip Yangın söndürücü (Tarihine, TSE, ISO vs. bakıyorlar)
3. İlk yardım cantası (İçine bakmıyorlar fakat dışından tatminkar görünmesi lazım)
4. Aracı Dyno üsütüne çıkarıp silindirler dönerken fren yaptırıp bilgisayardan fren basınçlarını ve fren basıncı dağılımına bakıyorlar.
5.Silecekleri çalıştırıp, silecek suyunu cama sıkıyorlar.
6. Bütün arka far gruplarını kontrol ediyorlar (Sis farları hariç).
7. Arabayı lifte kaldırmadan çukura inip orada bakıyorlar(en azından izmirde öyle). En çok önem verdikleri şey fren hortumları, eğer fren hortumlarında yırtık olmasa bile çatlak dahi varsa değiştir gel diyorlar (Başına gelenleri gördüm). Alt takımlara katalitik konvertör dahil bakıyorlarmış.
8. Lastik diş kalınlığını dijital bir aletle ölçüyorlar 3 mm altı geçemiyor.
9. Farlara çok kasıyorlar uzun kısa tek tek kontrol ediyorlar (Benim farlar ayarsız çıktı hafif kusurlu olduk). Farlar ayarsız ise hafif kusur sayıp sorun yok diyorlar ama eğer far içerisinde renkli far vs. varsa uygun renkte far konulmamış diyerek hafif veya ağır kusur verilebiliyor. Fakat hafif olarak sayılsada polis muayene raporunu gördüğünde eğer renkli far hala duruyorsa ceza yazıyormuş.
10. Arka koltuk emniyet kemerlerinin yerinde ve nizami şekilde olmasını istiyorlar. Koltuk altına çekilmişse çıkarttırıyorlar.
11. Farlar içinde buharlanma, su vs. varsa düzelttir gel diyorlarmış (Öyle tamire gidip geri gelenler vardı).

Eğer araçta ağır kusur çıkarsa kusuru düzelttirmek için 1 ay süreniz var. O süre içerisinde tekrar para ödemeden gelip muayenenizi tamamlamanız gerekiyor. Eğer 1 ay içinde gelmezseniz yeniden para yatırmanız gerekiyor. Ruhsatta yazan muayenenin en son geçerli olduğu tarihten 1 gün sonra bile gitsen %5 zammı yiyorsunuz haberiniz olsun. Eğer ikini aya geçtiyseniz bir %5 daha cezalısınız. Geciktirdiğiniz her ay için %5 cezalı ücret ödüyorsunuz.

Evet sevgili arkadaşlar elimden geldiğince hatırladıklarımı yazmaya çalıştım eğer yeni şeyler hatırlarsam yazmaya çalışırım. Sistem aslında hızlı ve sorunsuz işliyor ama kişisel inisiyatif ne yazıkki kullanılmıyor herşey kitaba kurala uygun yapılıyor. İşin tek sıkıntılı tarafı beklerken yaşanan stres sonuçta aracınızı bir başkasına emanet ediyorsunuz ve sizin de bilmediğiniz bir takım kusurlar bulması içten bile değil. Herkese iyi günler kazasız belasız sürüşler dilerim.

aquin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
evet arkadaşlar bugün ist/beylikdüzünde yaptırdım 10 dak.bekledim hemen sıra geldi ve en önemlisi evrakların tamam mı dediler evet dedim aracı kontrol dahi etmediler muayeneyi yaptırdım ama önümde başka bi astra vardı cam filmini sök gel dediler

S

selocan77

Bilgi Girilmemiş
Arkadaşlar karayollarının internet sitesinden yeni sisteme geçen muayene istasyonları harita ile belirtilmiş.Bulunduğunuz ili tıklayarak yeni sisteme geçilip geçilmediğini öğrenebilirsiniz.

B**** K****

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yaptıralı 10 gün oldu ankarada sıraya girdik bekledik neyse arabayı biliyorsunuz eksoz app filtre var oğlu var sıradayız sıra geldi kaputu aç dedi yan koltuğun paspasının ordan motor kodunu kontrol etti 3 numaralı cama git dedi şaşırdım kaldım :D

xrex

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ankarada yeni uygulama başlamadım sıra size gelince 10dakka falan sürüyor muayene herkese kolay gelsin.

gdonmez77

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gene kraldan çok kralcı olmuş memleketimiz. Almanya da bu TÜV şirketinin nasıl muayene ettiğini çok iyi biliyorum. Aracın yoldaki diğer araçlar ve kendisi için bir tehlikesi yoksa modifiyelere karışmıyorlar. bırakın göçüğü, vuruğu, dayımın eski toyota celica sını 94 senesinde beraber muayeneye sokmuştuk, arabanın bagajı çürük deliklerinden görünüyordu resmen. Ona rağmen muayeneyi geçmiştik. Çünkü aracın frenleri, egzosu, farları, silgeçleri, v.b. sağlamdı.
İlginç bir ülke burası ya. harbiden, çok ilginç bi ülke...!!!!!!

dogan_tire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben dün benim arabayı vizeye soktum arabamda sadace yangın tüpünün tarihi yok diğe geri yolladılar ama hemen gittim yenisi aldım geldim gösterdim geçtim asama olarak
1. arabayı park halindeyken emliyet kemerlerini
2. motor numarasına baktı
3. kornayı test etti
4. arka emliyet kemerlerini koltuğun arayalarına sıkıstırmıstım onları çıkarttırdı
5. arka stopları kontrol etti
6. arabayı yerde teker gibi bise dönüyor onun üstüne çıkardı ve direksiyon ile frenleri kontrol etti o anda silecekleri kontrol etti
7. alt takımla beraber motoru kontrol etti
8.farlara geldi
ses sistemini kontrol ediyor :)
ve arabanın sevabı günahı belli oluyor
geçtiysen farlardan hemen sonra ekiketi ön plakaya yapıştırıyor

dogan_tire

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
jkdp1g.jpg