AZERBAYCAN'a gidiyorum...

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar,

01.09.2012 tarihinde çalışmak üzere AZERBAYCAN' ın BAKÜ şehrine gidiyorum.

Bu bölgeyi tanıyan, bilen varsa önerilerinizi bekliyorum.

Ne götürmeliyim, nelere dikkat etmeliyim, vs...

hazanh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle hayırlı olsun... bakü güzel şehirdir yani dubai kadar ihtişamlıdır.. azeri halkı türkleri sever korkucak çekinecek durumunuz olmasın çokça Türk iş adamı bulabilirsiniz. tek problem azerbaycana gelip gitmek ulaşım zordur uçak pahalıdır.. aracı firmalardan uçak bileti almayın derim direk thy kullanın özellikle charter sistemi çok sıkıntılı o yüzden Türk hava yolları en güvenlisi veya direk azal dan alabilirsin.. gezilecek görülecek yerleri çok.. özellikle bulvar adı verilen caddesi ile ünlü güzel restoranlar bulabilirsin.. yemekler müthiş et ucuz :) devlet daireleri biraz sıkıntılı rüşvet olayı bolca var özellikle araç kullanacaksanız dikkatli kullanın polisleri duygusal açıdan türklere karşı çok sempatiktir.. kalacağınız yeri şehir merkezine yakın bir bölgeden seçmeniz yararınıza olacaktır.. havalar artık soğumaya başlamıştır orada bol bol kışlık götürün kışları serttir ancak ısınmak kolay ve ucuzdur... bu arada bol bol havyar yiyin :)

TolgaTasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dayım Azerbaycan da çalıştı bir süre arasıra gidip gelmekte. Bende bir ara gidip gelmiştim. Kısa süreli kalmıştım. Gözlemlediğim kadarıyla:

Nüfusun yarısı Baküde çalışmakta. Ülke hızlı bir gelişim sürecinde şu sıralar Türkiye'nin 5-10 yıl gerisindeler ama arayı giderek kapatıyorlar.
Şehirde bir çok halı müzesi bulunmakta, ilginiz varsa gidilip görülebilir.
Para birimi olarak manat kullanılıyor, Büyük otellerde paranızı Manat a çevirebilirisiniz.

Hatırladığım olumsuz yanlar:
Hatırladığım kadarıyla rüşvetle tüm kapıların açıldığı bir ülke, Polis oranın kralı gibidir olabildiğince uzak durun. Suçsuz yere suçlu duruma düşülebiliyor.
Ülkenin yarısından fazlası açlık sınırının altında, şehir dışındaki bölgelerde hırsızlık çok olabiliyor.

Olumlu yanları ise
Türkiye'de alıştığınız yemek yeme alışkanlıklarınız aynı kalacak, Türkiye'deki yemek isimleri ve çeşitleri ile Azeri lerinki neredeyse aynı. Hazar denizi kıyısı olduğu için farklı balık çeşitleri mevcut. Ayrıca bir sürü Türk restoranı mevcut.
Yurtdışından gelen (özellikle mühendisler) iyi paralar kazanıyorlar.
Baküde şehrin içinde çook eski binalar var ve restorasyonları yapılmakta. Şehir merkezinde restore edilmiş binalarda kalma olasılığınız mevcut.
Ayrıca şehir içinde çok uygun fiyatlı otellerde mevcut. 5 yıldızlı otellerde var ama çok pahalı bir seçenek.

Şu an için aklıma gelenler bu kadar.

halitkoker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gel arkadaşım ben şuan baküdeyım. İklim olarak Türkiyeyle hemen hemen aynı. Yanlız hayat biraz pahalı.

mustafagokay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla ALLAH Razı Olsun.

Yazılanların hepsi olumlu.

Ben Mühendis olarak çalışmaya gidiyorum.

Büyük ihtimalle Devlet Personeli olacağım.

Soğuklardan çok etkilenirim. Ama bakacağız artık onada...

İlk zamanlar misafirhane de kalacakmışım.

Sonrasında ise ev tutmayı düşünüyorum.

Hepinize teşekkür ederim.

BAKÜ' de fırsat buldukça foruma katılacağım.

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et
tavsiyem sağlık bakanlığının sitesinden hangi aşıları olmanız gerektiğine bir bakın muazzam rüşvet işler 4 yıl üniversiteye gitme sadece rüşvetle mezun olursunuz o derece

yenilmez27

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tavsiyem sağlık bakanlığının sitesinden hangi aşıları olmanız gerektiğine bir bakın muazzam rüşvet işler 4 yıl üniversiteye gitme sadece rüşvetle mezun olursunuz o derece

:D Ne de olsa kardeş ülke

cagatay16

VIP Üye
16-Bursa
Siteyi ziyaret et