Centrafuse aracımda kullandığım yazılım

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
harddiskden bir sorun çıkmaz laptoplar zaten yapı itibariyle dış ortamlarda kullanılmak üzere tasarlanmış ünitelerdir o yüzden dayanıklıdırlar
carputer yada carpc dediğiniz uygulamalarda birebir itx kasa itx mainboard bilgisayarlardır tek farkı voltajları düşükdür içlerinde dc to dc akım çeker vardır normal bilgisayar psu yokdur. önunda içinde hardsik vardır. yani değişen büyük bir şey yokdur.

bunun araştırmasını epey bir yapdım çünkü bilgisayarlada çok haşır neşir bir insan olduğum için hobisel evimde ki bilgisayarımda su soğutmalı extrem ünitelerden.. o yüzden eyer itx uygun olduğunu bilsem direk itx toplardım oda sorun olmazdı

ama itx kasalar maliyet olarak çok külfetlidir bu gün yurt dışı fiyatlarıyla bir itx kasa toplamaya kalkmanız demek ortalama 1 milyar tutar itx ana kart üreten firma zaten bir iki tane işlemcileri özel ram i özel her şeyi özel kasaları sadece kasaları 200-300 dolarlardan satılıyor

ben tercihimi laptopdan yapdım yaklaşık 8 aydırda kullanıyorum henüz en ufak bir şey yok.. ayrıca diyelim ilerki vakitlerde oldu bir şey olmaz giderim 20-30 gb lık bir hdd alırım 50-60 dolara takarım maksat xp kurulu olsun müzikleri alsın programları alsın yeterli

data demişsinizde arabada bulunan bir laptopa ne gibi kaybetmeyi göze alıcak data koyabilirsinizki sonuçda bozulmasını bırakın çalınma riskide var yani o data giderse öylede gider böylede gider çok özel bir şeyiniz varsa dvd atarsınız yada flash diskinize atarsınız sonuçda back up denilen bir şey var..

her sene bir hdd eksitsem misal ki hiç sanmıyorum toplasan her sene 50-60 dolarım gitsin gene bana itx den çok daha az maliyete gelir...

benim laptopla hiç bir bağlantım yok ekranlada yok ekran dokunmatik zaten ayrıca mouseda var torpidoda laptopdan çekdiğimiz 4 lü usb girişi var elimde zaten extermal 370 gb lık toschiba hdd var bazen onu bağlıyorum bazen flashdisk takıyorum divx falan izlemek için cd in yada dvd in varsa onuda laptopa takıyorum sorun olmuyor o konuda arka koltuğu indirip dvd yi takıyorum ama şimdiye kadar hiç yapmadım genelde flash disk kullnıyorum pratik oluyor ...

photo0050u.jpg

Son düzenleme:

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
abi çok dvd sorun olacak olsa alırsın bir tane usb dvd sürücü olur biter. bu çalışmana hayranım, aklımda da birşeyler var ama maliyet çok fazla. ya sonunda parayı diriktirip carputer işine giricem ya da bıkıp 2DIN teyp alıp rahatlicam...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunun maliyeti çok ucuz carputer 2 milyardan aşağı bitmez carputer almakla bitmiyor ona ekranda alıcaksın işçilik falan filan 2 yi rahat bulur geçerde..

bu benim sistem en ucuzu laptop alıcaksın ekranı arızalı ben 150 ye aldım ben p4 256 ram
ekran alıcaksın illa dokunmatik almak zorunda da değilsin sansuinin var aynen benimki gibi dokunmatik olmayanı indash monitör 250 milyon etti sana 400 milyon..

işçilik de verirsin bir 150 milyon 50 de kablosu osu busu sana gelir 600 e bilemedin 700 de işçiliği yaptırırsan

yok ben yaparım anlarım bu işlerden dersen zaten işçilik masrafınıda at bir kenara gelir 400 e ıvırı zıvırı deki 500...

double din alsan yada indash teyp 700-800 den aşağı değil adam gibi kaliteli bir şey.. ki öyle şeylerden markadan şaşmıycan..

yani o kadar maliyetli masraflı bri şey değil ben 2 ayda toplamışdım bütün sistemi ilk lcd monitörü almışdım evde zaten p2 laptop ım vardı eski bir şey onu bağlarım demişdim ikinci ayıda gittim montajı yapdırdım öyle 3-4 ay bindim ama bakdımki o kaldırmıyor laptop ek masraf olarak işde bu ekransız laptop u aldım

yoksa kaldırsa bu laptop ıda almasam bana maliyeti en fazla 500 e gelicekdi sistem..

işin yorucu kısmı kovalaman lazım.. yoksa para büyük bir şey tutmuyor diğer sistemlerle kıyaslarsan..

benim ek masrafım ve sıkıntım arabanın orjinalliğini muhafaza etmek oldu eyer benim teybim böyle sistemle entegre çalışmasa settings ayarları teypden olmasa bağımsız olsa yani teyp görevinden başka bir işe yaramasa

ben o teybide çıkartıcakdım o teybin olduğu yere 9 inç tam oraya oturucak şahane bir lcd ekran takıcakdım çok güzel olucakdı hemde ucuz.. 100-200 tl ye satılıyor ekranlar kendinden tv li falan.. ona laptop uda bağlıycakdım çok şık orjinal olucakdı.. daha önce opel içi görmemiş bir insan bile anlamıycakdı o ekranın sonradan takıldığını.. :)

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
abi ben istiyorum ki, olacaksa hepsi bir arada olsun. yani ayrı bir PC koyup, yarısını PC den yarısını orjinal teypten yapmayayım. ama öyle bir sisteme de 950$ fiyat istediler. bir de ELM takmayacak olduktan sonra bu sistemin pek de bir artısı kalmıyor indash sisteme göre

ilker_1818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
laptoplar dıs ortamda kulanılmak icin tasarlanmıstır devamlı sarsıntılı ortamda calısmak ıcın degıl hardıskten bı data okurken olusacak sarsıntıda hardıskın hareketlı aksamı olan kafa dıye tabır edılen parça dıske vuracaktır ve dönüş hızının en az 5400 RPM oldugunu dusunursek sanıyede 90 sector okuması yada yazması demektir sızın cukura gırıp çıkmanız en hızlı 1 sanıye desek buda 90 sectorun darbe alması demektır. bilgisyar benım hobim degil mesleğim o nedenle mecburen ılgılıyım baktıgım bı çok sıtede de bununle ılgılı sıkeyetler vardı.ITX maliyetli oalbılır ama her kalıtelı sey gıbı elbete bıraz malıyetı olacak opelın tofasa gore malıyetlı olması gibi ( tofas kullanan arkadaslar kızmasın :D )
herkesın datası kendıne gore onemlıdır. Benim mesleğin sistem uzmanlığı bilgi işlem alanında çalısıyorum ve benım kullandıgım datalar ve yaptıgım baglantılar sonucu aldıgım gonderdıgım datalar çok onemlı yerı gelıyo program yazıyorum yerı gelıyo bı sırketın hayatı dataları oluyor yerı gelıyo bı yerın yedeklerı oluyo tabı bılgısayar sadece muzık dınlemek ve vıdeo ızlemek ıcın kullanılırsa datalarında bı onemı yoktur. kişilerin dataları yaptıgı ısle dogru orantılıdır.

isine_gelirse

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arabanin icindede program yazicak halimiz yokki :) dediginde haklisin makine ozellikle sicakken islem yaptigi esnada sert bir sarsintida zarar gorebilir ama bu kesinlikle zarar gorecektir anlamina gelmez maliyetide goz onune alirsan bir hdd fiyati nedir notebook icin? birde itx hdd fiyati nedir? bence display ekrani kirik bozuk neyse bir notebook arac icin en karli olani benimde birzamanlar mecidiyekoyle bilgisayar firmam vardi :) birazcik anlarim bu islerden

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
MBugra

bu ayrı bir şey dğeil öyle düşünme yarısı pc den yarısı teyp den diye bir şey yok o teypd edeğil zaten sadece monitör evdeki bildiğimiz bilgisayar monitöründen farkı yok aynısı..

yani nasıl evindeki pc in kasa sıyla monitörüyle bir bütünse biri olmadan diğeri olmassa buda aynısı

ilker_1818

ilker dostum ben bunu 8 aydır arabamda kullanıyorum çukurlarada giriyorum çıkıyorum 8 aydır en ufak bir sıkıntım yok ben bunu yapan uygulayan bir insan olarak yazıyorum öyle ali şunu demiş veli şunu yapmış bunda şöyle olur diğerinde böyle olur yazılı bilgilere dayalı olarak yazmıyorum

bire bir canlı arabasında mevcut olan ve her gün kullanan bir insan olarak yazıyorum
arabadaki bilgisayarında ne yapabilirsin onuda çok merak etmeden geçemiycem zira bunu arabayı kullanırken kullanıyorsun arabayı kullanırken yazılım mı yazıcan programı yazıcan verimi giricen yoksa başka işlermi yapıcan yani bu sistem araca multi medya ağırlıklı kuruluyor ekstra artısı işlemci işletim sistemi olması..

bunu arabaya iş bilgisayarı ev bilgisayarı olarak kurmuyorsun eyer o kadar vahim ciddi bilgileriniz varsa onunda çözümü var laptop ın yada torpidodaki benim gibi koyduğun usb girişine devamlı ikinci bir hdd görevi görücek bir flash bellek takılı bırakırsın 8 gb lık yada 16 gb lık bütün verilerini oraya atarsın hdd arıza yapsa bile ona bir şey olmaz...

yani her tür basit kullanışlı ucuz ekonomik pratik çözüm var ayrıca dediğiniz

vuruntu olsaydı 8 ayda herhalde olurdu yada hdd bozulsa 8 ayda çokdan bozulurdu olmaz demiyorum altını çizerim gene olabilir ama 8 ayda olmadı.. olursada dediğim gibi alırım bir hdd atla deve değil..

hatta olursa hdd de almam 32gb lık bir flash disk alırım zaten üstündeki hdd de 40 gb ona kurarım xp yi flash diski kullanırım hdd olarak ama olursa tabiki şu anda öyle bir sıkıntım yok her işin bir kolayı var..

son olarak itx kasa maliyetli değil opel ile tofaş kıyaslaması az gelir opel ile anadol diyelim daha mantıklı
aradaki fiyat farkı uçurum çünki sizin itx sistem dediğiniz kasanın ebay satış fiyatı en ucuzu dolu olan 400-800 dolar arasıdır ebay fiyatı türkiye satış fiyatı bunu 2 ile çarpınki baz almamız gereken türkiye satış fiyatıdır..

bu sistem bir laptop dır toplasanız 150-200 milyonun ucunda

aradaki devasal uçurumu öyle basit efendim tabiki arada fiyat farkı olucak demekle kapatılabilicek bir fark değil aradaki fark uçurumdan bile beter ...

ayrıca aldığınız itx kasada ilerde olucak en ufak bir parça arızasında o parçanın yenisi yüzlerce dolara patlar.. laptop da o dertde yok alırsın her yerde var ucuza parçası zaten ekranı yok laptopların en riskli ve pahalı arıza vericek yeri ekranıdır oda olmadığına göre sıkıntı yok.. gerisi ikinci el sıfır ucuza çok çok ucuza halledilir.

bir laf vardır çok bilenmi çok gezenmi bizim sohbetimiz ona döndü sizin dediğiniz her şey teorilerde kağıt üstünde benim yapdıklarım ise birebir gerçek ve her gün kullandığım yaşadığım bir şey..

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
abi o hdd er geç patlayacaktır ondan ben de eminim ama çok da sorun değil. çünkü arabada bağlı olduğu yere bakınca arkası yumuşak yüzey sanırım orası. yani o laptopun alacağı darbe çok minimum düzeyde. Hani torpidoda sert yüzeyde olsaydı farklı konuşurdum ama şu andaki konumu gayet uygun.

hepsi bir yana, o HDD bozulsa bile, alırsın bir tane 16GB flashdisk, takarsın bilgisayara, içine de windows kurarsın olur biter. Ne sarsıntı ne başka bişi, yani o kadar da dert etmeye değmez...

darkmoon

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi o hdd er geç patlayacaktır ondan ben de eminim ama çok da sorun değil. çünkü arabada bağlı olduğu yere bakınca arkası yumuşak yüzey sanırım orası. yani o laptopun alacağı darbe çok minimum düzeyde. Hani torpidoda sert yüzeyde olsaydı farklı konuşurdum ama şu andaki konumu gayet uygun.

hepsi bir yana, o HDD bozulsa bile, alırsın bir tane 16GB flashdisk, takarsın bilgisayara, içine de windows kurarsın olur biter. Ne sarsıntı ne başka bişi, yani o kadar da dert etmeye değmez...

biz laptop un altına ayrıca sarsılmayı minumuma indirmesi için torpido kaydırmazlar varya hani bez gidi telefonunu üstüne falan koyuyrosun yapışıyor ondan koyduk :)

dediğin gibi aklın yolu bir hdd gitse sorun değil alırım 16gb lıkda değil 32 gb lık flash disk olur biter zaten şu an üstündeki hdd de 40gb lık..

bunlar sıkıntı etmeye değmiycek basit ufak şeyler çözümüde basit..