Astra G Hoparlör Değişimi + Kapı kilit butonu

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Aracımın arkasına pandizotu deldirerek daha önce JVC kolonlar taktırmıştım. Ses kalitesi süper. Arabayı kurcalamaya devam ederken sıra ön hoparlörleri değiştirmeye ve arka kapılara tweeter takmaya geldi. Bu modellerin arka kapılarında tweeter ve tesisatı yok. Sadece kapağını takmışlar süs olarak sağolsunlar. :)

Hepsiburada'dan Pioneer TS-F1634R 200 Watt 16 cm 2 Yollu Hoparlör aldım.
hpDSC_0012_zpsd93070bc.jpg

16cm olan ölçüsü orijinallerden ufak kaldı. Çünkü orijinallerin etrafında koruyucu bir kapak var.

hpDSC_0013_zps9b2f2cd2.jpg

Ama uydurmasyon da olsa yuvaya oturttum. İlk önce vibrasyon yapmasın diye birmilyonculardan sünger kapı bantı alıp yuvanın çevresine yapıştırdım.

hpDSC_0016_zpse2a345a5.jpg

Tesisatın soket ucunun kablolarından ek alıp yenilerin kablolarını bağladım. Üstteki vida deliğine eski vidayı taktım. Altta orjinallerde olan plastik bir çubuk için olan deliğe metal vida tutturma zımbırtısından taktım ve vidaladım. İki taraflı tam olarak sımsıkı oldu. Kapı bantı da etrafta kalan boşlukları doldurdu.

hpDSC_0015_zps57f2b36f.jpg

Teybim Pioneer DEH-P5900MP. Direkt subwoofer çıkışı falan olan iyi bir alet. Amfi işlerine girmeyi pek düşünmüyorum.

Arka kapılara tweeter olarak yine hepsiburada'dan Goldmaster TW-09 Tweeter aldım. Kutu içinden birsürü parça çıktı. Herbiryere uyumlu yani.

hpDSC_0017_zps91a373cb.jpg

Goldmaster yazan öndeki kapağı çıkardım. Bu haliyle bile yuvaya önden uymuyor, büyük geliyor. Ben de yuvaya iç taraftan taktım.

hpDSC_0018_zps58331e21.jpg

Tweeterin arka kapağına takılmak için kullanılan metal parçayı direkt tweetere vidaladım. Parçanın bir ucunu kapının plastik aksamını döşemeye tutturan plastik perçin gibi şeyin içine vidaladım. Diğer ucunu döşeme ile plastiğin birleştiği kısımdaki kalın bölüme vidaladım. Sonra bunları ve kabloları elektrik bantıyla kapladım. Alttaki hoparlörün kablolarından da ek alıp bağladım. Gayet hoş oldu.

hpDSC_0019_zpscf574459.jpg

Tweeter kapağını takmadan önce son olarak böyle görünüyor.

hpDSC_0020_zpsc1591d9f.jpg

Hazır bunlar için kapıları sökmüşken, daha önce eBay üzerinden aldığım kapı kilit butonlarını da takayım dedim. Çubuğa taktıktan sonra yandaki alyanlarla sıkılan metalden gayet şık butonlar. Sağolsun eBay Almanya sitesinden, burada bulamadığım pek çok parça mevcut.

hpDSC_0021_zpsf362b827.jpg

hpDSC_0014_zpsd27f0741.jpg

verderveremem

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende istiyorum değiştirmeyi. hatta elimde 13 cm lik pioneer var ama cesaret edemiyorum. bi iki yerde kapıların söküldükten sonra yerine oturmayıp ses yapmasından bahsedildiğini okudum. en sevmediğim şeydir tıkırtılar, vazgeçtim. sıkıntı oldu mu sende kırdın mı hiç klipslerden :) yoksa sadece ovallerden arka pandizota mı çalışalım. hangisi daha makul acaba?

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Tüm kapıları birkaç defa söktüm. En çok da elektrikli ayna projem için şoför kapısını söktüm. Bugüne kadar hiçbir problem olmadı. Klipsler çok sert bir malzeme olmadığına sökerken esneyip çıkıyor. Ön kapılarda 6 arkalarda 5 vida tutuyor ve sıkınca kapıda boşluk kalmıyor. Bir tek arkaları sökerken uğraştırıyor. Camlar manuel ve cam kolunun sekmanını tutturmak mesele.
Pandizotu cıkardıktan sonra kapı içini komple kapatan naylonu sökmen gerekirse dikkatli ol. Benden önceki sahibi kilitleri tamir ettirmek için naylonu söküp bırakmış. Kapının içi toz içindeydi. 16cm hoparlör yuvaya tam oturmadı. Yuva da tam daire değil. Nasıl taktığımı üstte yazmıştım. Arkalar 13cm ama onlarada önler gibi işlem yapılıp değiştirilebilir.

Benim arka pandizotta jvc kolonlar vardı ama yüksek seste kapılardakiler langırtı bir ses veriyordu. İlk mesajdakilerden sonra amfisiz gayet yeterli bir ses sistemi oldu.

Kapıları sökerken en son çıkarmak için pandizotu yukarı doğru asılmak gerek. Bunda dikkatli ol ve ön kapıları sökerken aynaların tweeterli kapaklarınıda sökmen gerekebilir. :DOnlarda 3 tane klips var ve kapılarınkinden küçük. Çıkarırken dikkat et. Bunların hepsini takarken baya patlatıyorum tokatı cuk oturuyor :D

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Pioneer DEH-P5900MP çerçevesi ve kafasının rengi kaplamayla tam uydu. Orijinal gibi. Gösterge renkleri de ayarlanabiliyor ve Astra'nın gösterge rengine ayarlayınca orijinal oluyor.

gzDSC_0012_zps05bff78c.jpg

gzDSC_0013_zpsd9990bfb.jpg

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Arka kapılardaki hoparlörleri de değiştirdim. Orjinaller yüksek seste zangırtı yapmaya başlıyor ve sesi boğuyordu. Hepsiburada'dan Pioneer Ts-G1322i 13cm Coaxiel Hoparlör aldım.

http://www.hepsiburada.com/liste/pioneer-ts-g1322i-13cm-coaxiel-hoparlor/productDetails.aspx?productId=otpiotsg1322i&categoryId=26090

attachment.php

Soket işini ve kapıya uydurma işini önlerdeki gibi yaptım. 13cm ölçüsü kapıya tam uydu.

Arka camların motorlarını taktıktan sonra kapı içini yalıtım süngeriyle kaplamıştım. Resimdeki bantlar da süngeri tutturmak için.
attachment.php

attachment.php

Böylece ses sisteminde eksik kalmadı. Ampfi ve subwoofer'a ihtiyacım şu anlık yok. O kadar gümbür gümbür gezecek yaşı geçtik. :)

Ekli dosyalar

• OA_3420303.jpg
    OA_3420303.jpg
    24.7 KB · Görüntüleme: 1,223
  • h-DSC_0001.jpg
    h-DSC_0001.jpg
    53.3 KB · Görüntüleme: 1,026
  • h-DSC_0013.jpg
    h-DSC_0013.jpg
    62.4 KB · Görüntüleme: 1,156

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ses kalitesi orijinal hoparlörlere göre nasıl hocam ondan bahsedelim :)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Ses kalitesi orijinal hoparlörlere göre nasıl hocam ondan bahsedelim :)

Orjinalde önler arkalardan daha iyi ses veriyordu. Ama Pioneer ön tarafı baya değiştirdi. Önceden bas sesi sadece arka pandizottaki JVC kolonlardan geliyordu. Önler bas+tiz çok iyi oldu. Ne hikmetse arkadaki 13cm Pioneer öndeki 16cm gibi. olmadı. Onun kadar gümbürtü yapmıyor ama yeterli yinede. Ancak tiz sesler çok net. Ayrıca sesi açtıkça arkadaki orjinallerde boğulma başlıyordu. Bunlarla hiçbirşey kalmadı. Öyle çok bir aman aman tesisat zaten istemiyordum. Sadece zangırtı olmayan, sesi net, ama bas seste olan bir sistem kurmak istedim, o da oldu.

brk6060

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
merhaba astra g aracıma arka kapılar için sizin aldığınız 13 santim pıoneerlerden ve ön kapılara da yine sizin aldığınız 16 santim pıoneerlerin aynılarını aldım montajda bir sıkıntı yaşadınız mı acaba mıknatısın cama sürtmesi gibi mesela

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
merhaba astra g aracıma arka kapılar için sizin aldığınız 13 santim pıoneerlerden ve ön kapılara da yine sizin aldığınız 16 santim pıoneerlerin aynılarını aldım montajda bir sıkıntı yaşajdınız mı acaba mıknatısın cama sürtmesi gibi mesela

Camın alt kısmı okadar aşağıya inmiyor. Sürtme olmaz. Sadece çerçeve sorunu var. Orjinal hoparlör plastik çerçeveye monteli. Kapıya o takılıyor. İstenirse çerçeveyi kesip içine yeni hoparlörü takabilirsiniz. Ama ben öyle yapmadım. 1 milyoncudan kapı süngeri alıp kapıdaki boşluğa taktım. Hoparlörün 2 vidası deliklere denk geliyor. Üsttekinde sıkıntı yok. Alttaki de pioneerin kutusundan çıkan metal parça ve saç vidasıyla tutturuluyor. Böylece zangırtı hiç olmuyor. Geçen akşama kadar araba yağmur altında kaldı. Gece hoparlörü söküp baktım, üzerine hiç su gelmemiş.

Bir de 16lar daha iyi bas vuruyor. Ama 16da 13de çok iyi tiz sesi veriyor ve ses çok açılsada boğulma, zırıltı olmuyor. Ana ünitede bunda etkili bence

brk6060

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tamam abi hafta sonu halledeyim o zaman bu arada tweeterların da aynılarından aldım memnun musun :)