Astra F Lastik Basınç Seviyesi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Ben olsam (175/65/14 ölçüleri için) 30 PSİ yi denerdim. Eski aracın kışlık lastikleri 15" ti. Şu an kullanılan aracımız 14" ve üzerinde yazlık lastikler var, o nedenle şehiriçi kullanımlarında 30 PSİ ye devam ediyorum.

Eyvallah abim o zaman kısa zaman içinde değerleri 30 olarak düzenleyeyim. 4 de 30 yaparım çünkü 32 çok sert geldi bana.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Eyvallah abim o zaman kısa zaman içinde değerleri 30 olarak düzenleyeyim. 4 de 30 yaparım çünkü 32 çok sert geldi bana.

Daha evvelden bahsetmiştim. Bir süre Astra F kullandım, araçta yazlık Petlas lastikleri vardı. Memleketin bozuk, bol yamalı yollarında aracın yol konforu öylesine berbat durumdaydı ki 78 yaşındaki annem bile "şu arabayı birilerine göster, bu araba eskiden böyle değildi" dedi. Sanayiye gitmeden evvel lastik havalarına baktım lastiklerde 34 PSİ hava vardı. Havaları 28 PSİ ye indirince araba kendine geldi. Senin tekerlerde aynı ebatta olduğuna göre kışlıklarda 30, yazlıklarda 28 PSİ yi bir dene derim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Daha evvelden bahsetmiştim. Bir süre Astra F kullandım, araçta yazlık Petlas lastikleri vardı. Memleketin bozuk, bol yamalı yollarında aracın yol konforu öylesine berbat durumdaydı ki 78 yaşındaki annem bile "şu arabayı birilerine göster, bu araba eskiden böyle değildi" dedi. Sanayiye gitmeden evvel lastik havalarına baktım lastiklerde 34 PSİ hava vardı. Havaları 28 PSİ ye indirince araba kendine geldi. Senin tekerlerde aynı ebatta olduğuna göre kışlıklarda 30, yazlıklarda 28 PSİ yi bir dene derim.

Aynen abim C.tesi günü köye gittim geldim lastikleri 32 yapınca aracın yol tutuşu filan bariz bir şekilde değişti. C.tesi tekrar dışarı çıkacağım o zaman değerli 30 olarak ayarlayayım. Yazlık lastikler iyi idi ama şunu da fark ettim kar lastikleri ile uzun yola gitmek iş değil belli bir km üzerine çıkınca aracı titretiyor. Yazlıklar ile hiç öyle bir şey söz konusu değildi... yapıştır gitsin diyordum.

tasmaniandevil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen abim C.tesi günü köye gittim geldim lastikleri 32 yapınca aracın yol tutuşu filan bariz bir şekilde değişti. C.tesi tekrar dışarı çıkacağım o zaman değerli 30 olarak ayarlayayım. Yazlık lastikler iyi idi ama şunu da fark ettim kar lastikleri ile uzun yola gitmek iş değil belli bir km üzerine çıkınca aracı titretiyor. Yazlıklar ile hiç öyle bir şey söz konusu değildi... yapıştır gitsin diyordum.

Zaten amacı hız yapmak değil abi, Savaş beyin dediği gibi, senin lastik küçükmüş, 2 psi düşürüp tekrar bak. Bende 195/55/15 yazlık, 195/65/15 kışlık var. 32 normal oluyor.

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
(Jant/2)+2 diye bir hesap var nette. Yani 14 jant için (14/2)+2=30 psi

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
O zaman ben biraz abartmış durumdayım demek ki arkadaşlar özellikle 175/65/14 lastikleri kullanan F kullanıcıları için 30 demek doğru olacak değil mi?

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Yıllık izinde olmamdan dolayı bugün biraz aracımla dolaşayım dedim ve ilk işim hava basınçlarını 30 yapmak oldu ve aracın yol tutuşu kendine geldi iyi oldu tam oldu. ;)

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bir süre önce aracı rot balansa sojtum ve lastik havalarınıda nitro ile doldurttum. Güzel bir rot balans ve lastiklere basılan 32psi nitrojen ile çok rahat bir sürüş elde ettim. Neyse bir süre sonra kapının önünde aynayı kırmışlar. Yetkili servise götürdüm. Aynayı değiştirdiler sonra tuttular bu lastiklerdeki hava az deyip tekrar serviste nitro bastılar lastiklere.

Açıkçası 32 ile özellikle önler bariz şekilde havası inik gibi görünüyordu. Serviste nitro bastıktan sonra lastikler normal görünüme kavuştu. Fakat lastikler 32 iken çok rahat bir sürüşü vardı. Serviste artık hava basıncını kaç yaptılarsa şuan yoldaki en küçük değişimi anında hissediyorum.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Lastik havası çok ama çok önemli yolda gelirken 100 km üzerinde direksiyonu bıraktım titreme filan var mı diye yok. Maşallah ok gibi gidiyor. ;)

akifguzen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Benzin kapağının içine baktım akşam akşam. Anlaşılan servis eco moduna ayarladı lastikleri. Buna göre önler 39 arkalar 36 psi.

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    88.2 KB · Görüntüleme: 18