Egr Iptali

ceyhunyazar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yakıt tüketimi düşmesi lazım Salih abi öünkü EGR nin amacı yanmayı kötüleştirerek emisyon değerlerini düşürmek... yani iptal oluduğu zaman yanma kötüleşmeyecek ve tam yanma olacak yanma odasında ve özgün yakıt tüketimiyle motor çalışmaya devam edecek...saygılar...

Vallahi benim aracım benzinli, 2003 njoy 1.6...Egr iptal edilmeden önce ş.çinde 100 ytl lik benzin ile 350 civarı yapıyordu(Işık yanana kadar).Şimdi ise 380 i görüyorum...Belki kullanımın değişkenliği de etkendir ama bence yakıt tüketimi düştü...

burak10

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar konuyu hortlatıyorum ama egr valfinin yeri motorda nerede? nasıl iptal edeceğimizi fotolarla gösterecek olan varmı?

ytuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vectra b 2.0 cd'nin egr'sini iptal ettirmek istedim bende.Usta 2.0 motorlarda egr arıza yapmaz dedi ve iptal etmedi.Ben kendim iptal etsem arabada arıza lambası yanarmı ve düşük devirlerde bir canlanma hissedermiyim acaba?

efeeryurt

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende sitemizin sponsorlarından Opel Garaj Hakan Abi'ye sormuştum..

aracım 1.4 twinport ve EGR'sini iptal ettirmek mümkün mü diye? kendisi, evet mümkün ama tavsiye etmiyoruz demişti..

aslında gidip EGR'nin yenisine 170-200ytl vereceğime iptal edilsin daha mantıklı değilmi?

bu arada, Forum Ustalarına soruyorum.. tech2 ile, EGR iptali oluyor mu cidden? motor kodum z14xep..??

ve bunun nasıl yapılacağını az çok buraya yazarmısınız?

şimdiden teşekkürler..

m__sonmez

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
x16xel motorumda bende yeni değiştirttim egr yi eğer iptalini ve bilseydim bana yararı olacağını performans açısından iptal ettirirdim bir bilene :(

kayhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende biraz geç kalmışım konuya...
2006 yılından buyana iki aracımdada EGR iptali mewcut..
Yaptıgım araştırmalarda egr valfinin dogaya katkısından çok motora olan faydasını çözmüş olsamda kurumdan dolayı iptal ettim..

turkce acılımı eksoz gazı gerı cevrımı.yanmamıs eksoz gazlarını tekrar emme manıfoltuna gonderıp tekrar yararlanılmayı saglayan bı parca.

EGR'nin gönderdigi gaz GERİ YANMAZ, aşırı ısınmakta olan motora düşük kalitede karışım göndererek ısısını düşürür..

orjinala sadık kalalım derim ben adamlar koymuşsa vardır bi bildikleri..

Evet ama ne yazıkki bu adamların koyma sebebleri HAVA YAKIT KARIŞIMININ KALİTESİNİ DÜŞÜRMEK, ama zaten TR deki bütün yakıtların kalitesi düşük ;)

slm neden egr iptali olmasın vec c lerde egr sorunu var bunu opel kendisi aparat yaptı ve servislere yolladı ve servisler arzıza sonucu egr yi söküp aparatı taktı opel iptal ediyorda sorun olmuyor, anlayamadım dediğini biz tecrübelerimiz sonucu bu konulara el atıyoruzz.

Opel-Voolswagen-Renault ve biçogu firma TR deki yakıtın kalitesizligi nedenıyle EGR SİSTEMİNİ SADECE KAPALI CONTA İLE KAPATIYOR..Program kullanan yok ;)
Zaten program atmak mantık dışı..
Valf gaz gelmedigi için kurum baglamaz ve kendiliginde açılır kapanır. Ve herhangi bi arızaya sebeb olmaz.

Opel Team den Mustafa ustadan aldığım bilgi.
EGR iptal olmuyor. her iki yöntemde de (Tech2 ve çıkışı tıkamak) sorun çözülmüyor ve arıza lambası her durumda bir süre sonra yanıyor.

Kendisi her iki yöntemi de fazlası ile tecrübe ettiklerini ifade etti.
Bende Mustafa Usta nın bilgisinden kesinlikle şüphe duymuyorum.

Ben birisi dizel olmakla beraber 3 aracımı iptal ettirdim, 3 yıla yakın hiçbirisinin arızaya sebep verdigini görmedim ;)

egr'yi bende iptal ettirdim ama 1 ve 2. viteste gaza itina göstermem gerekiyor yoksa araç hoplama yapıyor. ayrıca saygıdeğer ustalarımız, egr iptal işleminin bedeli üç aşağı beş yukarı ne tutar ??
ben 50 ytl ödedim

Aracınız nedir bilmiyorum ama EGR;
60km üstü hızlarda, 86 derece ısı üsütnde sadece dip gazlarda açılır ve manifolda egsoz gazı verir, 1. viteste bunu yakalamanız biraz zor...

egzos muayenesinde bir problem oluyormu arkadaşlar bu egr iptal olayının. çünkü çevreyi biraz daha kirletmiş oluyoruz ya o yüzden sordum.

Hiç bi problem olmaz ;)

Egzoz gazı resirkülasyonunun (EGR) iki etkisi bulunmaktadır.

1. Silindir içine geri dönen egzoz gazlan yanma sonu sıcaklığını düşürür.

2. İçeri giren taze H/Y miktarını azaltır.

Emme manifolduna giren H/Y karışımına direkt olarak etki eden bu egzoz gazları motor gücünü ve NOx miktarım düşürmektedir ve de özgü! yakıt tüketimini artırmaktadır. EGR'nin değişik araç hızlarına bağlı olarak değişimi Şekil 12'de gösterilmiştir. Gaz kelebek açıklık miktarı arttıkça buna bağlı olarak araç hızı artmaktadır araç hızının artmasına bağlı olarak yapılan EGR miktarında bir artış görülmektedir. Düşük araç hızlarında ve rölanti çalışmasında EGR olmaz"