dizelde egr

turkerrr

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
dizel araçlarda tr deki mazot kalitesinden dolayı egr sıkıntı yaratıyormuş ve bazı markaların servisleri ilk bakımlarda egr yi iptal ediyorlarmış gibi şeyler okudum :confused:

bizde captiva 2.0 dizel var motor kodu z20s ile başlıyor yanılmıyorsam opel motoru... şuan 8000 km de ilk bakımı 10 binde yapılacak o bakım sırasında egr yi iptal ettirsem mi diye düşünüyorum ilgili ve bilgili arkadaşlardan yorum bekliyorum... ( not: motorda hiçbir değişiklik yok )

şimdiden teşekkürler...

konu buraya uygun değilse taşınabilir...

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bizim araçlarda iptal motoru kurum doldurmaktan başka bir işe yaramıyor performansında artış bile olur.bence yaptır.

c.ayd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bilmediğimden soruyorum da bir yararı yoksa araçlarda niye bulunuyor. birde tam olarak ne işe yarıyor bu egr?

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Euro3-4 normlarını tutturabilmek amacıyla eklenmiş bir parça..EGR (Egzoz Gazı Resirkülasyonu) Sistemi...
İçten yanmalı motorlardan atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx lerdir. Bu kirletici oranlan H/Y oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığının artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı olduğundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır (2).
Motorlarda NOx(nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır. Birinci yol katalitik konvertörkullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak. Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüşüm- EGR) ile sağlanır (1).....

bilgiler alıntıdır...

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR'yi iptal ederek kendimizi düşünüyoruz ama çevreyi hiç düşünmüyoruz...

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doğru diyorsunuz...gelecek kuşaklar için çevreyi düşünmek şart..ama piyasada egr siz dolaşan şahinlere doğanlara renolara 20-30 yaş üstünde ve tabut gibi gezen kamyonlara ne demeli bilemem...bilinçli olmak güzel ama herkes olamlı bence..yoksa 1-2 kişinin biliçli olması bir şeyi değiştirmiyor...iş yine bireysel davranışlara dönüyor bir süre sonra...

emr su

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
peki bu kurumlar motorun neresinde birikiyor?temizletmekle geçermidir?

EWGIN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
EGR motor katilidir çevrenin dostudur.Arkadaşlar EGR si iptal olan araç bir belediye otobüsünün 10/1 havayı kirletiyor aklınızda olsun

neonal

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
doğru diyorsunuz...gelecek kuşaklar için çevreyi düşünmek şart..ama piyasada egr siz dolaşan şahinlere doğanlara renolara 20-30 yaş üstünde ve tabut gibi gezen kamyonlara ne demeli bilemem...bilinçli olmak güzel ama herkes olamlı bence..yoksa 1-2 kişinin biliçli olması bir şeyi değiştirmiyor...iş yine bireysel davranışlara dönüyor bir süre sonra...

Evet herkes duyarlı olsa en güzeli ama bu da ne yazık ki çoğu insanın inisiyatifiyle olamıyor. Kuralların katı bir şekilde uygulanması lazım. Konuyla alakasız gibi ama olsun yine de vereyim örneği :) Geçenlerde radyoda dinledim. Türkiye Avrupa'nın (ya da Dünya'nın) en çevreci ekonomi politikasına sahipmiş :) Benzinden alınan yüksek vergi, yüksek motor hacimli arabalardan alınan yüksek vergiler (MTV, KDV, ÖTV) gibi şeylerden ötürü Türkiye'nin karbon salınımı çok azmış :D

petro

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egr iptalinin motora +güç kazandırdığını forumdaki arkadaşlar belirtiyor..ama sadece aracın beyninden mi yoksa mekanik olarak ta o parçayı sökmek gerekir mi bilemem...geçen aydında bir özel servisi aradım beyinden kapatabiliyor musunuz diye ...hayır dediler...