Corsa d kilometre orjinal mi acil yardım?

elburuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ikinci araç olarak bir araç aldık, galeriden değil ilk sahibinden iki yaşında alındı, fakat sanayiye bir yere bakım için gittiğimde bu araç hiçte bu km de değil sanki gibisinden laflar edildi, eskiden gittiği yetkili servis işlem kağıdında ise km çok fazla yazıyordu, işte gittiğim sanayide garaj ki serviste falan aradı oranın sahibi hakan bey yanlış yazılmış km kağıda dedi arka camı kırılmış değişmiş falan dedi, şimdi benim de kafam karıştı şimdi bu araç kaç km makineye mi bağlamak mı lazım serviste, tuv türk'ke sorabilir miyim, sigorta şirketlerinden sorgulatsam öğrenebilir miyim, sanayi de iyi bir ustaya göstersem altına falan baksa değişen parçalardan anlar mı ya da yanlış yazan yetkili servis anlayamaz mı ve kilometrenin bilgisinin saklandığı başka bir yer var mı araçta, gerçi o da değiştirilir mi bilmiyorum, tech cihazı bağlansa bakılsa, yetkili servis kayıtlarına baktırsam hep mi yanlış yazılmış olacak, telefonda sanayi de sorulduğunda bir kayıt için böyle dendi ama aynı kayıt mı yoksa farklı zaman da ki bir kayıt mıydı bilmiyorum aklım karıştı bu durumda...

Son düzenleme:

elburuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Corsa d si olanlar yok mu, yetkili servis neden km'yi yanlış yazar bu kadar salak bir yetkili servis olur mu yanlış yazılmış gibi km çok fazla yazıyor çünkü...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Almanya gibi gelişmiş ülkelerde dahi araçların 3'te 1 'inin km'si düşürülüyor; geçenlerde Almanya 'da haber olarak çıktı. Bunu yaşadığın sorunla ilgili biraz yatıştırıcı olması için söyledim. Ayrıca geçenlerde bir yakınımın aldığı 2008 VW Passat'ta 25bin km'ydi benzer şüphe oluşmuştu. Ne kadar rahatsız edici bir şey olduğunu bilirim.

Bir aracın km'si düşürülmüş nasıl anlaşılır? Senin de bahsettiğin gibi TÜV Türk muayene kayıtlarını sorgulayabiliyorsan orada muayene anındaki km yazıyor. Sigortadan km bilgisi elde edemezsin cunku poliçede km yazmaz.

Bunların dışında aracın marka ve modeline göre sadece KM sayacı dışında airbag , emniyet kemeri sıkıştırma amortisörü gibi şeylerde dahi (içindeki flash bellek çiplerinde) km bilgisi tutulabiliyor. Youtube'ta bu konuyla ilgili bir videoda görmüştüm. VW için bu var diye biliyorumancak Opel için ne kadar var, bir bakmak lazım.

elburuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet hocam, tüv türk'ten bir şey öğrenemeyeceğimi anladım çünkü araç sıfır alınmış, ve ilk muayene tarihinden bizdeymiş yani biz aldıktan sonra muayeneye gitmiş oluyor biz götürmüşüz, sigorta şirketi için de eğer hasar olduysa ve sigortadan yapıldıysa yazar sanırım km ama hiç hasarı yok diye almıştık biz öyle biliyoruz, cihaz bağlama konusunda ise bmw gibi anahtardan km bilgisi okumayı beklemesek de, dediğiniz gibi km bilgisini saklayan başka bir yer var mı araçta, benim asıl kafama takılan yetkili servis nasıl km'yi yanlış giriyor giriyorsa da tam emin değilim ama farklı kayıtlarda sürekli farklı arasında fark olan rakamları girme durumu olabilir mi, şimdi ben aracı satmaya kalksam böyle bir çelişki de kalmak istemiyorum, arabanın alındığı ve km bilgilerinin girildiği yetkili servisle görüşmek istiyorum ama bu gün açık olur mu bilmiyorum...

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hm önceki sahibi TÜV Türk muayenesi yapmadıysa evet o ihtimal düşer.

Yeni model araçlarda km sayacı dışında başka hangi kısımlara da km bilgisinin saklandığı şu videoda var. 40sn'ye bak. video almanca fakat grafiklerden baya birşey anlaşılabiliyo. Ancak tüm bunlar marka/modele göre değişir.

http://www.youtube.com/watch?v=IL03_a9_Iqk

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ahmet hocam, tüv türk'ten bir şey öğrenemeyeceğimi anladım çünkü araç sıfır alınmış, ve ilk muayene tarihinden bizdeymiş yani biz aldıktan sonra muayeneye gitmiş oluyor biz götürmüşüz, sigorta şirketi için de eğer hasar olduysa ve sigortadan yapıldıysa yazar sanırım km ama hiç hasarı yok diye almıştık biz öyle biliyoruz, cihaz bağlama konusunda ise bmw gibi anahtardan km bilgisi okumayı beklemesek de, dediğiniz gibi km bilgisini saklayan başka bir yer var mı araçta, benim asıl kafama takılan yetkili servis nasıl km'yi yanlış giriyor giriyorsa da tam emin değilim ama farklı kayıtlarda sürekli farklı arasında fark olan rakamları girme durumu olabilir mi, şimdi ben aracı satmaya kalksam böyle bir çelişki de kalmak istemiyorum, arabanın alındığı ve km bilgilerinin girildiği yetkili servisle görüşmek istiyorum ama bu gün açık olur mu bilmiyorum...

Yağ değiştirirken eli yağlı ustam bile km'yi tam doğru girerken, klimalı odasında bilgisayar başında servis elemanı nasıl yanlış girer? Pek inandırıcı değil. Yalanı , başka yalanla örtme girişimi olabilir.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Göstergedeki sayaç dışında km bilgisi saklanan diğer yerler. Almancadan cevirdim.
r7s0u.png

Lichtkontrollmodul: Işık kontrol modülü
Getriebsteuergerät: Şanzuman kontrol cihazı
Motorsteuergerät: Motor kontrol cihazı
Sitz-kontaktspeicher: Koltuküstü temas kaydedici
Steuermodule: Kontrol modülleri (BSI, CAS, vs)
Wegfahrsperre: Hırsızlık önleyici sistem
Zündschloss: Çakmak girişi
Airbag steuergerät: airbag beyni
Batterie steuergerät: Akü beyni

elburuz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baya bir yerde km bilgisi saklanıyormuş hiç bu kadarını düşünmemiştim, fakat hangi araç için bunlar corsa d için bu kadar yerde yoktur her halde, hepsini değiştirmeyi düşünenler bile oluyormuş bilgilerin, yetkili servisin bilerek değiştirilmiş km girip sonra yalan söyleyerek yanlışlıkla girdim diyebilir mi bilmiyorum, bu arada teşekkürler çeviri için Ahmet hocam...

tedirgin_08

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşların dediği gibi orjinal km si aracın bazı bölgerinde saklanabiliyormuş.. ayrı aracında DİREKSİYON DA ESKİME VAR MI.. AYAK PEDALLERİNDE ÇOK AŞINMA VARMI .. KONSOLDAKİ VE DİREKSİYONDAKİ TUŞLARDA ESKİME AŞINMA VARMI.. KOLTUKLARDA YIRTIK VARMI... GÖSTERGE PANELİ NE KADAR TEMİZ (BİLDİĞİMİZ KİRLİLİK OLAYI ) HATTA KAPILARI NASIL AÇILIP KAPANIYOR YENİ BİR ARABANIN KAPILARI TOK BİR SES VERİR VE BİRAZ DAHA ZORDUR... MOTOR KAPUTUNU AÇINCA MOTOR AZ ÇOK BELLİ EDER .. BELLİ Bİ KM Yİ DOLDURMUŞ MOTOR İSTER İSTEMEZ KİRLİ GÖZÜKÜR NE KDARDA TEMİZLENSE BİRAZCIKTA OLSA VARDIR..KAPUTUN BEZİNDEN.. BUNLARGİBİ BAZI ŞEYLERDE SAYABİLİRİZ...

TABAKİ BU VARSAYIMLARDA İHTİMALLERDE VARDIR.. MESELA DİREKSİYONDAKİ ESKİME KM NİN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ ANLAMINA DA GELMEZ ÇOĞU ZAMAN .. ÇÜNKÜ BAZI İNSANLARIN ELLERİ AŞIRI TERLER VE ASİT ORANI YÜKSEKTİR.. BUDA DİREKSİYONUN ESKİMESİNE NEDEN OLUR... AMA YUKARIDA SAYDIKLARIMIN % 70 LİK KISMINDA DEFORME VARSA DİYELİM.. O ZAMAN VARDIR BİŞEYLER ...

Son düzenleme:

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yakınım 2008 Passat'ı çok az km dolayısıyla da beğenip aldı, ancak aldıktan sonra direksiyondaki eskime dikkatini çekip km siyle oynanmış mı kuşkusuna kapıldı.

Böyle kuşkulara kapılmamak için aracı km yönünden de incelemek lazım. Ekspertiz raporunda bu yönden inceleme de pek yapılmıyor zaten.