Araç stop ederse ?

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar başıma hiç gelmediği ve tehlikeli bir durum olduğunu duyduğum ,
aracın hareket halinde stop etmesi durumunda neler yapılmalıdır nasıl davranılmalıdır neler olur neler olmaz yani direksiyon kilitlenirmi , frenler mi boşalır , tekrar çalışması için marşa mı basmalı vs.vs. bu konuda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Son düzenleme:

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle otomatik vitesli ise araban, çok zor durumda kalıyorsun. oto. vitesli arabanın motoru sadece N de P de çalışıyor. hareket halinde Park konumuna alamazsın. mecbur panik yapmadan N konumuna çekip motoru tekrar çalıştıracaksın. direksiyon bir anda kamyon direksiyonu gibi oluyor ve frenler ciddi olarak güç kaybediyor ki normal bir durum. her arabada aynısı olur. arabayı durdurmak için frene çok daha sert basın diyor aracın el kitabı.
:)

mtnplus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tekrar marşa yapmak için kontağı geri çevirmeye kalkarsam direksiyon kilitlenmezmi ?

ozgsi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tekrar marşa yapmak için kontağı geri çevirmeye kalkarsam direksiyon kilitlenmezmi ?
oldugu yerde tutarsan kitlenmez...ztn kontak kapa ve ac islemi max 2sn surer ztn :D o aradada kitlenmez...ama ben yolda giderken aracım istop ettigi zmn mars a basmıyorum aracın devri neyse ona gore vitese atıp vurduruyorum hic kasmadan tık dıe alıyo ztn :)

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anahtarı çıkarmazsan kilitlenememesi gerekir. zaten direksiyonu kilitlemek için biraz döndürmen gerekiyor.

CengoCenk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benden de çok cahilce bir soru daha gelsin.
Vurdurmak için ne yapmak lazım.
Mesela araba gidiyor 100 ile. 5. vitesteyim diyelim. araba stop etti.
O anda anahtarı kapatıp açmayacağım. Peki nasıl vurdurabilirim?
(eminim herkes biliyordur ama özür dilerim.Cahelleğin gözü kör olsun)

ozgsi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benden de çok cahilce bir soru daha gelsin.
Vurdurmak için ne yapmak lazım.
Mesela araba gidiyor 100 ile. 5. vitesteyim diyelim. araba stop etti.
O anda anahtarı kapatıp açmayacağım. Peki nasıl vurdurabilirim?
(eminim herkes biliyordur ama özür dilerim.Cahelleğin gözü kör olsun)
5te denemedim ama 3 te cok basıma geldi emanet bi manager wardı bi ara bende surekli istop ediyodu 3 te giderken istop ediyodu kontagı kapatıp isikları yanık duruma getırıyorum ve vıtes atar gıbı debrajdan cekıp gaza basıyosun abi bu kadar:)

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anahtarın konumunu değiştirmeden hızına uygun vitese geç ve debriyajı hafifçe bırak. motor kendiliğinden çalışır zaten. ama anahtarın konumunu değiştirmemek ve doğru vitesi seçmek önemli.

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anahtarın konumunu değiştirmeden hızına uygun vitese geç ve debriyajı hafifçe bırak. motor kendiliğinden çalışır zaten. ama anahtarın konumunu değiştirmemek ve doğru vitesi seçmek önemli.
anaktar konumu ne demek oluyor anlamadım.Araç çalışır vaziyette yolda seyir halinde stop ediyor zaten.Stop ederken zaten vites de nasıl vurduracagız.Sanırım bir eksiklik var burada kontagı kapatmanız ve tekrar açmanız gerekir(bu sırada araç boşta olmalı)kontagı açtınız hız varsa arabada 50-80 arası sanırım 3 vites yeterli olur.Takın vurdurun ne kadar dogru bir işlem tartışılır tabii....Subap kafalarına zarar verirsiniz zamanla da motor sorun verir...(arabayı kesinlikle 1 vitesde vurdurmayın)

foodforthegods

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
anahtar ıı ile gösterilen konumda olmalı demek istiyorum. ateşlemenin olduğu konumda. tabiki bir kere açıp kapatılacak ama marşa basılmadan tutulacak. aynı konumdan kasıt odur.