FLAŞ! Üsteğmeni Dağda Unuttular

aga78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
66198.jpg

GÜNCEL

12 Aralık 2007 11:51

Isparta'da dağda tipide kalıp şehit olan üsteğmen olayından sonra ikinci skandal. Üsteğmen Fatih Uluğ Şırnak'ta Operasyon sırasında dağda unutuldu.... İşte flaş ayrıntılar...

Şırnak'ta PKK operasyonu için helikopterle araziye götürülen tim, kar ve tipi bastırması sonucu birliğe geri götürülürken, Tabip Üsteğmen M. Fatih Uluğ bölgede unutuldu. Bir gün sonra durum anlaşılınca dönüp arazide iki gün arama yapıldı ama Uluğ'a ulaşılamadı. Uluğ'un anne ve babası Taraf Gazetesi'ne olayı doğruladı. Eşi Feray Uluğ ise “Lütfen konuyu benden doğrulatmayın” dedi.

M. Fatih Uluğ 2003 yılında sözleşmeli Dr. Üsteğmen olarak orduda göreve başladı. Uluğ'un dağda unutulması süreci 1 Aralık 2007'de PKK'ya yönelik operasyon kararıyla başladı.

1 Aralık gece yarısı operasyon başlamış ve 2 Aralık Pazar günü saatler 06:00'ı gösterdiğinde helikopterle operasyon bölgesine inilmişti.

Bölgede yoğun kar ve tipi vardı. Yürümek neredeyse imkansız olduğu için operasyon yapılacak bölgeye intikal çok zordu. Yoğun tipi ve kar timi operasyon yapma fikrinden vazgeçirdi. Devam etmek timin dağda donarak ölmesine sebep olabilirdi. Tim toplanıp geri döndü. 3 Aralık Pazartesi günü saatler 15:00'ı gösterdiğinde Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ'un birlikte olmadığı anlaşıldı. Ekip tabip üsteğmeni bölgede unutmuş ve Şırnak'a dönmüştü.

İKİ GÜN ARANDI
Tim toplanıp tekrar olay bölgesine intikal etti. Yeni görev Şırnak 3. Jandarma Tabur Komutanlığı tabibi Üsteğmen Uluğ'u bulmaktı. Kar ve tipi gittikçe etkisini artırmış, arazi tamamen karla kaplanmıştı. Arazide tam iki gün kalındı. Tüm aramalara rağmen Tabip Üsteğmen bulunamadı. Tim Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na dönmek üzere tekrar yola çıktı.

EŞİ RAPOR ALDI
Dün ulaştığımız bu bilgilerden sonra, konuyla ilgili bilgi almak için Tabip Üsteğmen Uluğ'un Şırnak Vergi Dairesi'nde vergi memuru olarak çalışan eşi Feray Uluğ'u çalıştığı kurumdan aradık. Vergi Dairesindeki yetkililer Feray Uluğ'un 7 Aralık 2007 günü rapor aldığını ve daireye gelmediğini iletti. Bunun üzerine Vergi Dairesi Müdürü Fatma Sarıkaya'yla telefonla Uluğ'un neden rapor aldığını sorduk. Sarıkaya “Feray Uluğ'un neden ve kaç gün rapor aldığını bilmiyorum” deyip telefonu kapattı.

Şırnak Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'nı arayıp Üsteğmen M. Fatih Uluğ'la görüşmek istediğimizi söyledik. Santral görevlisi Uluğ'un birlikte olmadığını konuyla ilgili bilgi vermek üzere personelden sorumlu Mehmet Başçavuş'la görüşmemiz gerektiğini söyledi. Taraf'a ulaşan bilgileri aktardığımız Mehmet Başçavuş'un (soyadını vermedi) ilk tepkisi “olayı neden soruşturduğumuz ve bu bilgiyi nereden aldığımız” oldu.

Konuyu yalanlamayan başçavuş “Üsteğmenin ailesine gerekli bilgiyi verdik. Sizinle bilgi paylaşmayacağız” dedi.

BİLGİ VERMEM
Kayıp üsteğmenin 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı misafirhanesin A Blok 302 nolu odada kalan eşi Feray Uluğ'la iki kez telefon konuşması yaptık. Telefonda oldukça üzgün bir ses tonuyla konuşan Uluğ da “Bilgi veremiyorum bu konuyla ilgili bunu doğrulayacak kişi ben değilim” dedi.

BAŞKA YERDEN DOĞRULATIN
İkinci telefon görüşmemizde ise Uluğ, “Yani lütfen beni dahil etmeyin, başka bir yerden doğrulatın. Ben vermeyeceğim” dedi.

Üsteğmenin nasıl ve neden unutulduğu, sağ olup olmadığı, sorumlularla ilgili neler yapıldığı soruları ise şuan için cevapsız.

66200.jpg
ÖLÜM HABERİ DEĞİL OĞLUM GELSİN

Ankara Dikmen'de oturan Fatih Uluğ'un ailesi “Oğlumuzu bulsunlar, onu sağ istiyoruz” dedi.

Kayıp haberinin ardından şok geçiren Uluğ'un annesi Nejla Uluğ ve babası Ahmet Uluğ ilk bilgiyi Perşembe sabahı gelinlerinden aldıklarını, aynı gün askeri yetkililerin kendilerini evlerinde ziyaret ettiğini ve haberi verdiğini anlattı. Bunun üzerine Fatih'in göev yaptığı 23. Tümen Jandarma Kotanlığını aradıklarını söylediler.

Operasyona çıkan askerler anne ve babaya operasyon timinin dağlık alanda saatlerce yol aldıktan sonra geçici bir karakolda mola verdiğini, mola bitiminde Üsteğmen Uluğ'un kaybolduğunun fark edildiğini anlatmış.

Askeri yetkilileri “sorumsuz ve duyarsız” hareket etmekle suçlayan Anne Uluğ tepkisini şöyle dile getiriyor: “Oğlum daha önceki operasyonda sekiz gün boyunca tırmanınca fenalık geçirmiş. Öldü diyenler gelsin önce beni öldürsün. Şırnak'ta yazın nefes darlığı sorunu çıktı. Oğlum tecili bitmeden kendisi gitti asker şimdi de 'firar etti' diyorlar. 'Kaçırılmadı her tarafı aradık bulamadık, ölmüş olsaydı bulunurdu' diyorlar. Eğer yaşıyorsa gazetenizi okursa ortaya çıksın, bize ulaşsın, yoksa dayanamayacağım. Vatan sağolsun demiyorum. Neden komutanların bakanların çocukları oralarda askerlik yapmıyor. Şimdi küçük oğlumu askere istiyorlar. Bu oğlumu bulamazlar kesinlikle askere göndermem”

Baba Uluğ ise komutanların “Olayı yaymayın, fazla kurcalamayın, firar etmişse yakında ortaya çıkar.” dediğini aktardı.

Fatih Uluğ Dört Yıllık Subay
M. Fatih Uluğ 22. 08. 1974 yılında Nazilli'de doğdu. 1999 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. Tecili bitmeden verdiği dilekçeyle Çankırı'ya askere gitti. Askerden sonra Çankırı'da iki yıl doktorluk yaptı. Eşinin babası emekli astsubay olduğu için onun tavsiyesiyle 2003 yılında orduda sözleşmeli olarak çalışmaya başladı. Temmuz ayında Aydın'da görev yaptığı sırada 2015 yılına kadar bir dönem daha orduyla anlaşma imzaladı. Ağustos ayında da Sınır Jandarma Tümeni'nde görevlendirilerek Şırnak'a gitti.

aga78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben konuyu okuyup burada açmak istedim bakalım ne kadar teori üretebiliyorsunuz devletin işleri hakkında bu arada enterasan şekilde düşen biri jet digeri atlas yolcu uçagıda var çok geriden başlayın derim taa gabardaki 12 şehit ve sonrasında dağlıca baskınına kadar gidin ve yazın acabalarınızı olurmu arkadaşlar.

fcuhadar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muharrem abi devlet işi olsa teori bitmezde ordu işi olunca bir düşünüyoruz..Mükemmel bir işleyişe sahip olan ordumuzun önce ısparta'da şimdide bu olaydaki ihmaline akıl sır ermiyor..Bir çoğumuz askerliğimizi yaptık bilen bilir..Sağda solda gezinen 1-2 acemi asker yüzünden saatterce iştima bağlanamaz ayaklarımız ağırırdır dikilmekten..Burda bir üstteğmen unutuluyor..İnanılır gibi değil..Bu Türk ordusunun mükemmel işleyen disiplin mekanizmasının kabul edebileceği bir hata değil..Kasaturasını kaybeden adamın askerliğinin yandığı bir yerde üstteğmen nasıl kaybedilir yahu...Biri bana anlatsın..

KentucKy

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
atlas jetin içndeki bilimadamları katledildi buna inanıyorum.bilimadamları için diğer yolcularda gümbürtüye gitti.düşünsenize bu bilm adamları belkide ülkenin refaha kavuşması için bir projede görev alıp ülkenin geleceğini kurtaracak fiirler üretecekti ve bildiğim kadarıyla bu şehit bilimadamlarından bir tanesi bayan olanı toryum üzerine araştırmalar yapıyordu.altını kurcalarsak daha neler buluruz kimbilir.bu diğer bilimadamlarınada örnek olsun hepsi ayağını denk alsın diye yapılan bir süikast.ben buna inanıyorum...

bj6766

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynen katılıyorum

aga78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Muharrem abi devlet işi olsa teori bitmezde ordu işi olunca bir düşünüyoruz..Mükemmel bir işleyişe sahip olan ordumuzun önce ısparta'da şimdide bu olaydaki ihmaline akıl sır ermiyor..Bir çoğumuz askerliğimizi yaptık bilen bilir..Sağda solda gezinen 1-2 acemi asker yüzünden saatterce iştima bağlanamaz ayaklarımız ağırırdır dikilmekten..Burda bir üstteğmen unutuluyor..İnanılır gibi değil..Bu Türk ordusunun mükemmel işleyen disiplin mekanizmasının kabul edebileceği bir hata değil..Kasaturasını kaybeden adamın askerliğinin yandığı bir yerde üstteğmen nasıl kaybedilir yahu...Biri bana anlatsın..

böylesine hassas bi kurumda son dağlıca baskınından sonra kaç kişi terör harici KAZA adı altında şehit olarak ailelerine teslim edildi fatih bi düşün olaylarıda düşün bak bakalım birden bire bu garip olayları neye bağlıyorsun ..

bu arada ben ip ucu vereyim dağlıca da şehit sayısını 12 demişlerdi ben daha fazla oldugunu idda etmiştim

~~NEO~~

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Siteyi Kurtlar Vadisi' ne çevirmeyelim...Bu konuları konuşmak için uygun yer burası değil bence...
Üzerinde yorum yapılan kurumlar, ülkeyi ayakta tutan kurumlar...Oturduğunuz yerden komplo teorileri üretmeyin derim ben...Onlarca üyenin arasında kimlerin olacağını ve bu yazıları kimlerin okuyabileceğini de unutmayalım...Malum sanal alem, yalan alem....Ne başkalarının başı ağrısın ne de sizin başınız ağrısın...Hassas konuları çok fazla kurcalamayalım...Yanlış anlaşılma olmasın, hepimiz arkadaşız...:good:

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Tabip Üsteğmen olayı esrarını koruyor

12 Aralık 2007Mustafa ŞAN/ŞIRNAK, (DHA)
4610991.jpg
ŞIRNAK’ta 1 Aralık günü operasyona giden birlikte görev yapan Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ’un esrarengiz şekilde kaybolduğu ileri sürüldü.

Tabip Üsteğmen Uluğ'un helikoptere binecekleri sırada emrindeki askere, “Siz gidin ben geleceğim” dedikten sonra bir daha kendisinden haber alınamadı.
Şırnak 3’üncü Jandarma Tabur Komutanlığı’nda görevli Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ, Şırnak ile Siirt’in Eruh İlçesi arasında bulunan Birini Tepesi Mevkii’nde PKK’lı teröristlere yönelik sürdürülen operasyona katıldı. Operasyonun tamamlanmasının ardından Tabip Üsteğmen Uluğ ve beraberindeki askerleri almak üzere 23’üncü Sınır Jandarma Tümen Komutanlığı’ndan kalkan bir Sikorsky helikopter, kar ve fırtınanın etkili olduğu bölgede askerleri almak için bölgeye indi.
Tabip Üsteğmen Uluğ, önce emrindeki askerleri helikopterin bulunduğu bölgeye gönderdi. Sadece haberci askerle kalan Tabip Üsteğmen Fatih Uluğ, ardından ona “Sen de helikoptere git, ben birazdan geleceğim” diyerek emrindeki askeri gönderdi.
Askerleri alan helikoper pilotu bir süre bekledi. Tabip Üsteğmen Uluğ gelmeyince timinde görevli askerler komutanlarını aramaya çıktı. Bölgede saatlerce süren aramada Tabip Üsteğmen Uluğ’u bulamayınca, tim helikoptere binerek birliğe döndü. Daha sonraki günlerde de yapılan aramalarda Tabip Üsteğmen Uluğ’un izini rastlanmadı

Bu da bir teori acaba hangisi gerçek.Haberi kaynağından öğrenmek önemli bunun içinde teori üretmeyelim. Bunlar piskolojik savaş olarak kabul edilebilir.:(