Corsa C CDTI KM Sayacı lambası yanmıyor...

ataman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
KM sayacı lambası bazen yanıyor bazen yanmıyor..
Sorun ampülden değil...En olası problem ne olabilir ?

2004 Corsa C Enjoy

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
KM sayacı lambası bazen yanıyor bazen yanmıyor..
Sorun ampülden değil...En olası problem ne olabilir ?

2004 Corsa C Enjoy

Ampülü değiştiniz de mi değil? Işık yansa, rakamlar gitse soğuk lehimdir ama rakam var ışık yok ise, gevşek ampüldür, çalışmadığı zaman kadrana tıklatın elinizle dünyaya dönebilir. Ampülü yerine oturtmak biraz uyuzca.

ataman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ampülü değiştiniz de mi değil? Işık yansa, rakamlar gitse soğuk lehimdir ama rakam var ışık yok ise, gevşek ampüldür, çalışmadığı zaman kadrana tıklatın elinizle dünyaya dönebilir. Ampülü yerine oturtmak biraz uyuzca.

Daha detaylandırayım...

El feneriyle baktığım zaman kilometre bilgisini okuyabiliyorum...
Baştan bende ampülun bozuk olduğunu düşündüm... Ancak birgün enteresan bir şekilde mazot aldıktan sonra kendiliğinden düzeldi...
Sonrasında farkettim ki km ışığı gittiği zaman stop edip , anahtarı çıkartıp mazot deposunun kapağını açıp kapayıp , anahtarı yeniden çevirince düzeliyor. (Mazot deposu derken, aracın şasesinin üzerindeki kapak, kilitlenebilen)

Bu şekilde en az 3-4 kez düzelttim..Depo kapağıyla bir ilişkisi olduğuna emindim.. En son , depo kapağını açıp kapatıp yeniden hayata döndürdükten sonra 2-3 hafta sorunsuzdu.

Geçen pazartesi bir araca kendi aracımdan akü takviyesi yaptım.Motor çalışır durumdaydı. sürücü koltuğuna geri döndüğümde km sayacı yoktu gene.Hemen inip depo kapağını birkaç defa sertçe açıp kapadım.
Gelmedi bu defa.:confused:

Enterasan bir sorun...Elektrik tesisatında bir problem var sanırım...Ampül için boşuna kadranı da sökmek istemiyorum..Çünkü ampülde problem yok.

Bu sorunda ilgisi varmıdır yokmudur bilmiyorum ama son günlerde araçtan inerken kapıdan elektrik çarpıyor.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

EDIT : Sorunu yazarken aklıma geldi...

Aklıma gelen en olası çözümleme...

Araçta bi yerde elektrik kaçağı var...Aracın üzerinde statik elektrik birikmesine neden oluyor...Araçtan inerken çarpılmam da bunun göstergesi.
Bu da bazı sistemleri olumsuz etkiliyor. Depo kapağına dokununca elektriği kendi vücudumla topraklıyor olabilir miyim ?

Son düzenleme:

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Sertçe kapattırken, araçtaki sarsıntıdan düzeliyordur. Dediğim gibi ampül gevşektir. Gene de isterseniz depo tezinde devam edebilirsiniz, ama çok saçma. Akü takviyesi sırasında da kaputu sert kapamışsınızdır. Corsa C de kadran sökümü çoğu opel modeline göre çok kolaydır. Kolay gelsin.

ataman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sertçe kapattırken, araçtaki sarsıntıdan düzeliyordur. Dediğim gibi ampül gevşektir. Gene de isterseniz depo tezinde devam edebilirsiniz, ama çok saçma. Akü takviyesi sırasında da kaputu sert kapamışsınızdır. Corsa C de kadran sökümü çoğu opel modeline göre çok kolaydır. Kolay gelsin.

Yardımınız için teşekkür ederim...

O da aklıma geldi. Hatta kasislerden sert geçtim belki sarsıntıdan geri gelir diye... Ben yine de elektrik kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Ampulü de değiştireceğim yine...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Yardımınız için teşekkür ederim...

O da aklıma geldi. Hatta kasislerden sert geçtim belki sarsıntıdan geri gelir diye... Ben yine de elektrik kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum.

Ampulü de değiştireceğim yine...

Kadran gevşek olsa tamamen gider gelir, değiştirmişken hepsini değiştirirseniz, pırıl pırıl yeni gibi kadranınız olur. Farkı hemen görürsünüz.

ataman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kadran sökümünü inceledimde...Yapamam gibi geldi....
Komple kadran lambalarını değiştirtsem işcilik dahil ortalama maliyet ne olur acaba?

Hiçbir fikrim olmadığından, kazıklanmayalım birde.. :)