Astra Otomatik Şanzuman Yağı

mayday

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar bu otom. şanzuman yağı ne kadar sürede değiştirilmesi gerekir

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar, bu konuda yeni başlık açamamın sebebi kesin ve net bir şekilde bu şanzuman sıvısının daha önce izah edilmemiş olmasıydı. Hakikaten aynı belirsizlik devam ediyor. Yani opel gibi ülkemizde geniş pazara sahip bir aracın, orijinal otomatik şanzuman yağının tam olarak ne olduğu bu forumda yer almıyor. Söz konusu olan, şanzuman gibi önemli bir unsur olduğunda bu durum ciddi bir eksiklik olarak karşımıza çıkmaktadır. Aracın bakım kitabında 19 40 767 katalog no'su verilerek özel yağ deniyor, ancak başka bilgi yok. Diğer taraftan motor yağı için aynı belirsizlik yok. Pek çok opel parçacısında üzerinde opelin motor kapağının resmi bulunan GM yağı yada bu resmin olmadığı, yine GM yağı, hatta daha ucuza (34-35YTL) bulunabiliyor. Şanzuman için benim sorduğum bir kaç özel servis, faklı markaları (delphi, mobil vb.) onun orijinal yağı olduğunu iddia etti. Dolayısıyla aynı belirsizlikle karşılaştım. Ancak bu, özel servislerin o yağı getirtememesiyle ilişkili olabilir. Elbetteki muadil yağlar vardır, fakat hemen herkes orijinali kullanın derken onun ne olduğunun net olarak yazılmaması ilginç. Ben daha önce tempra kullanıyordum. Bilirsiniz, onun da orijinal yağı seleniadır ve her yerde bulunur, bunu bilmeyen de yoktur.
Hep birlikte bu sis perdesini aralamak ümidiyle, Selamlar..

Vectra 2.5 İ Sport

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
delphi GM'in orjinal tedarikçilerinden biridir,Mobil de aynı şekilde ve GM onaylıdır,OPEL marka motor yağlarını bildiğim kadarıyla Mobil üretiyor anlaşma gereği OPEL markası yapıştırılıyor.

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yani yetkili servislerde mobil yada delphi mi konuyor? Eğer böyle olsaydı, bakım kitapçığında özel yağ denmezdi herhalde..

Son düzenleme:

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opelin orijinal otomatik şanzıman yağı nedir?

Galiba bunu net olarak bilen yok. Konuyu güncelliyorum. Selamlarımla..

Papirus

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Galiba bunu net olarak bilen yok. Konuyu güncelliyorum. Selamlarımla..

dexron2 yanlış hatırlamıyorsam.orjinal yağı.35 milyon idi serviste litresi.senin araç tork konvartörü hariç 2.75gr.yağ alıyor.bilgin olsun
dexron2 yanlış hatırlamıyorsam.orjinal yağı.35 milyon idi serviste litresi.senin araç tork konvartörü hariç 2.75gr.yağ alıyor.bilgin olsun
Mobil ATF 220 diye geçiyor , bir 1 lt si 10 ytl

Nasıl yani bu yazılanlar yanıttan değil mi herkes aynı yağı işaret ediyor işte, dexron mobil otomatik yağının model ismi, "220" olarak da bulabilirsin aynı yağı.
GM Mobil'de ürettirdiği yağların kutularına "genuine GM" diye basıp satıyor fark bu kadar sadece

prince

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:good:

Nasıl yani bu yazılanlar yanıttan değil mi herkes aynı yağı işaret ediyor işte, dexron mobil otomatik yağının model ismi, "220" olarak da bulabilirsin aynı yağı.
GM Mobil'de ürettirdiği yağların kutularına "genuine GM" diye basıp satıyor fark bu kadar sadece

Silverblue

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
mükemmel yağ yok, hepsi işini görür. yazmış arkadaşlar...

Seyf

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tabiiki yukarıdaki cevapları ben de okudum. Cevap yazan arkadaşlara da teşekkür ediyorum. Ancak iki cevap da farklı. Biri litresi 35 milyon olan bir yağdan söz ederken, diğeri 10 milyon (ben burada 8 milyona bunu gördüm)olanı zikrediyor. Her iki arkadaşında belirttiği, GM nin dexron II sertifikasyonuna sahip yağlardır. Bu bi marka değil, yağın özelliğini belirten sertifikasyondur. Yoksa petrol ofisi ve daha pekçok diğer markanın da bu özellikte (Dexron II) yağı mevcuttur. Benim sorduğum ise, formun her köşesinde "mutlaka orijinal yağı kullanın" uyarısı karşısında bizim bu uyarıyı tam olarak nasıl dikkate alabileceğimizdir. Yani fiat/tofaş örneğinde (selenia yağları) olduğu gibi bunun tam adı nedir ve nereden bulabiliriz? Bu soruya henüz cevap bulabilmiş değiliz. Bunu sadece kendim için yazıyor değilim. Çünkü kısa vadede bu forumdan net cevap alabileceğimi zannetmiyorum. Bana göre böyle önemli konular için sabit bir başlık altında bilgi verilmiş olmalıydı. fakat yok. Hatta araştırırsanız, bu konunun daha önce forumda tartışmalara neden olduğunu görürsünüz. Ayrıca buna benim açımdan bakacak olursak dexron II mi? dexron IIE mi? dexron III mü? olması gerektiği tartışmalı görünüyor, tabiiki benim bilgilerim ışığında. Diğer taraftan, "bütün bunlara ne gerek var git yetkili servise, nasılsa onlar orjinalini koyacaklardır" denilebilir. Fakat bu, bu otomobiller konusunda bizi bilgi sahibi yapmaz ve bu platformun bir bilgi paylaşım platformu olmasına katkıda bulunmaz. Herkese tekrar teşekkürler. Selamlarımla...